Jaka grubość styropianu pod ogrzewanie podłogowe?
Jaka grubość styropianu pod ogrzewanie podłogowe?
25 czerwca 2023
Home assistance (assistance domowy) – czy warto?
Home assistance (assistance domowy) – czy warto?
2 lipca 2023

Tarcze do cięcia.

Tarcze do cięcia, popularne narzędzia w szlifierkach kątowych i przecinarkach, służą do cięcia różnorodnych materiałów, takich jak metal, kamień czy beton. Wykonane z różnych materiałów, w zależności od zastosowania, mogą być pokryte drobnymi ziarnami stali lub diamentu. To klucz do ich efektywności, ale ważne jest też odpowiednie ich zamocowanie i regularne sprawdzanie stanu. Bezpieczeństwo podczas pracy to priorytet, dlatego nie zapominajmy o środkach ochrony osobistej.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak powstają tarcze do cięcia, które stanowią kluczowe narzędzie wielu branż - od stolarki, poprzez obróbkę metali, aż po przemysł budowlany? Czy zastanawiałeś się, jak różnorodne mogą być ich zastosowania, jakie materiały służą do ich produkcji, a co za tym idzie - jak różne mogą być ich właściwości?

Zapraszamy do lektury artykułu, który pomoże Ci zrozumieć tę tematykę. Skupimy się w nim na narzędziach oferowanych przez renomowaną markę Klingspor. Przybliżymy Ci budowę tarcz do cięcia, proces ich produkcji oraz pokażemy, jakie znaczenie ma dobór odpowiedniej tarczy do konkretnego zadania.

Oprócz tego, omówimy kwestie bezpieczeństwa pracy z tarczami do cięcia, które są niezmiernie ważne niezależnie od tego, czy jesteś zawodowcem z wieloletnim doświadczeniem, czy też amatorsko zajmujesz się pracami remontowo-budowlanymi.

Rodzaje tarcz do cięcia i ich średnice

Omawiane narzędzia, np. tarcze Kronenflex, które można kupić wchodząc na przykład na internetową stronę jednego z producentów sklep.klingspor.pl, mają wiele różnych wersji zarówno pod względem wymiarowym, jak i przeznaczenia materiałowego lub operacyjnego. Produkuje się je zgodnie z normą EN 12413 w standaryzowanych średnicach od 110 do 400 mm (np. tarcze do cięcia Klingspor). Przy tym tarcze 110, 115, 125, 150, 180 i 230 mm, mające otwór mocujący 22,23 mm, przeznaczone są do stosowania w szlifierkach kątowych przewodowych i bezprzewodowych, jak też w przecinarkach akumulatorowych. Z kolei wśród tarcz o średnicach 300, 350 lub 400 mm z otworami mocującymi 20 lub 25,4 mm rozróżnia się dwie grupy produktów: (1) tarcze do cięcia piłami (przecinarkami) spalinowymi i (2) tarcze do cięcia przecinarkami stacjonarnymi. Tarcz z drugiej grupy nie można stosować w piłach spalinowych, gdyż maszyny te ze względów bezpieczeństwa pracy wymagają narzędzi o wzmocnionej konstrukcji. Przykładami takich produktów są tarcze Kronenflex A 924 R Special. Natomiast tarcze do pił spalinowych mogą napędzane przecinarkami stacjonarnymi. Warto tu wspomnieć, że w przypadku cięcia szyn kolejowych z użyciem pił spalinowych należy stosować specjalne ramię prowadzące.

Jak produkuje się tarcze do cięcia?

Ich budowa jest warstwowa i złożona ze spoiwa zmieszanego z ziarnem ściernym oraz z siatek wykonanych z włókna szklanego, które pełnią rolę szkieletu wzmacniającego wytrzymałość mechaniczną omawianych tarcz. Jak łatwo zauważyć, im więcej siatek, tym większa wytrzymałość mechaniczna tych narzędzi. Oczywiście, jest ona w dużym stopniu warunkowana jakością włókna szklanego, z którego wykonuje się te elementy. Np. tarcze Klingspor mają siatki z wysokiej jakości włókna szklanego i m.in. dlatego odznaczają się najwyższym poziomem bezpieczeństwa pracy, o czym zaświadcza znak oSa umieszczony na ich etykietach. Spoiwo omawianych narzędzi produkuje się z żywic sztucznych (syntetycznych) z domieszką wypełniaczy, które warunkują takie cechy, jak: twardość spoiwa, wydajność cięcia i jego stabilność oraz wytrzymałość tarcz na rozerwanie. W procesie produkcji omawianych tarcz najpierw zaprasowuje się siatki z mieszanką spoiwa i ścierniwa, a następnie tak powstały półprodukt wypala się w piecach przemysłowych w ściśle określonych warunkach temperaturowych.

Przeznaczenie materiałowe tarcz do cięcia

Warunkowane jest ono przez zastosowane w nich ziarno ścierne i twardość spoiwa. Narzędzia te, np. tarcze do cięcia Klingspor, zawierają cztery rodzaje ziaren ściernych: albo z elektrokorundu zwykłego, albo ceramicznego lub cyrkonowego, albo z węglika krzemu. Ich granulacja wynosi 24, 30, 36, 40 albo 60. Generalnie można powiedzieć, że tarcze z ziarnami elektrokorundowymi przeznaczone są do cięcia metali, w tym stali czarnej, nierdzewnej, stopowej, aluminium, metali nieżelaznych, żeliwa, natomiast zawierające węglik krzemu – kamienia i betonu. Przy tym tarcze o miękkim spoiwie stosuje się do cięcia twardych materiałów, zaś z twardym – do miękkich. Pewien wyjątek stanowią tu stopy aluminium, do których cięcia wykorzystuje się tarcze o miękkim spoiwie. Powodem tego jest stosunkowo niska temperatura topnienia aluminium, czego konsekwencją jest „zalepianie się” narzędzi jego drobinami. Przykładami wysokiej klasy narzędzi do cięcia metali są tarcze Kronenflex A 960 TZ SPECIAL, A 660 R SUPRA czy A 924 SX SPECIAL, zaś kamienia czy betonu – tarcze Klingspor oznaczone jako Kronenflex C 24 EXTRA.

Jak prawidłowo wybierać tarcze do cięcia?

Oczywiście, podstawowymi dwoma kryteriami jest dobranie tarczy do wykonywanych zadań pod względem (1) jej przeznaczenia materiałowego i (2) średnic zewnętrznej i wewnętrznej, których wielkość warunkuje wykorzystywana w pracy maszyna: szlifierka kątowa czy przecinarka. Bardzo ważnym parametrem omawianych tarcz jest ich grubość. Np. tarcze do cięcia Klingspor produkuje w grubościach 0,8 do 4 mm, korelując ten parametr z ich średnicą zewnętrzną i grubością przecinanych elementów. W przypadku tarcz o średnicach 115 lub 125 mm przeznaczonych do cięcia metali ich grubość dobiera się do wielkości przekroju cięcia, czyli tzw. grubości materiału. I tak tarcz 115 lub 125 mm o grubości 0,8 mm (np. tarcze Kronenflex A 980 TZ SPECIAL) używa się do cięcia elementów o grubości 0,1-2 mm, tarcz 1 mm (np. tarcze Kronenflex Z 960 TX Special) – do elementów o grubościach 1,5-5 mm, 1,6 mm (np. tarcze Kronenflex A 346 EXTRA) – 5-10 mm, 2,5 mm (np. tarcze Kronenflex A 24 EXTRA) – 10-20 mm. Nadmieniamy, że dobierając tarcze warto zapoznać się z ich oznaczeniami określonymi przez normę EN 12413. Warto zwrócić także uwagę na to, czy na tarczach znajduje się zna oSa świadczący, że zapewniają one najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy. Np. wszystkie tarcze Klingspor oznaczone są tym znakiem i są przykładami najbezpieczniejszych tego typu narzędzi dostępnych na rynku.


Bądź na bieżąco – obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Tarcze do cięcia.

Tarcze do cięcia, popularne narzędzia w szlifierkach kątowych i przecinarkach, służą do cięcia różnorodnych materiałów, takich jak metal, kamień czy beton. Wykonane z różnych materiałów, w zależności od zastosowania, mogą być pokryte drobnymi ziarnami stali lub diamentu. To klucz do ich efektywności, ale ważne jest też odpowiednie ich zamocowanie i regularne sprawdzanie stanu. Bezpieczeństwo podczas pracy to priorytet, dlatego nie zapominajmy o środkach ochrony osobistej.


 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx