Domowa myjka wysokociśnieniowa: co to jest, jak działa, czy warto?
Wielozadaniowa myjka wysokociśnieniowa ułatwia czyszczenie, dociera do trudno dostępnych miejsc i co najważniejsze, daje znakomite rezultaty. Dowiedz się, jak działa to urządzenie, czym różnią się poszczególne modele i jakie mają zastosowanie.
Myjka wysokociśnieniowa do użytku domowego to popularne urządzenie czyszczące, które przy pomocy pompy wysokociśnieniowej zwiększa ciśnienie wody (do nawet 180 barów) doprowadzanej z zewnątrz za pomocą węża (z sieci wodociągowej lub zbiorników). W efekcie woda pod wysokim ciśnieniem wypływa przez lancę w postaci skoncentrowanego strumienia o doskonałych właściwościach myjących. Myjka zasilana jest zwykle sieciowo, ale występują także urządzenia akumulatorowe.
Mycie przy pomocy myjki ciśnieniowej może odbywać się bez środków czyszczących. Do uporczywych zabrudzeń zaleca się jednak ich stosowanie.
Preparaty są zasysane przez wężyk lub bezpośrednio dozowane przez system podawania Plug 'n' Clean. Możliwe jest zastosowanie dyszy do piany, którą podpina się bezpośrednio do pistoletu zamiast lancy. Środki czyszczące Kärcher są biodegradowalne oraz bezpieczne dla zdrowia i środowiska.
W przypadku myjek wysokociśnieniowych dwa najważniejsze parametry decydujące o skuteczności czyszczenia to moc ciśnienia (w barach) oraz wydatek wody (w l/h). Im wyższą mają wartość, tym skuteczniej odspajają brud, a proces mycia jest krótszy. Mocne urządzenia szybciej czyszczą duże powierzchnie.
Na skuteczność czyszczenia wpływa także rodzaj lancy. Myjki mogą być wyposażone w następujące rodzaje końcówek:
- lanca punktowa - odspajanie grubych, mocno przylegających warstw brudu,
- lanca z płaskim strumieniem - do codziennego czyszczenia średnich zabrudzeń.
- lanca rotacyjna (obrotowa) - łączy zalety wyżej wymienionych, zalecana przy bardzo uporczywych zabrudzeniach i powierzchniach niewrażliwych na wysokie ciśnienie,
- lanca Vario Power - pozwala na regulację ciśnienia, umożliwia czyszczenie zarówno strumieniem punktowym, jak i płaskim,
- lanca Multi Jet 3-w-1 - wybór 3 rodzajów strumienia: płaski, rotacyjny, niskociśnieniowy (przy aplikacji środka czyszczącego).Istotne znaczenie dla efektów czyszczenia ma też odległość lancy od czyszczonej powierzchni. Im większy dystans, tym mniejsza siła. Odległość zależy od rodzaju czyszczonych przedmiotów oraz stopnia zabrudzenia. Zalecany dystans to 10-30 cm. Z kolei kąt strumienia wody dla uporczywych zabrudzeń powinien wynosić 0-25°, dla średnich to 25-50°, zaś lekkich - 50-80°.
Myjki ciśnieniowe można podzielić na kategorie, których kluczowym parametrem jest wydajność. Im wyższy model, tym szersze zastosowanie ma dane urządzenie. Wybór myjki zależy od potrzeb i rodzaju czyszczonych powierzchni.
Do podstawowych porządków przydomowych sprawdzą się poręczne myjki ciśnieniowe Kärcher klasy K2 (110 barów, 360 l/h) lub K3 (130 barów, 380 l/h), które mają wystarczające parametry do szybkiego, efektywnego i bezwysiłkowego czyszczenia.
Na uwagę zasługują także bezprzewodowe urządzenia K2 o kompaktowej budowie i nieprzerwanej pracy przez 14 minut.
Większą moc oferują urządzenia ciśnieniowe z serii K4, które wyposażone są w dodatkowe akcesoria i mają szersze zastosowanie. Natomiast myjki K5, K7 wyróżniają się wysokim ciśnieniem (do 180 barów) i wydajnością tłoczenia (do 600 l/h). Sprawdzą się do oczyszczania każdego typu powierzchni, także dużych i mocno zabrudzonych. Przy tym czas pracy jest znacznie krótszy.
Trzeba też wspomnieć o myjkach wysokociśnieniowych Kärcher klasy Compact, które łączą kompaktową budowę urządzeń z najwyższą wydajnością. Modele K4-K7 wyposażone są w chłodzony wodą silnik o przedłużonej żywotności. Każdy ma też zintegrowany wężyk do zasysania środka czyszczącego i mogą być używane zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej.
Z kolei myjki ciśnieniowe z linii Full Control Plus posiadają ulepszony pistolet z wyświetlaczem LCD oraz lancę Multi Jet 3-w-1. Zaś nowe urządzenia Smart Control z funkcją Bluetooth i konsultantem mobilnym przez aplikację zapewniają perfekcyjne rezultaty czyszczenia.
Kluczowy poradnik: Jaka myjka wysokociśnieniowa do domu? Elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze domowej myjki ciśnieniowej - KärcherProste w obsłudze myjki wysokociśnieniowe mają właściwie nieograniczony obszar zastosowań. Do użytku przydomowego najczęściej są wykorzystywane do czyszczenia:
- mebli ogrodowych,
- ogrodzenia,
- maszyn i narzędzi ogrodniczych,
- rowerów,
- pojazdów - motocykle, samochody, kampery itp.,
- kostki brukowej, podjazdów,
- schodów, murków kamiennych itp.,
- tarasów, balkonów,
- basenów,
- fasad domów,
- rynien,
- rolet okiennych i wielu innych.
Urządzenia wysokociśnieniowe Kärcher zyskują szerszy zakres zastosowań poprzez dodatkowe akcesoria i odpowiednie środki czyszczące. Dostępne są m.in różnego rodzaju szczotki - płaskie, obrotowe, miękkie, do felg, Power (do mocnych zabrudzeń), które sprawdzają się do mycia mebli ogrodowych, samochodu i innych przedmiotów. Z kolei przystawka do czyszczenia powierzchni płaskich T-Racer wyczyści np. taras bez odprysków wody odbijającej się od podłoża. Oferta obejmuje także różnego rodzaju środki czyszczące.
Wielofunkcyjne myjki ciśnieniowe oszczędnie gospodarują wodą. Dla porównania, ciśnienie wody wypływającej bezpośrednio z węża ogrodowego wynosi ok. 4 barów. Oznacza to zużycie do 3500 l w ciągu godziny. Z kolei w tym samym czasie urządzenie wysokociśnieniowe o mocy 120 barów wykorzysta ok. 400 l.
Co więcej, wiele modeli od K4 do K7 posiada funkcję korzystania z innych źródeł wody niż ogrodowy wąż, np. z naturalnego zbiornika lub z beczki. Umożliwiają czyszczenie nawet bez dostępu do bieżącej wody.
Znakiem rozpoznawczym myjek wysokociśnieniowych Kärcher jest wysoka wydajność i efektywność pracy oraz najlepsze efekty czyszczenia. Zaś dzięki opatentowanej technologii dysz oszczędzają czas i energię.
Interesujący poradnik: Jak pozbyć się mchu na dachu za pomocą domowej myjki wysokociśnieniowej?
Domowa myjka wysokociśnieniowa: co to jest, jak działa, czy warto?
Wielozadaniowa myjka wysokociśnieniowa ułatwia czyszczenie, dociera do trudno dostępnych miejsc i co najważniejsze, daje znakomite rezultaty. Dowiedz się, jak działa to urządzenie, czym różnią się poszczególne modele i jakie mają zastosowanie.
My mamy Karchera K7, sprawuje się rewelacyjnie. Ja czyszczę nim meble ogrodowe a mąż myje auto i motor
Ja mam K3 i też daje radę
Również mam ten model, do zastosowań amatorskich koło domu w zupełności wystarczy
Ja mam myjkę z podgrzewaniem wody , do mycia samochodu rewelacja
Jaki to model ?
Jak się sprawuje takie podgrzewanie wody ?
Gdzie kupowaliście swoje myjki ?
Ja swoją na Allegro 🙂
Również na Allegro ( w oficjalnym sklepie tego producenta )
Media Expert
Jakich używacie końcówkę do mycia kostki ?
Turbo
Jakiej chemii używacie do mycia kostki ?
Ja używam chemii marki Bergchem , mają preparaty zarówno do mycia kostki, elewacji jak i samochodu
Tenzi ma dobrą chemię do kostki
Co sądzicie o generatorze piany do takiej myjki, warto to kupić ?