Obrotnik spawalniczy — w jaki sposób obrotniki spawalnicze ułatwiają pracę
Obrotnik spawalniczy — w jaki sposób obrotniki spawalnicze ułatwiają pracę?
26 lutego 2021
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które do ogrzewania budynku wykorzystuje energię cieplną z otoczenia, czyli z ziemi, powietrza lub wody. W zależności od tego z jakiego rodzaju pokładów energia będzie pozyskiwana, pompa ciepła będzie się różniła technologią, ceną i sposobem montażu. Jest skonstruowana w taki sposób, że może zapewnić nie tylko ogrzewanie całego budynku, ale również ogrzać wodę oraz służyć jako klimatyzacja. Przyjrzyjmy się jak działają pompy ciepła, ile kosztują i jaką pompę ciepła wybrać?
Jak działają pompy ciepła?
27 lutego 2021
Pokaż wszystkie
Domowa myjka wysokociśnieniowa: co to jest, jak działa, czy warto

Domowa myjka wysokociśnieniowa: co to jest, jak działa, czy warto

Domowa myjka wysokociśnieniowa: co to jest, jak działa, czy warto?

Wielozadaniowa myjka wysokociśnieniowa ułatwia czyszczenie, dociera do trudno dostępnych miejsc i co najważniejsze, daje znakomite rezultaty. Dowiedz się, jak działa to urządzenie, czym różnią się poszczególne modele i jakie mają zastosowanie.

Domowa myjka wysokociśnieniowa co to jest, jak działa, czy warto

Myjka wysokociśnieniowa - co warto wiedzieć?

Myjka wysokociśnieniowa do użytku domowego to popularne urządzenie czyszczące, które przy pomocy pompy wysokociśnieniowej zwiększa ciśnienie wody (do nawet 180 barów) doprowadzanej z zewnątrz za pomocą węża (z sieci wodociągowej lub zbiorników). W efekcie woda pod wysokim ciśnieniem wypływa przez lancę w postaci skoncentrowanego strumienia o doskonałych właściwościach myjących. Myjka zasilana jest zwykle sieciowo, ale występują także urządzenia akumulatorowe.

Mycie przy pomocy myjki ciśnieniowej może odbywać się bez środków czyszczących. Do uporczywych zabrudzeń zaleca się jednak ich stosowanie.

Preparaty są zasysane przez wężyk lub bezpośrednio dozowane przez system podawania Plug 'n' Clean. Możliwe jest zastosowanie dyszy do piany, którą podpina się bezpośrednio do pistoletu zamiast lancy. Środki czyszczące Kärcher są biodegradowalne oraz bezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Parametry decydujące o skuteczności czyszczenia

W przypadku myjek wysokociśnieniowych dwa najważniejsze parametry decydujące o skuteczności czyszczenia to moc ciśnienia (w barach) oraz wydatek wody (w l/h). Im wyższą mają wartość, tym skuteczniej odspajają brud, a proces mycia jest krótszy. Mocne urządzenia szybciej czyszczą duże powierzchnie.

Na skuteczność czyszczenia wpływa także rodzaj lancy. Myjki mogą być wyposażone w następujące rodzaje końcówek:

- lanca punktowa - odspajanie grubych, mocno przylegających warstw brudu,

- lanca z płaskim strumieniem - do codziennego czyszczenia średnich zabrudzeń.

- lanca rotacyjna (obrotowa) - łączy zalety wyżej wymienionych, zalecana przy bardzo uporczywych zabrudzeniach i powierzchniach niewrażliwych na wysokie ciśnienie,

- lanca Vario Power - pozwala na regulację ciśnienia, umożliwia czyszczenie zarówno strumieniem punktowym, jak i płaskim,

- lanca Multi Jet 3-w-1 - wybór 3 rodzajów strumienia: płaski, rotacyjny, niskociśnieniowy (przy aplikacji środka czyszczącego).

Istotne znaczenie dla efektów czyszczenia ma też odległość lancy od czyszczonej powierzchni. Im większy dystans, tym mniejsza siła. Odległość zależy od rodzaju czyszczonych przedmiotów oraz stopnia zabrudzenia. Zalecany dystans to 10-30 cm. Z kolei kąt strumienia wody dla uporczywych zabrudzeń powinien wynosić 0-25°, dla średnich to 25-50°, zaś lekkich - 50-80°.

Klasy wydajności

Myjki ciśnieniowe można podzielić na kategorie, których kluczowym parametrem jest wydajność. Im wyższy model, tym szersze zastosowanie ma dane urządzenie. Wybór myjki zależy od potrzeb i rodzaju czyszczonych powierzchni.

Do podstawowych porządków przydomowych sprawdzą się poręczne myjki ciśnieniowe Kärcher klasy K2 (110 barów, 360 l/h) lub K3 (130 barów, 380 l/h), które mają wystarczające parametry do szybkiego, efektywnego i bezwysiłkowego czyszczenia.

Na uwagę zasługują także bezprzewodowe urządzenia K2 o kompaktowej budowie i nieprzerwanej pracy przez 14 minut.

Domowa myjka wysokociśnieniowa co to jest, jak działa, czy warto

Większą moc oferują urządzenia ciśnieniowe z serii K4, które wyposażone są w dodatkowe akcesoria i mają szersze zastosowanie. Natomiast myjki K5, K7 wyróżniają się wysokim ciśnieniem (do 180 barów) i wydajnością tłoczenia (do 600 l/h). Sprawdzą się do oczyszczania każdego typu powierzchni, także dużych i mocno zabrudzonych. Przy tym czas pracy jest znacznie krótszy.

Trzeba też wspomnieć o myjkach wysokociśnieniowych Kärcher klasy Compact, które łączą kompaktową budowę urządzeń z najwyższą wydajnością. Modele K4-K7 wyposażone są w chłodzony wodą silnik o przedłużonej żywotności. Każdy ma też zintegrowany wężyk do zasysania środka czyszczącego i mogą być używane zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej.

Z kolei myjki ciśnieniowe z linii Full Control Plus posiadają ulepszony pistolet z wyświetlaczem LCD oraz lancę Multi Jet 3-w-1. Zaś nowe urządzenia Smart Control z funkcją Bluetooth i konsultantem mobilnym przez aplikację zapewniają perfekcyjne rezultaty czyszczenia.

Kluczowy poradnik: Jaka myjka wysokociśnieniowa do domu? Elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze domowej myjki ciśnieniowej - Kärcher

Zastosowanie wielozadaniowej myjki ciśnieniowej

Proste w obsłudze myjki wysokociśnieniowe mają właściwie nieograniczony obszar zastosowań. Do użytku przydomowego najczęściej są wykorzystywane do czyszczenia:

- mebli ogrodowych,

- ogrodzenia,

- maszyn i narzędzi ogrodniczych,

- rowerów,

- pojazdów - motocykle, samochody, kampery itp.,

- kostki brukowej, podjazdów,

- schodów, murków kamiennych itp.,

- tarasów, balkonów,

- basenów,

- fasad domów,

- rynien,

- rolet okiennych i wielu innych.

Akcesoria do myjki ciśnieniowej

Urządzenia wysokociśnieniowe Kärcher zyskują szerszy zakres zastosowań poprzez dodatkowe akcesoria i odpowiednie środki czyszczące. Dostępne są m.in różnego rodzaju szczotki - płaskie, obrotowe, miękkie, do felg, Power (do mocnych zabrudzeń), które sprawdzają się do mycia mebli ogrodowych, samochodu i innych przedmiotów. Z kolei przystawka do czyszczenia powierzchni płaskich T-Racer wyczyści np. taras bez odprysków wody odbijającej się od podłoża. Oferta obejmuje także różnego rodzaju środki czyszczące.

Myjki ciśnieniowe a zużycie wody

Wielofunkcyjne myjki ciśnieniowe oszczędnie gospodarują wodą. Dla porównania, ciśnienie wody wypływającej bezpośrednio z węża ogrodowego wynosi ok. 4 barów. Oznacza to zużycie do 3500 l w ciągu godziny. Z kolei w tym samym czasie urządzenie wysokociśnieniowe o mocy 120 barów wykorzysta ok. 400 l.

Co więcej, wiele modeli od K4 do K7 posiada funkcję korzystania z innych źródeł wody niż ogrodowy wąż, np. z naturalnego zbiornika lub z beczki. Umożliwiają czyszczenie nawet bez dostępu do bieżącej wody.

Znakiem rozpoznawczym myjek wysokociśnieniowych Kärcher jest wysoka wydajność i efektywność pracy oraz najlepsze efekty czyszczenia. Zaś dzięki opatentowanej technologii dysz oszczędzają czas i energię.

Interesujący poradnik: Jak pozbyć się mchu na dachu za pomocą domowej myjki wysokociśnieniowej?

Dlaczego warto wybrać meble do ogrodu z tworzyw sztucznych - K2

Dlaczego warto wybrać meble do ogrodu z tworzyw sztucznych?

Aby móc w nim spokojnie relaksować się, niezbędne są wygodne meble ogrodowe. Coraz chętniej właściciele domów wybierają modele wykonane z trwałych tworzyw sztucznych. Czy to rzeczywiście dobry wybór?
Czytaj dalej

Domowa myjka wysokociśnieniowa: co to jest, jak działa, czy warto?

Wielozadaniowa myjka wysokociśnieniowa ułatwia czyszczenie, dociera do trudno dostępnych miejsc i co najważniejsze, daje znakomite rezultaty. Dowiedz się, jak działa to urządzenie, czym różnią się poszczególne modele i jakie mają zastosowanie.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Izka
Izka
3 lat temu

My mamy Karchera K7, sprawuje się rewelacyjnie. Ja czyszczę nim meble ogrodowe a mąż myje auto i motor

Grażyna
Grażyna
3 lat temu

Ja mam K3 i też daje radę

Ula
Ula
3 lat temu
Reply to  Grażyna

Również mam ten model, do zastosowań amatorskich koło domu w zupełności wystarczy

Jowita
Jowita
3 lat temu

Ja mam myjkę z podgrzewaniem wody , do mycia samochodu rewelacja

Krysia
Krysia
3 lat temu
Reply to  Jowita

Jaki to model ?

Zuzka
Zuzka
3 lat temu
Reply to  Jowita

Jak się sprawuje takie podgrzewanie wody ?

Katarzyna
Katarzyna
3 lat temu

Gdzie kupowaliście swoje myjki ?

Ula
Ula
3 lat temu
Reply to  Katarzyna

Ja swoją na Allegro 🙂

Krysia
Krysia
3 lat temu
Reply to  Katarzyna

Również na Allegro ( w oficjalnym sklepie tego producenta )

Ola
Ola
3 lat temu
Reply to  Katarzyna

Media Expert

Katrina
Katrina
3 lat temu

Jakich używacie końcówkę do mycia kostki ?

Grażyna
Grażyna
3 lat temu
Reply to  Katrina

Turbo

Bogumiła
Bogumiła
3 lat temu

Jakiej chemii używacie do mycia kostki ?

Piotr Posłuszny
Piotr Posłuszny
3 lat temu
Reply to  Bogumiła

Ja używam chemii marki Bergchem , mają preparaty zarówno do mycia kostki, elewacji jak i samochodu

Sabina
Sabina
3 lat temu
Reply to  Bogumiła

Tenzi ma dobrą chemię do kostki

Franek
Franek
3 lat temu

Co sądzicie o generatorze piany do takiej myjki, warto to kupić ?

16
0
Podziel się swoją opiniąx