Wentylator łazienkowy- na straży czystości powietrza
Wentylator łazienkowy- na straży czystości powietrza
24 lutego 2021
Domowa myjka wysokociśnieniowa: co to jest, jak działa, czy warto
Domowa myjka wysokociśnieniowa: co to jest, jak działa, czy warto?
26 lutego 2021
Pokaż wszystkie
Obrotnik spawalniczy — w jaki sposób obrotniki spawalnicze ułatwiają pracę

Obrotnik spawalniczy — w jaki sposób obrotniki spawalnicze ułatwiają pracę

Obrotnik spawalniczy — w jaki sposób obrotniki spawalnicze ułatwiają pracę?

Sprzęty spawalnicze to już nie tylko spawarki, a cała praca nie opiera się wyłącznie na możliwościach człowieka. Obecnie dostępnych jest wiele urządzeń, których głównym zadaniem jest ułatwienie procesu spawania. W efekcie nie tylko spawacz mniej się męczy, ale przede wszystkim precyzyjniej wykonuje swoją pracę. Jednym z takich sprzętów jest obrotnik spawalniczy. Dlaczego warto go mieć w swoim warsztacie?

Do czego służy obrotnik spawalniczy - spawanie

Do czego służy obrotnik spawalniczy?

Główną funkcją obrotników spawalniczych jest wspomożenie i ułatwienie pracy spawacza. Używa się ich do uzyskania optymalnej pozycji, która pozwoli na wykonanie dokładnej i precyzyjnej spoiny. W efekcie nawet bardzo ciężkie prace wykańczane są bez dużego obciążenia. W niektórych przypadkach obrotnik spawalniczy umożliwia nawet realizację takich zadań, które bez niego byłyby niemożliwe do wykonania. Operator maszyny może łatwo dopasować do swoich potrzeb kąt ułożenia spawanego materiału. Do tego właśnie służy obrotnik spawalniczy — umożliwia on obrócenie elementu pod określonym kątem w trakcie spawania. Najczęściej wykorzystuje się go podczas pracy z przedmiotami walcowatymi, czyli rurami i zbiornikami. Obrotnik spawalniczy przydatny jest przy procesach technologicznych prostych lub półautomatycznych.

Obrotniki spawalnicze w sklepie allweld.pl - https://allweld.pl/obrotniki-spawalnicze

Zalety obrotników spawalniczych

Obrotniki spawalnicze są chętnie wykorzystywane podczas pracy przede wszystkim dlatego, że umożliwiają wykonanie precyzyjnych spoin w łatwiejszy sposób. Operator maszyny może pracować w optymalnych dla siebie warunkach, bez dużego wysiłku. W rezultacie uzyskiwane są jak najlepsze efekty w krótszym czasie. Operator maszyny nie męczy się podczas spawania, malowania, czy napawania wymagającego elementu. Obrotnik spawalniczy nie tylko skraca czas pracy oraz zmniejsza uczucie zmęczenia pracownika, ale także zwiększa jego bezpieczeństwo. Wykorzystanie go w profesjonalnych warsztatach i zakładach może także zmniejszyć koszty produkcji.

Większość obrotników spawalniczych skonstruowana jest w taki sposób, że operator maszyny może sterować nimi, nie przerywając procesu spawania. Ułatwiają więc one pracę i umożliwiają wykonanie precyzyjnej spoiny, przy jednoczesnym obracaniu elementu, aby dostosować go do aktualnych potrzeb spawacza.

Do czego służy obrotnik spawalniczy - spawanie

Ponadto obrotnik spawalniczy to sprzęt, który wspomaga mechanizację spawania. Oznacza to, że umożliwia powtarzalność niektórych procesów, a tym samym zmniejsza udział tak zwanych czynników ludzkich, które mogą powodować błędy w produkcji.

Jaki obrotnik spawalniczy wybrać?

Szeroki wybór obrotników spawalniczych w pozwala dostosować sprzęt do potrzeb swoich i pracowników. Wybierając maszyny spawalnicze, warto wziąć pod uwagę typ, wielkość i kształt elementu oraz wykorzystywaną metodę spawania. Obrotniki dostępne są w kilku rodzajach, różnią się od siebie budową, sposobem działania i przeznaczeniem. Do wyboru są przede wszystkim sprzęty:

Rolkowe — składają się z wózków z zamontowanymi na nich rolkami. Obsługa obrotników rolkowych odbywa się za pomocą specjalnego panelu, a nierzadko także wykorzystując pedał.

Pozycjonery z tarczą — specjalna tarcza umożliwia dostosowanie nachylenia spawanego elementu pod dowolnym kątem w zakresie najczęściej od 0 do 90 stopni. Taki obrotnik spawalniczy może być wyposażony także w rowki montażowe. Służą one do montowania szczęk i uchwytów. Pozycjonery obsługiwane są zazwyczaj pedałem sterowniczym.

Stoły z obrotnikiem spawalniczym — przeznaczone są przede wszystkim do spawania, a także cięcia plazmowego dużych i ciężkich materiałów, zazwyczaj o walcowatym kształcie.

Obrotnik spawalniczy to przydatny sprzęt w każdym zakładzie i warsztacie, który znacząco poprawia jakość spoin oraz ułatwia proces spawania dużych elementów. Pozwala zmniejszyć koszty produkcji, skrócić czas pracy, a przede wszystkim zapewnia komfort i bezpieczeństwo spawaczom. Obrotnik spawalniczy znajdzie zastosowanie niemal wszędzie, a szeroki wybór modeli pozwala dobrać rodzaj sprzętu do potrzeb zakładu i wykonywanych usług.

Zobacz, jakie elektronarzędzia warto mieć w swoim warsztacie

Zobacz, jakie elektronarzędzia warto mieć w swoim warsztacie

Jeżeli choć raz zdarzyło ci się naprawiać coś w domu, montować półki lub skręcać meble, wiesz, jak dużym udogodnieniem mogą być odpowiednio dobrane narzędzia. Oferta elektronarzędzi przydatnych w każdym domu jest bardzo szeroka i obejmuje zarówno produkty o zastosowaniu profesjonalnym, jak i hobbystycznym....
Czytaj dalej

Obrotnik spawalniczy — w jaki sposób obrotniki spawalnicze ułatwiają pracę?

Sprzęty spawalnicze to już nie tylko spawarki, a cała praca nie opiera się wyłącznie na możliwościach człowieka. Obecnie dostępnych jest wiele urządzeń, których głównym zadaniem jest ułatwienie procesu spawania. W efekcie nie tylko spawacz mniej się męczy, ale przede wszystkim precyzyjniej wykonuje swoją pracę. Jednym z takich sprzętów jest obrotnik spawalniczy. Dlaczego warto go mieć w swoim warsztacie?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor Kulesza
Igor Kulesza
3 lat temu

Mamy takie obrotniki w warsztacie, spoko sprawa pozwala lepiej organizować pracę

Janusz
Janusz
3 lat temu
Reply to  Igor Kulesza

Jakich spawarek używacie ?

2
0
Podziel się swoją opiniąx