Panele drewniane, laminowane czy winylowe – co wybrać
Panele drewniane, laminowane czy winylowe – co wybrać?
23 lutego 2021
Obrotnik spawalniczy — w jaki sposób obrotniki spawalnicze ułatwiają pracę
Obrotnik spawalniczy — w jaki sposób obrotniki spawalnicze ułatwiają pracę?
26 lutego 2021
Pokaż wszystkie
Wentylator łazienkowy- na straży czystości powietrza

Wentylator łazienkowy- na straży czystości powietrza

Wentylator łazienkowy- na straży czystości powietrza.

Prawidłowa wentylacja łazienki jest kwestią niezwykle istotną. Zawilgocona przestrzeń jest doskonałym środowiskiem do rozwoju pleśni i grzybów, niezwykle groźnych dla naszego zdrowia. Niewłaściwie działająca wentylacja spowoduje, że para wodna będzie się skraplać, a cała wilgoć będzie wnikać w ścianym powodując powstawanie grzybów i pleśni. Wymiana powietrza jest ważna także dla naszego samopoczucia. Jaki wentylator wybrać i jak go zamontować, by okazał się skuteczny?

Wentylator łazienkowy- na straży czystości powietrza - łazienka

Po co nam wentylator?

 

Wentylacja w łazience jest koniecznością ze względu na ogromną ilość pary wodnej, która wytwarza się podczas kąpieli. Jeżeli nie byłoby w łazience wentylatora, szybko zauważylibyśmy, na czym polega jego działanie- powierzchnie luster i szyb byłyby całkowicie zaparowane. Zbyt duża wilgotność w łazience prowadzi do niezbyt przyjemnego zapachu. Trudniej jest także wysuszyć mokre ręczniki po skończonej kąpieli. Aby temu zapobiec, w łazience montuje się wentylatory łazienkowe. Wentylatory montuje się w kanale wentylacyjnym, a ich celem jest wspomaganie wentylacji grawitacyjnej. Aby system wentylacji mógł być naprawdę wydajny, konieczne jest stworzenie warunków dostępu świeżego powietrza do łazienki. Osiągnąć to można poprzez rozszczelnienie okien bądź zastosowanie drzwi łazienkowych ze specjalnymi otworami nawiewnymi.

Jak dobrać wentylator?

 

To, jaki wentylator wybierzesz ma wpływ na to, jak skuteczna będzie wentylacja. Kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze wentylatora jest jego wydajność. Przyjmuje się, że w ciągu godziny w całej łazience powietrze powinno wymienić się na nowe od 5 do 8 razy. Wydajność wentylatora można obliczyć, mnożąc wymiary łazienki przez ilość wymian powietrza. Należy pamiętać, że zbyt duża wydajność wentylatora będzie powodować spory hałas w łazience, a także bardzo szybką wymianę powietrza.

Oprócz wydajności wentylatora, kryterium jego doboru jest także ciśnienie całkowite. Jeżeli łazienka nie posiada połączenia bezpośredniego z indywidualnymi kanałami wentylacji grawitacyjnej, konieczne jest zastosowanie wentylatora o znacznie wyższym ciśnieniu. Nie bez znaczenia pozostaje także hałas, jaki emituje urządzenie. Warto wybierać takie wentylatory, których hałas jest najmniejszy, najlepiej poniżej 30 dB.

Ostatnim kryterium, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze wentylatora łazienkowego jest jego szczelność przeciw wilgoci. Im ta szczelność jest większa, w tym bardziej wilgotnym otoczeniu urządzenie może wydajnie pracować. Taką cechę fachowo określa się bryzgoszczelnością. Należy wybierać te wentylatory, których szczelność jest największa.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłą – opłacalna czy nie ?

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając wentylator do łazienki?

 

Warto wiedzieć, że wentylatory łazienkowe występują w kilku rodzajach, różniących się między sobą działaniem czy ogólną trwałością. Najbardziej podstawowa wersja posiada wyłącznik elektryczny. Oznacza to, że aby wentylator mógł zacząć działać, musimy włączyć go manualnie. Bardziej zaawansowane wersje wentylatory posiadają w swoim wyposażeniu czujniki ruchu, regulowane czujniki wilgotności, światła czy opóźnienia czasowe regulowane. Takie wentylatory są wygodniejsze, bo załączają się automatycznie, nie musisz pamiętać o uruchomieniu wentylatora podczas korzystania np. z prysznica. Niektóre wentylatory posiadają żaluzję grawitacyjną lub przepustnicę zwrotną. jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu do pomieszczenia nie dostaje się powietrze z zewnątrz, a powietrze ogrzane nie ucieka na zewnątrz, łazienka się nie wychładza.

Wybierając wentylator łazienkowy, należy zastanowić się nad miejscem jego montażu. Jeżeli chcesz zamontować go na ścianie, możesz wybrać właściwie dowolny model. Jeśli jednak chcesz umieścić wentylator na suficie, musi on posiadać łożysko kulkowe. Zupełnie inne rozwiązania stosowane są w przypadku, gdy wentylator ma być umieszczony w pobliżu kabiny prysznicowej.

Na rynku istnieją także wentylatory z opóźnieniem czasowym, które po wyłączeniu pracują jeszcze przez krótki czas. by oczyścić powietrze po wyjściu z łazienki. Aby taki wentylator mógł pracować, konieczne jest zastosowanie transformatora trójprzewodowego.

Wybór wentylatora ze względu na montaż

W zależności od tego, jaki wentylator wybierzesz, jego montaż może być nieco inny. Chodzi przede wszystkim o miejsce montażu. Najbardziej typową lokalizacją wentylatora łazienkowego jest ściana. Do zamontowania na ścianie nadaje się właściwie każdy wentylator pod warunkiem, że nie będzie on narażony na działanie wilgoci i wody. Oznacza to, że jeżeli chcesz zamontować wentylator łazienkowy nad kabiną prysznicową, konieczny będzie wybór wentylatora na bezpieczne napięcie 12V.

Bardzo ważne jest także, by wziąć pod uwagę średnicę kanału wentylacyjnego. Wentylator łazienkowy kanałowy najczęściej montowany jest do kanału wentylacyjnego o średnicy 100mm, choć zdarzają się także kanały o średnicy 120, 125 czy nawet 150mm.

Wentylator wyciągowy łazienkowy ma za zadanie wspomagać wentylację grawitacyjną. Montowany jest na wylot otworu grawitacyjnego.

Wentylacja w domu bez komina

Wentylacja w domu lub mieszkaniu bez komina

Posiadając dom lub mieszkanie które nie posiada komina wentylacyjnego lub z kominem który działa wadliwie jesteśmy narażeni na negatywne skutki wentylacji...

Czytaj dalej

Wentylator łazienkowy- na straży czystości powietrza.

Prawidłowa wentylacja łazienki jest kwestią niezwykle istotną. Zawilgocona przestrzeń jest doskonałym środowiskiem do rozwoju pleśni i grzybów, niezwykle groźnych dla naszego zdrowia. Niewłaściwie działająca wentylacja spowoduje, że para wodna będzie się skraplać, a cała wilgoć będzie wnikać w ścianym powodując powstawanie grzybów i pleśni. Wymiana powietrza jest ważna także dla naszego samopoczucia. Jaki wentylator wybrać i jak go zamontować, by okazał się skuteczny?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Izka
Izka
3 lat temu

Mam rozumieć że taki wentylator ma wyciągać powietrze ? Skąd wobec tego bierze to powietrze do wyciągania ?

Romek
Romek
3 lat temu
Reply to  Izka

W drzwiach do łazienki muszą być otwory wentylacyjne lub drzwi musza być odpowiednio podcięte

Szczery Dżery
Szczery Dżery
2 lat temu
Reply to  Izka

W drzwiach masz mieć otwory wentylacyjne przez które wpływa do łazienki powietrze

Jowita
Jowita
3 lat temu

Czy taki wentylator powinien mieć hydrometr ?

Janusz
Janusz
3 lat temu
Reply to  Jowita

Nie musi, może się na przykład włączać razem ze światłem, trzeba tyko puścić zasilanie z przełącznika do wentylatora

Igor Kulesza
Igor Kulesza
3 lat temu
Reply to  Jowita

Powinien ale nie musi

Grażyna
Grażyna
3 lat temu

Ile kosztuje taki wentylator ?

Romek
Romek
3 lat temu
Reply to  Grażyna

Prosty bez sterowania to koszt kilkudziesięciu zł

Kris
Kris
3 lat temu
Reply to  Grażyna

Ja zapłaciłem 50 zł, kupowałem na allegro

Zbyszek
Zbyszek
3 lat temu
Reply to  Grażyna

20 złotych na olx

Bogumiła
Bogumiła
3 lat temu

Są takie wentylatory na baterię ?

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu
Reply to  Bogumiła

Tak, poszukaj na allegro 🙂

Ileonora
Ileonora
3 lat temu

Ma ktoś taki wentylator który włącza się za pomocą fotokomórki ? Chodzi mi o to że jak drzwi otworze to urządzenie samo by się włączało

13
0
Podziel się swoją opiniąx