Tarcze do cięcia
Tarcze do cięcia
2 lipca 2023
Eco-Top - Bezpieczne i ekologiczne nawierzchnie
Eco-Top: Bezpieczne i ekologiczne nawierzchnie
9 lipca 2023

Home assistance (assistance domowy) – czy warto?

Planujesz ubezpieczyć mieszkanie lub dom i zastanawiasz się, czym jest home assistance? To produkt, dzięki któremu możesz zaoszczędzić pieniądze i uniknąć nerwów, gdy przydarzy Ci się awaria sprzętu domowego lub po wystąpieniu szkody konieczne będzie opuszczenie miejsca zamieszkania. Dowiedz się więcej o domowym assistance.

Zabezpieczenie naszego domu lub mieszkania poprzez ubezpieczenie to fundamentalny krok w ochronie naszego majątku. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak możesz tę ochronę jeszcze bardziej rozszerzyć? Jednym z dostępnych rozwiązań jest dodatkowy pakiet usług, znany jako home assistance, czyli assistance domowy.

Assistance domowy to usługa, która w sytuacjach awaryjnych, gdy pilnie potrzebujemy pomocy fachowców, może okazać się nieocenionym wsparciem. Właściwie wybrany pakiet potrafi znacznie zmniejszyć stres związany z nieprzewidzianymi problemami w domu.

Czy jednak warto inwestować w takie rozwiązanie? Czym dokładnie jest assistance domowy, jakie usługi obejmuje i ile kosztuje? W tym artykule odpowiemy na te i inne pytania, pomagając Ci podjąć świadomą decyzję. Zapraszamy do lektury, przekonaj się, czy home assistance jest opcją dla Ciebie, zrozum jego zalety i ewentualne ograniczenia - być może to właśnie tego szukałeś.

Definicja i zakres usług home assistance

Home assistance (assistance domowy) to pakiet usług nabywany z ubezpieczeniem domu lub mieszkania, w ramach którego ubezpieczony może liczyć na pomoc po wystąpieniu losowych sytuacji. Firma ubezpieczeniowa organizuje pomoc fachowców specjalizujących się choćby w naprawach sprzętu RTV/AGD i pokrywa jej koszt. Niekiedy home assistance może obejmować dodatkowe usługi i zapewniać wsparcie w chorobie.

Przykładowe usługi wchodzące w zakres home assistance:

  • pomoc elektryka lub hydraulika po zdarzeniu losowym;
  • pomoc ślusarza – gdy dojdzie do awarii zamka w mieszkaniu (domu) objętym ochroną ubezpieczeniową;
  • organizacja i pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów pobytu osoby ubezpieczonej w hotelu – gdy rodzaj lub rozmiar szkody uniemożliwia przebywanie w mieszkaniu (domu);
  • dostarczenie artykułów spożywczych i higienicznych w razie choroby;
  • dozór mienia po różnych zdarzeniach (np. pożarze, kradzieży z włamaniem) – gdy osoby ubezpieczonej nie ma na miejscu;
  • pomoc informatyczna – może ona polegać np. na zdalnej konfiguracji programu pocztowego czy usunięciu z komputera wirusów;
  • przekazanie danych kontaktowych do różnych usługodawców, np. firmy ślusarskiej.

Zalety home assistance

Kluczową korzyścią home assistance jest bezzwłoczna pomoc w razie awarii lub innych zdarzeń wymienionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) i umowie. Gdy zauważysz kapiący kran lub problem z lodówką, wystarczy telefon na infolinię firmy ubezpieczeniowej, a ubezpieczyciel zorganizuje wsparcie. Inaczej mówiąc, nie musisz szukać fachowca na własną rękę. To duża oszczędność czasu.

Assistance domowy to produkt ubezpieczeniowy chroniący domowy budżet przed nieprzewidzianymi wydatkami – tymi, które zgodnie z umową pokryje ubezpieczyciel. To kolejna zaleta home assistance. Gdyby z kolei przytrafiła Ci się choroba, to nie musisz o pomoc (np. zrobienie zakupów w aptece) prosić rodziny lub znajomych – ubezpieczyciel zorganizuje dostarczenie wskazanych produktów i pokryje koszt ich dostawy pod wskazany adres.

Czego nie obejmuje domowy assistance?

Integralną częścią każdego produktu ubezpieczeniowego są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – to sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa nie pomoże. Kiedy, mimo posiadania home assistance, skorzystanie z tego produktu nie będzie możliwe? Odpowiedź znajduje się w OWU assistance domowego – to właśnie tam znajdziesz pełną listę wyłączeń.

Home assistance – przykładowe wyłączenia:

  • awarie, których usunięcie leży w kompetencji właściwych służb – przykładem może być uszkodzenie pionu kanalizacyjnego;
  • podłączenie sprzętów domowych do sieci wodno-kanalizacyjnej lub gazowej;
  • uszkodzenia żarówek, bezpieczników czy przedłużaczy;
  • koszty, jakie ubezpieczony poniósł bez poinformowania firmy ubezpieczeniowej o wystąpieniu awarii (działanie na własną rękę);
  • szkody spowodowane przez złośliwe lub nielegalne oprogramowanie.

Od wyłączeń należy odróżnić limity. Ubezpieczyciel może zastrzec, że zorganizuje pomoc np. 3 razy w trakcie okresu umowy. Dodatkowo może funkcjonować kwotowa górna granica odpowiedzialności dla różnych zdarzeń.

Ile kosztuje home assistance?

Home assistance nie jest produktem sprzedawanym osobno, ale integralną częścią ubezpieczenia mieszkania (domu). Stąd też trudno wskazać konkretny koszt. Chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za polisę obejmującą również assistance domowy? Skontaktuj się z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej – agent przygotuje dla Ciebie indywidualną kalkulację. Poznasz dzięki temu wysokość składki i uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania dotyczące np. zakresu ubezpieczenia, limitów i wyłączeń odpowiedzialności.

Cena ubezpieczenia mieszkania (domu) wraz z home assistance zależy od szeregu czynników – wymienić można choćby:

  • zakres ochrony i sumę ubezpieczenia;
  • wartość i lokalizację nieruchomości;
  • rodzaj zainstalowanych w mieszkaniu (domu) zabezpieczeń;
  • wielkość powierzchni użytkowej;
  • historię ubezpieczenia (szkody w przeszłości).

Dlaczego warto rozważyć domowy assistance?

Posiadanie domowego assistance zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Zdarzyło Ci się obdzwaniać firmy świadczące usługi hydrauliczne ze względu na nagłą usterkę? Z pewnością wiesz, jakie to uciążliwe i stresujące – zwłaszcza polecani fachowcy grafik mają wypełniony zleceniami po brzegi i trudno otrzymać bezzwłoczną pomoc. Assistance domowy sprawia, że nie musisz obawiać się awarii – gdyby do niej doszło, otrzymasz niezbędną pomoc od fachowca, której organizacją i opłaceniem zajmie się ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie assistance domowy stanowi uzupełnienie ubezpieczenia mieszkania (domu). Taki pakiet to kompleksowa ochrona nieruchomości, czyli najcenniejszego składnika Twojego majątku.


Bądź na bieżąco – obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Home assistance (assistance domowy) – czy warto?

Planujesz ubezpieczyć mieszkanie lub dom i zastanawiasz się, czym jest home assistance? To produkt, dzięki któremu możesz zaoszczędzić pieniądze i uniknąć nerwów, gdy przydarzy Ci się awaria sprzętu domowego lub po wystąpieniu szkody konieczne będzie opuszczenie miejsca zamieszkania. Dowiedz się więcej o domowym assistance.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx