Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym ?
Pytanie jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym to jedne z najczęściej pojawiających się pytań jakie otrzymujemy od osób pragnących wykonać samodzielnie ogrzewanie podłogowe w swoim domu. Zakres rozstawu ruch w układach ogrzewania płaszczyznowego waha się od 5 cm do nawet 30 cm, jak wobec tego dobrać do naszej inwestycji ten prawidłowy rozstaw rur w instalacji grzewczej ? Postaramy się wobec tego przybliżyć to zagadnienie oraz udzielić odpowiedzi na to pytania w naszym poniższym wpisie blogowym.
Im mniej budynek potrzebuje ciepła tym ten rozstaw aby zapewnić 100 % zapotrzebowania cieplnego będzie większy i tak dla przykładu w łazience gdzie temperatura projektowa wynosi 24 stopnie będzie to rozstaw w przedziale 5 lub 10 stopni, dla pokoju, salonu lub sypialni gdzie temperatura projektowa wynosi 20 stopni Celsjusza przykładowy rozstaw wynosił będzie przykładowo 10 do 15 cm a dla garażu, piwnicy lub kotłowni których temperatury projektowe wynoszą tylko 16 stopni Celsjusza taki rozstaw wyniesie już od 20 do 30 cm.
Drugim aspektem który należało by brać pod uwagę jest temperatura zasilania obiegu grzewczego, im ta temperatura jet wyższa to tym ten sam rozstaw może być większy i tak dla przykładu taki sam salon lub pokój zasilany temperatura zasilania na poziomie np. 35 stopni będzie wymagał ( oczywiście przy założeniu iż zapotrzebowanie energetyczne tego pomieszczenia pozostaje bez zmian ) rozstawu co 10 cm, zwiększenie temperatury na obiegu do 40 stopni spowoduje zwiększenie tego rozstawu do 15 cm.
Często popełniany błąd przy układaniu podłogówki – nie dopasowanie rozstawu rur grzewczych do planowanego źródła ciepła.
Należy podczas planowania układania podłogówki zwrócić szczególną uwagę na planowane źródło ciepła, ma to szczególne znaczenie przy niskotemperaturowych źródłach ciepła takich jak pompa ciepła. Ułożenie ogrzewania podłogowego z szerszym rozstawem rur które przeznaczone są dla wysokotemperaturowych rozwiązań takich jak kotły gazowe, piece na drewno czy kocioł na pellet spowoduje iż nasza podłogówka będzie grzała słabo a sama pompa ciepła pracując na granicy wydajności będzie generować większe zużycie prądu co przełoży się na wyższe rachunki za ogrzewanie.
Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym ?
Pytanie jak gęsto rozmieścić układać rury bądź jakie rozmieszczenie rur grzewczych w ogrzewaniu podłogowym to jedne z najczęściej pojawiających się pytań jakie otrzymujemy od osób pragnących wykonać samodzielnie ogrzewanie podłogowe w swoim domu. Zakres rozstawu ruch w układach ogrzewania płaszczyznowego waha się od 5 cm do nawet 30 cm, jak wobec tego dobrać do naszej inwestycji ten prawidłowy rozstaw rur w instalacji grzewczej ? Postaramy się wobec tego przybliżyć to zagadnienie oraz udzielić odpowiedzi na to pytania w naszym poniższym wpisie blogowym.
My mamy pompę ciepła i wszędzie hydraulik ułożył nam w rozstawie co 10 cm
W garażu również wam układał co 10 cm ?
W garażu mamy co 20 cm
W garażu nie potrzebne jest ogrzewanie
Robił według projektu ogrzewania podłogowego czy na „oko” ?
Mi hydraulik zaproponował w rozstawie co 15 cm a planujemy pompę ciepła, będzie dobrze ?
Jeżeli pompa ciepła będzie wysokotemperaturowa to tak
Czyli lepiej będzie w rozstawie co 10 cm ?
Zdecydowanie lepiej, ponieważ im gęściej to tym mniejsza temperatura na układzie
Jak najgęściej tak by było ciepło
Bzdura, układa się tak jak jest w projekcie ogrzewania podłogowego
Dokładnie tak, układa się tak jak jest w projekcie ogrzewania podłogowego
Jak jest ogrzewanie gazowe to jaki rozstaw dać ? Co 10 czy co 15 cm ?
Zrób co 15 cm
W kotłowni i garażu również dawać co 15 cm ?
Nie tam się daję w większym rozstawie np. co 20 cm
Robi się tak jak jest w projekcie ogrzewania podłogowego, przecież z głowy wam hydraulik nie policzy tego wszystkiego
Dokładnie tak, jak kiedyś jednego zapytałem jak liczy przepływy to odwrócił się na pięcie i udał że nie słyszy pytania
Dokładnie tak. Robi się tak jak jest w projekcie ogrzewania podłogowego a nie żadne wróżenie z fusów.
Jaki rozstaw rur w sytuacji gdy podłogówka będzie zasilana za pomocą kotła gazowego ?