Gdzie powiesić fotozegar na płótnie
Gdzie powiesić fotozegar na płótnie
30 grudnia 2021
10 sposobów na urządzenie małego pokoju dziennego
10 sposobów na urządzenie małego pokoju dziennego
31 grudnia 2021
Pokaż wszystkie
Crowdfunding jako forma wspólnego inwestowania w nieruchomości

Crowdfunding jako forma wspólnego inwestowania w nieruchomości

Crowdfunding jako forma wspólnego inwestowania w nieruchomości.

Crowdfunding jest bardzo atrakcyjnym sposobem, w jaki osoby prawne i fizyczne mogą z jednej strony pozyskać niezbędne środki finansowe, a z drugiej strony zapewnia potencjalnym inwestorom uproszczony dostęp do środków, przeznaczonych na realizację konkretnego projektu.

dofinansowanie- dom - czyste powietrze

Jak widzimy, termin "crowdfunding" składa się z dwóch części: crowd i funding, co oznacza, że duża liczba zainteresowanych inwestorów, z bardzo małymi indywidualnymi kwotami, może uczestniczyć w finansowaniu projektu lub pomysłu, który jeszcze się nie rozpoczął lub istniejącego projektu, który potrzebuje dodatkowych funduszy do realizacji.

Zainteresowani inwestorzy i osoby zbierające fundusze są związani poprzez specjalnie opracowaną platformę internetową crowdfundingu. Każdy projekt lub plan na platformie musi być szczegółowo wyjaśniony i zdefiniowany, jak również musi być określony zwrot z inwestycji przez osobę, która chce pozyskać niezbędne środki.

Osoby inwestujące w taki projekt zobowiązane są do założenia swojego konta, zaakceptowania wymaganych warunków platformy i wpłacenia pieniędzy.

Możliwość, aby duża liczba inwestorów z mniejszymi kwotami (minimalne kwoty inwestycji są określane przez każdą platformę internetową zgodnie z jej działalnością) uczestniczyła w finansowaniu różnych projektów, czyni ją bardzo atrakcyjną do inwestowania w szybko rozwijający się rynek nieruchomości. Nadmienimy, że crowdfunding jest odpowiednim sposobem inwestowania, nie tylko w nieruchomości, ale w wiele innych zrównoważonych rodzajów przedsiębiorczości i happeningów - takich jak sprzedaż odzieży, zbiórki pieniędzy, bukmacherzy (niektóre z nich można znaleźć tutaj), projekty artystyczne, kampanie polityczne, etc.

Jak w praktyce wygląda wspólne inwestowanie w nieruchomości?

Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości przyciąga coraz większą liczbę inwestorów dysponujących znacznymi środkami finansowymi. Rozwój platform crowdfundingowych umożliwił inwestowanie większej liczbie inwestorów, dysponujących znacznie mniejszymi kwotami.

Pierwsze internetowe platformy crowdfundingowe powstały w Stanach Zjednoczonych, a jedną z pierwszych i największych platform jest Fundrise, która umożliwia swoim użytkownikom udział w charakterze inwestorów z bardzo niskimi stawkami początkowymi, które wynoszą jedynie 500 dolarów. Ponadto, w 2015 roku platforma ta wprowadziła elektroniczny fundusz powierniczy inwestowania w nieruchomości (eREIT), aby uczynić inwestowanie w nieruchomości jeszcze bardziej dostępnym dla dużej liczby inwestorów.

kredyt hipoteczny, dom

Najbardziej znane duże platformy to Realty Mogul, Crowd Street, Patch of Land, Realty Shares, Real Crowd, a także wiele innych mniejszych platform internetowych. W celu prawnego uregulowania tego segmentu inwestycji, w 2012 roku uchwalono ustawę Jumpstart Our Business Startups (JOBS) Act, która umożliwia inwestowanie nawet nieakredytowanym inwestorom (obywatelom) w przeciwieństwie do poprzedniej praktyki, gdzie dostęp do inwestycji mieli tylko akredytowani inwestorzy, na przykład, fundusze emerytalne, banki, firmy ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne. Dotychczas inwestorzy mogli inwestować w nieruchomości wyłącznie poprzez zakup fizycznych aktywów lub inwestowanie w REITs.

Nowa metoda inwestowania w nieruchomości poprzez crowdfunding pozwala inwestorowi, podobnie jak w przypadku inwestowania w kapitał, uczestniczyć w finansowaniu tylko części nieruchomości, i stać się udziałowcem proporcjonalnego udziału. Także zyski z np. wynajmu lub sprzedaży nieruchomości będą wypłacane inwestorom proporcjonalnie do ich wkładów. Stopa zwrotu z inwestycji zależy od rodzaju i klasy nieruchomości, w którą się inwestuje, i waha się od 5 do 15 % rocznie, a w niektórych przypadkach może być wyższa. Średnie stopy zwrotu w przypadku real estate crowdfunding wynoszą od 8 % do 13 % rocznie, co czyni ten model współfinansowania bardzo atrakcyjnym.

Sposoby wspólnego inwestowania na rynku nieruchomości

Zainteresowani inwestorzy mają dwie możliwości ulokowania środków na rynku nieruchomości poprzez crowdfunding:

Crowdfunding udziałowy

Zapewnia to inwestorowi wyższą stopę zwrotu niż inwestowanie w dług. Ten sposób inwestowania zysków może się znacznie różnić w zależności od aktualnych warunków rynkowych, a inwestorzy otrzymują płatności, które są zazwyczaj kwartalne z wynajmu nieruchomości pomniejszone o prowizję platformy internetowej, jak również w przypadku sprzedaży nieruchomości po podwyższonej cenie rynkowej.

Jednym z głównych ryzyk tej metody inwestowania jest możliwość, że wartość rynkowa nieruchomości spadnie, więc inwestorzy mogą stracić część swojej inwestycji.

Crowdfunding oparty na pożyczkach

Jest to prostszy sposób inwestowania, w którym inwestor pożycza środki finansowe właścicielowi nieruchomości i otrzymuje za tę usługę stałą stopę procentową opartą na hipotece i kwocie, którą inwestor zainwestował (pożyczył właścicielowi).

W przypadku tego typu inwestycji zysk jest stały, ponieważ stała stopa procentowa jest z góry określona, a ryzyko niższe niż w przypadku inwestycji kapitałowych. Spłaty odsetek są najczęściej miesięczne, rzadziej kwartalne, a zaletą tego sposobu inwestowania jest to, że inwestycja jest zabezpieczona aktywami (hipoteka).

Trendy na globalnym rynku crowdfundingu nieruchomości

wykres

Absolutnym rekordzistą świata w łącznych kwotach zebranych za pośrednictwem crowdfundingu są Chiny, gdzie kwota wspólnego finansowania wyniosła w 2020 roku aż 215,4 mld dolarów, podczas gdy na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone z łączną kwotą 61,1 mld dolarów zebraną w tym samym roku.

Ponieważ rynek nieruchomości jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w ramach crowdfundingu, wartość crowdfundingu nieruchomości w Chinach osiągnęła w 2017 r. wartość ok. 2,4 mld USD. W 2014 roku w USA wspólne inwestowanie w nieruchomości odnotowało wzrost o niewiarygodne 156 % w stosunku do roku poprzedniego, a wartość transakcji przekroczyła 1 miliard dolarów. Wzrost był kontynuowany w kolejnych latach, dzięki czemu w 2015 roku wielkość wspólnego inwestowania (real estate crowdfunding) osiągnęła 2,57 mld dolarów, a w 2016 roku 3,5 mld dolarów, przy czym szacuje się, że do 2025 roku może osiągnąć wartość prawie 10 mld dolarów.

Crowdfunding jako alternatywa dla tradycyjnych metod wspólnego inwestowania

Na samym początku inwestor powinien szczegółowo rozważyć inwestycję, czyli poznać projekt, warunki geograficzne i demograficzne, sytuację polityczną oraz wszystko co może mieć wpływ na zainwestowane środki i oczekiwany zysk.

Jedną z głównych zalet tego sposobu inwestowania jest dostępność dla dużej liczby osób (osób fizycznych) przy stosunkowo niewielkich inwestycjach (w zależności od platformy i rodzaju nieruchomości, w którą inwestują), które mogą wynosić poniżej 500 dolarów, ale najczęściej około 5 tys. dolarów, co jest dużym ułatwieniem biorąc pod uwagę cenę przeciętnej nieruchomości, która może kosztować kilkaset tysięcy, a nawet ponad milion dolarów. Ponadto, crowdfunding w nieruchomości odbywa się za pośrednictwem platform internetowych, które działają w sposób przejrzysty i zapewniają inwestorom nieograniczony dostęp do informacji przed zainwestowaniem swoich pieniędzy, a platforma, którą wybraliśmy, wykonuje za nas kompletną pracę, taką jak znalezienie najbardziej optymalnej nieruchomości i wszystkie pozostałe czynności administracyjne.

W przeciwieństwie do funduszy REITs zarządzanych przez profesjonalistów, w tym przypadku masz możliwość swobodnego wyboru nieruchomości, w którą chcesz zainwestować swoje fundusze, a istnienie dużej liczby platform internetowych do inwestowania zapewnia Ci szeroki wybór projektów, zatem wybierając nieruchomości o różnych kategoriach możesz zdywersyfikować portfel inwestycyjny.

Z drugiej strony, w przeciwieństwie do tradycyjnych sposobów wspólnego inwestowania, w crowdfundingu nie masz pewności, że np. projekt, w który zainwestowałeś środki, rzeczywiście zostanie pomyślnie zrealizowany, a ponieważ samodzielnie decydujesz o tym, w jaką nieruchomość zainwestujesz, istnieje możliwość, że przez błędną decyzję stracisz pieniądze. Ponadto, większość projektów nie jest ubezpieczona, a liczne opłaty i prowizje mogą dodatkowo obniżyć oczekiwany zysk.

Podsumowanie

Obserwując możliwość inwestowania środków lub ich gromadzenia za pośrednictwem ogólnodostępnych i przejrzystych platform internetowych przez niemal każdą osobę fizyczną, można swobodnie stwierdzić, że stanowi to rewolucję w dotychczasowym sposobie prowadzenia działalności na rynku nieruchomości, co spowodowało ogromny wzrost zainteresowania tego typu inwestycjami w nieruchomości. Zaletą jest to, że stopy zwrotu w ramach crowdfundingu nie są niskie (co wiąże się z wyższym stopniem ryzyka) i znacznie przewyższają inflację, a także fakt, że pozyskanie kapitału na realizację projektu jest szybsze i prostsze. Tendencja wzrostu crowdfundingu na rynku nieruchomości dopiero nabierze dynamiki.

Crowdfunding jako forma wspólnego inwestowania w nieruchomości.

Crowdfunding jest bardzo atrakcyjnym sposobem, w jaki osoby prawne i fizyczne mogą z jednej strony pozyskać niezbędne środki finansowe, a z drugiej strony zapewnia potencjalnym inwestorom uproszczony dostęp do środków, przeznaczonych na realizację konkretnego projektu.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor
Igor
10 miesięcy temu

Ten temat został również poruszony w tym wpisie https://sobir.pl/flipper-kim-jest-ile-zarabia/

Pamela
Pamela
10 miesięcy temu
Reply to  Igor

Czytałam na tej stronie że można na tym sporo zarobić

Zybaszek
Zybaszek
10 miesięcy temu
Reply to  Pamela

Tylko ciekawe ile w tym jest prawdy ?

Bob
Bob
9 miesięcy temu
Reply to  Zybaszek

Chyba nie za dużo, inaczej flippierzy zarabiali by na sprzedaży mieszkań a nie na sprzedaży kursów jak zostać bogatym będąc flipperem

Stan Borys
Stan Borys
9 miesięcy temu

Gówno zarabiają, inaczej nie sprzedawali by szkoleń jak zostać fliperem

Romulald
Romulald
7 miesięcy temu
Reply to  Stan Borys

Dokładnie tak

6
0
Podziel się swoją opiniąx