Sika balkony standard - ceny kompletnych zestawów
Sika balkony standard – ceny kompletnych zestawów
4 maja 2021
Ile kosztuje indywidualny projekt domu
Ile kosztuje indywidualny projekt domu?
9 maja 2021
Pokaż wszystkie
Domek letniskowy - rodzaje oraz ceny budowy domku letniskowego

Domek letniskowy - rodzaje oraz ceny budowy domku letniskowego

Domek letniskowy: rodzaje oraz ceny budowy domku letniskowego.

Któż z nas a w szczególności mieszkańcy blokowisk nie marzy o własnym domku letniskowym położonym z dala od wielkiego miasta, który pozwoli nam odpocząć od codziennej wielkomiejskiej bieganiny. Domek letniskowy postawiony na obrzeżach miasta lub gdzieś na wsi zagwarantuje nam wypoczynek oraz zapewni nam możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Budowa do 35 m2 bez zezwolenia oraz bez zgłaszania

Czym jest domek letniskowy ?

Polskie prawo nie definiuje czym dokładnie jest taka budowla jednak uznaje się iż jest to nieduży obiekt rekreacji indywidualnej o charakterze sezonowym co teoretycznie wyklucza przeznaczenie takiego domku do celów mieszkaniowych przez okres całego roku.

Należy nadmienić iż ostatnia nowelizacja prawa budowlanego znacząco ułatwiła postawienie bądź budowę domku letniskowego, gdyż nie wymaga to pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia ( dotyczy budynków o powierzchni do 35 m2 – na stronie https://remont.biz.pl/budowa/budowa-do-35-m2-bez-zezwolenia-oraz-bez-zglaszania/ pisaliśmy o tym jakie jeszcze budynek oraz nasza działka musi spełnić kryteria abyśmy zostali zwolnieni ze zgłaszania takiej budowy.)

Planując budowę lub zakup domku letniskowego będziemy mieli do dyspozycji kilka technologii w jakich możemy zrealizować swoje plany związane z postawieniem domku letniskowego:

- Domek letniskowy murowany – koszt to około 4000 zł/m2 czyli zakładając iż budujemy maksymalny metraż nie podlegający zgłoszeniu 935 m2 ) to nasza inwestycja wyniesie około 140 000 zł

- Domek letniskowy z bali – koszt około 2500 zł/m2 co daje nam koszty całkowite na poziomie około 90 000 zł

- Domek letniskowy z drewna w technologii kanadyjskiej to koszt około 2000 zł/m2, co łącznie da nam koszt na poziomie około 75 000 zł.

Ciekawą alternatywą dla wyżej wymienionych rodzajów domków letniskowych będzie zakup tzw. domku holenderskiego którego dodatkowym atutem jest fakt iż taki domek jest mobilny a używane w miarę dobrym stanie można już kupić od 30 000 zł.

Dla szukających jeszcze większych oszczędności przy budowie lub zakupie domku letniskowego idealna okazja będzie zakup kontenera morskiego lub drogowego który po niewielkich modyfikacjach idealnie będzie nadawał się jako domek letniskowy. Kontenery takie można już kupić za około 10 000 zł, aczkolwiek na popularnych portalach takich jak allegro czy olx zdarzają się nawet oferty za 5000 zł. Należy tylko pamiętać iż w przypadku zakupu takiego kontenera należy doliczyć jeszcze koszt jego transportu.

Jaka działka dla domku letniskowego ?

Idealnym miejscem na nasz domek letniskowy będzie tzw. działka rekreacyjna która nie musi być uzbrojona czyli nie ma potrzeby budowania na niej sieci elektrycznej, gazowe, wodociągowej lub kanalizacyjnej. Brak uzbrojenia takiej działki powoduje iż cena zakupu będzie bardzo atrakcyjna, gdyż można taka działkę z dala od miasta kupić już za 1000 zł za ar. Należy jedynie pamiętać o odległościach od granicy w jakich chcemy nasz dom letniskowy postawić, i tak dla ścian z oknami lub drzwiami będzie to 4 m a dla ścian bez otworów okiennych i drzwiowych odległość ta będzie wynosiła 3 m.

Ogrzewanie domku letniskowego.

Jeżeli planujemy nasz domek letniskowy na zimowe wypady poza miasto to nie możemy zapomnieć o jego ogrzewaniu, w takiej sytuacji najlepszym chyba rozwiązaniem będzie instalacja kozy grzewczej lub kominka z dystrybucja gorącego powietrza w takim domku.

Budowa do 35 m2 bez zezwolenia oraz bez zgłaszania

Ciekawą zaś alternatywą dla tradycyjnych systemów ogrzewania będzie instalacja klimatyzatora typu split z funkcja ogrzewania który wbrew pozorom oferuje jeden z najniższych kosztów ogrzewania pomieszczeń a dodatkowo może te pomieszczenia chłodzić w upalny dzień lub działać jako osuszacz powietrza co jest szczególnie istotne jeżeli nasz domek został wykonany z drewna lub bali.

Domek letniskowy: rodzaje oraz ceny budowy domku letniskowego.

Któż z nas a w szczególności mieszkańcy blokowisk nie marzy o własnym domku letniskowym położonym z dala od wielkiego miasta, który pozwoli nam odpocząć od codziennej wielkomiejskiej bieganiny. Domek letniskowy postawiony na obrzeżach miasta lub gdzieś na wsi zagwarantuje nam wypoczynek oraz zapewni nam możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
2 lat temu

Marzę o takim domku

Janusz
Janusz
2 lat temu
Reply to  Beata

To trzeba te marzenia realizować 🙂

Bożenia
Bożenia
2 lat temu

Jaki może być orientacyjny koszt takiego domku ?

Ignacy
Ignacy
2 lat temu
Reply to  Bożenia

Nas wyniesło to około 40 000 zł

Igor
Igor
2 lat temu
Reply to  Bożenia

Spokojnie za 30 000 postawisz

Zbyszek
Zbyszek
2 lat temu

Co sądzicie by wykorzystać kontener morski jako domek letniskowy ?

Samson
Samson
2 lat temu
Reply to  Zbyszek

Bardzo fajny pomysł, znajomy taki kontener przerobił na domek letniskowy

7
0
Podziel się swoją opiniąx