Domek letniskowy - rodzaje oraz ceny budowy domku letniskowego
Domek letniskowy: rodzaje oraz ceny budowy domku letniskowego
7 maja 2021
Ściana trójwarstwowa – budowa, wady i zalety muru trójwarstwowego
Ściana trójwarstwowa – budowa, wady i zalety muru trójwarstwowego.
12 maja 2021

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Planując budowę domu jedną z pierwszych decyzji nad jaka staniemy będzie poza wyborem działki to czy zdecydujemy się na projekt domu typowego który tylko adoptujemy do lokalnych warunków zabudowy czy postawimy na indywidualny projekt domu. O ile projekty gotowe mają zdefiniowana cenę którą możemy sprawdzić np. na popularnych stronach z projektami domów to już projekt opracowany na nasze indywidualne zamówienie takiej ceny nie będzie miał. Cena projektu indywidualnego nawet dla takiego samego metrażu może się dość znacznie różnić, sprawdźmy więc ile może kosztować indywidualny projekt domu oraz od jakich czynników ta cena będzie uzależniona.

Projekt

Co wpływa na cenę indywidualnego projektu domu ?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem który będzie wpływał na cenę wykonania indywidualnego projektu domu będzie jego metraż, logicznym przecież jest że dom o powierzchni 200 m2 będzie wymagał więcej pracy projektowej niż taki o powierzchni np. 100 m2. Kolejnym aspektem definiującym cenę indywidualnego projektu domu będzie jego stopień skomplikowania i tutaj identycznie jak przy metrażu im dom ( jego bryła, układ pomieszczeń, rodzaj dachu itp. ) będzie bardziej skomplikowana tym cena projektu będzie droższa.

Na cenę projektu wpływać również będzie fakt czy dodatkowo projektujemy w takim domu również np. ogrzewanie podłogowe ( dla czytelników tego artykułu przygotowaliśmy możliwość wykonania darmowego projektu ogrzewania podłogowego ), system wentylacji mechanicznej, instalację inteligentnego domu a nawet taką koncepcję jak wizualizacja pomieszczeń, elewacji czy ogrodzenia.

Ile kosztuje indywidualny projekt domu ?

Uśredniając ceny indywidualnego projektu domu wahają się w przedziale od około 150 zł za metr kwadratowy a skończywszy na kwocie w okolicach 250 zł/m2. Oczywiście cena będzie mocno zróżnicowana w zależności od lokalizacji i tak najwyższe ceny notowane będą w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie i np. Gdańsku a w lokalizacjach takich jak Rzeszów, Opole, Lublin czy Suwałki ceny będą zdecydowanie niższe.

Należy w tym miejscu nadmienić iż oficjalna rekomendacja SARP ( Stowarzyszenie Architektów Polskich ) przyjmuje iż koszt typowego projektu domu przygotowanego na indywidualne zamówienie powinien oscylować w granicach 3 % do 7.5 % całkowitego kosztu budowy domu i tak dla przykładu jeżeli nasz dom kosztowałby 500 000 to koszt indywidualnego projektu domu powinien wynieść od 15 000 zł do 37 500 zł.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę

Jest to oczywiście tylko rekomendacja i na rynku można znaleźć wiele propozycji poniżej rekomendowanej kwoty, to czy z nich skorzystamy powinno być naszym indywidualnym wyborem aczkolwiek w takim przypadku powinniśmy sprawdzić chociażby portfolio naszego architekta.

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Planując budowę domu jedną z pierwszych decyzji nad jaka staniemy będzie poza wyborem działki to czy zdecydujemy się na projekt domu typowego który tylko adoptujemy do lokalnych warunków zabudowy czy postawimy na indywidualny projekt domu. O ile projekty gotowe mają zdefiniowana cenę którą możemy sprawdzić np. na popularnych stronach z projektami domów to już projekt opracowany na nasze indywidualne zamówienie takiej ceny nie będzie miał. Cena projektu indywidualnego nawet dla takiego samego metrażu może się dość znacznie różnić, sprawdźmy więc ile może kosztować indywidualny projekt domu oraz od jakich czynników ta cena będzie uzależniona.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beta
Beta
2 lat temu

10 000 zł – Warszawa

Baron
Baron
2 lat temu
Reply to  Beta

Możesz polecić architekta ?

Sara
Sara
2 lat temu
Reply to  Beta

Teraz nie ma takich cen

Emila
Emila
2 lat temu
Reply to  Beta

To cena chyba z przed 5 lat 😀

Grażyna
Grażyna
2 lat temu

15 000 – Gdańsk

Bożenia
Bożenia
2 lat temu

12 000 Rzeszów

Tomtom
Tomtom
2 lat temu

Wszystko zależy od tego jaką renomę ma dana pracownia architektoniczna

Ulka
Ulka
2 lat temu
Reply to  Tomtom

Dokładnie tak, jedna policzy za to 10 000 zł a duga po przeciwnej stronie ulicy 20 000 zł

Iza
Iza
2 lat temu

Nas kosztowało to 20 000 ( Warszawa )

Taniia
Taniia
2 lat temu

Szukam taniego projektanta w okolicach Warszawy

Zuzanna
Zuzanna
2 lat temu
Reply to  Taniia

To chyba jakiś jedynie student zostaje tylko ….

Konfucjusz
Konfucjusz
2 lat temu
Reply to  Zuzanna

Kto poniesie odpowiedzialność za jego błędy ?

Hella
Hella
2 lat temu
Reply to  Konfucjusz

Student nie podbije takiego projektu więc nie ma tematu

Jerzy
Jerzy
2 lat temu

17 000 – Szczecin

14
0
Podziel się swoją opiniąx