Zasilacz awaryjny UPS - zastosowanie w technice grzewczej
Zasilacz awaryjny UPS – zastosowanie w technice grzewczej
27 stycznia 2021
Czym jest dylatacja w budynku i kiedy należy ją stosować
Czym jest dylatacja w budynku i kiedy należy ją stosować?
29 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Koza grzewcza czyli tani sposób na ogrzanie mieszkania lub małego dom

Koza grzewcza czyli tani sposób na ogrzanie mieszkania lub małego dom

Koza grzewcza czyli tani sposób na ogrzanie mieszkania lub małego domu.

Koza grzewcza to idealny wybór jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem na budowę domu lub remont mieszkania a nie mamy dostępu do sieci gazowej lub brakuje nam miejsca by wyodrębnić kotłownie w której moglibyśmy zainstalować piec na pellet lub węgiel bądź kocioł zgazowujący drewno. Dodatkowym atutem kozy grzewczej jest fakt iż urządzenia nie potrzeba zabudowywać przez co w porównaniu do kominka możemy sporo zaoszczędzić podczas budowy lub remontu oraz późniejszych kosztach ogrzewania nie tracąc nic na atrakcyjności a nawet wręcz przeciwnie, wybierając nie tuzinkową kozę grzewczą nasze pomieszczenie może nabrać niepowtarzalnego charakteru.

Koza grzewcza

Czym jest koza grzewcza?

Koza grzewcza to palenisko o zamkniętym typie spalania czyli takim w którym palące się drewno jest szczelnie odseparowane od pomieszczenia dzięki czemu możemy w bezpieczny sposób ogrzewać nasz dom lub mieszkanie. Urządzenie to wykonane jest najczęściej ze stalowych lub żeliwnych elementów które zarazem stanowią jego obudowę która jest na tyle estetyczna iż nie ma potrzeby wykonania jego zabudowy. Instalacja tego typu urządzenia sprowadza się do jego ustawienia na podłożu które ze względów bezpieczeństwa oraz ryzyka wypadnięcia żarzących się kawałów np. drewna powinno być wykonane z płytek, kamienia lub betonu. W przypadku instalacji kozy w pomieszczeniach z innym typem podłogi takim jak np. deski, panele itp. powinniśmy pod samym urządzeniem zainstalować grubą blachę stalową która zabezpieczy nas przed ewentualnym ryzykiem pożaru.

Koza grzewcza ze stali czy żeliwa – różnice w wyglądzie

Kozy wykonane ze stali to przede wszystkim proste bryły, dzięki czemu takie urządzenia idealnie będą się nadawać do minimalistycznych bądź nowoczesnych wnętrz.

Kozy wykonane z żeliwa ze względu na możliwe do wykonania zdobienia i ornamenty na etapie odlewania żeliwa oraz możliwości wykonania dekoracyjnych nóżek będą z kolei bardziej pasować do klasycznych wręcz pałacowych aranżacji.

Koza grzewcza
Koza grzewcza

Koza grzewcza ze stali czy żeliwa – które urządzenie lepiej grzeje ?

Tutaj zdecydowanym liderem ze względu na możliwość akumulacji ciepła będzie koza grzewcza wykonana z żeliwa poprzez jej grubsze ścianki oraz fakt iż to żeliwo a większą zdolność do akumulowania ciepła.

Dzięki zwiększonej akumulacji urządzenie wykonane z żeliwa będzie też w stanie dłużej takie ciepła oddawać do pomieszczenia.

Dlaczego warto zdecydować się na kozę grzewczą:

- Koszty, koszty i jeszcze raz koszty ponieważ jest to w tym momencie jedne o ile nie najtańsze źródło ogrzewania domu bądź mieszkania uwzględniając zakup urządzenia, jego montaż oraz koszt późniejszej eksploatacji.

- Oszczędność miejsca – nasza koza grzewcza nie potrzebuje wydzielonego pomieszczenia na kotłownie którą można przeznaczyć na np. pralnie, spiżarnie lub nawet pokój dla dziecka.

- Autonomiczność działania – urządzenie przeznaczone do ogrzewania nie potrzebuje tak jak np. kominek z DGP prądu do swojego działania bądź tak jak piec gazowy dostępu do sieci gazowej by móc działać.

- Element aranżacji wnętrza – kozy szczególnie te wykonane z żeliwa stanowią ciekawy element aranżacji wnętrza a niekiedy nawet są jego eksponowanym elementem.

Koza grzewcza

Wady ogrzewania kozą grzewczą:

- Niski poziom dystrybucji ciepła – koza grzewcza nie sprawdzi się ( o ile oczywiście nie korzystamy z systemów dystrybucji ciepłego powietrza ) w dużych domach bądź mieszkaniach, jest ona w stanie tak naprawdę efektywnie ogrzewać pomieszczenie w którym jest zamontowana.

- Angażuje czas – ze względu na pojemność paleniska wymaga częstszej uwagi ze względu na konieczność uzupełniania np. drewna.

- Mała akumulacja ciepła – w porównaniu do systemów akumulacyjnych np. wodne ogrzewanie podłogowe należy do zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego nieustannie palić w palenisku, wygaszenie ognia powoduje dość szybkie wychładzanie pomieszczenia co może być szczególnie uciążliwa po dość mroźnej nocy jeżeli nasz dom lub mieszkanie nie jest dobrze docieplone i zaizolowane.

- Uciążliwość – na koniec temat poruszany przez wiele osób i wskazany jako największa uciążliwość tego systemu grzewczego a mianowicie iż po spaleniu drewna pozostaje w palenisku popiół, który podczas wybrania może pobrudzić nasz salon bądź pokój. Wyjściem z tej sytuacji jest zakup odkurzaczy kominkowych które w minimalizują ten problem.

Jak wybierać designerskie meble do salonu

Jak wybierać designerskie meble do salonu?

Większość osób marzy o salonie, który zapiera dech w piersiach. Jest to jedno z pomieszczeń w domu, które chętnie prezentujemy innym i tutaj również spędzamy większą część wolnego czasu.

Czytaj dalej

Koza grzewcza czyli tani sposób na ogrzanie mieszkania lub małego domu.

Koza grzewcza to idealny wybór jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem na budowę domu lub remont mieszkania a nie mamy dostępu do sieci gazowej lub brakuje nam miejsca by wyodrębnić kotłownie w której moglibyśmy zainstalować piec na pellet lub węgiel bądź kocioł zgazowujący drewno. Dodatkowym atutem kozy grzewczej jest fakt iż urządzenia nie potrzeba zabudowywać przez co w porównaniu do kominka możemy sporo zaoszczędzić podczas budowy lub remontu oraz późniejszych kosztach ogrzewania nie tracąc nic na atrakcyjności a nawet wręcz przeciwnie, wybierając nie tuzinkową kozę grzewczą nasze pomieszczenie może nabrać niepowtarzalnego charakteru.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
36 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jadwiga
Jadwiga
3 lat temu

Ogrzewam tym urządzeniem dom 35 m Który postawiłem bez pozwolenia wcześniej zastanawiałem się czy nie instalować ogrzewanie gazowego ale po kalkulacji kosztów inwestycji oraz późniejszego użytkowania postanowiłem postawić na kozy grzewcze podczas zeszłotygodniowy mrozów w domu jest ciepło

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu
Reply to  Jadwiga

Też grzejemy koza nasz domek, początkowo miał być piec na pellet ale ostatecznie ze wzlędu na brak miejsca staneło na kozie 🙂

Grażyna
Grażyna
3 lat temu

Grzeje kozą nasz domek w górach 🙂

Katarzyna
Katarzyna
3 lat temu
Reply to  Grażyna

My również grzejemy dom z Zakopanym

Katrin
Katrin
3 lat temu
Reply to  Grażyna

Szklarska Poręba również grzeje kozą 😉

Juzefina
Juzefina
2 lat temu
Reply to  Grażyna

Karpacz się kłania 🙂

Iza
Iza
3 lat temu

Najtańszy sposób ogrzewania domu lub mieszkania jeżeli ktoś szuka budżetowego sposobu to tylko jest wyłącznie koza grzewcza

Krysia
Krysia
3 lat temu
Reply to  Iza

My grzejemy taką kozą mieszkanie w kamienicy o powierzchni 80 m2, wcześniej mieliśmy gaz teraz jest dużo taniej

Zbyszek
Zbyszek
3 lat temu
Reply to  Krysia

Macie podłogówkę czy grzejniki ?

Zysia
Zysia
3 lat temu
Reply to  Iza

Faktycznie jest najtaniej to na plus, na minus jest trochę syfu i kurzu tak jak przy kominu

Elwira
Elwira
2 lat temu
Reply to  Iza

My grzaliśmy również kozą dom podczas budowy

Wiesiek
Wiesiek
3 lat temu

Jak nie ma miejsca na kotłownię to instalacja kozy grzewczej jest najlepszym rozwiązaniem

Bolesław
Bolesław
3 lat temu
Reply to  Wiesiek

Też tak zrobiliśmy ze względu na brak miejsca na kotłownie gdyż buduję dom do 35 m2

Iga
Iga
3 lat temu

Kupował ktoś taka kozę na kominki.pl ?

Katarzyna
Katarzyna
3 lat temu
Reply to  Iga

My kupowaliśmy ,doradzili przy zakupie a później szybka dostawa. Polecam

Igor
Igor
3 lat temu

Ja kupowałem doradzili mi odpowiedni model cenowo trochę drożej niż na Allegro

Zuzia
Zuzia
3 lat temu

Można taka kozę grzewczą wpiąć w instalację ogrzewania podłogowego ?

Aleksander
Aleksander
3 lat temu
Reply to  Zuzia

Nie, ponieważ nie ma tam wymiennika wodnego

Ala
Ala
3 lat temu

Jak duża powinna być koza dla domku o powierzchni 80 m2 ?

Aleksander
Aleksander
3 lat temu
Reply to  Ala

Około 6 kW

Fachowiec
Fachowiec
2 lat temu
Reply to  Aleksander

Za dużo 5 kW wystarczy

Grażyna
Grażyna
3 lat temu

Grzejemy taka kozą nasze nieduże biuro

Iza
Iza
3 lat temu

Tańszego grzania niż za pomocą kozy grzewczej nie ma

Romek
Romek
3 lat temu
Reply to  Iza

Tańszy chyba będzie piec zagazywujący drewno

Zbyszek Kieliszek
Zbyszek Kieliszek
3 lat temu
Reply to  Romek

Tańsze grzanie ale już nie koniecznie sam piec, który kosztuje około 10 000 zł

Ula
Ula
3 lat temu

My taka kozą ogrzewamy budowę, chyba ja jednak później zostawimy w razie awarii lub braku gazu

Katarzyna
Katarzyna
3 lat temu

Mieliśmy do wyboru kozę lub piec na pellet, wybór padł na kozę grzewcza 🙂

Grażyna
Grażyna
3 lat temu
Reply to  Katarzyna

U nas również tak wybraliśmy 🙂

Zuzka
Zuzka
3 lat temu

W jaki sposób wybieracie popiół tak by nie zanieczyścić i pobrudzić mieszkania

Aleksander
Aleksander
3 lat temu
Reply to  Zuzka

Musisz kupić specjalny odkurzacz taki sam jak do czyszczenia kominków

Katarzyna
Katarzyna
3 lat temu

Jakim drewnem palicie w swoich kozach ?

Jacek
Jacek
3 lat temu
Reply to  Katarzyna

My palimy drewnem bukowym

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu
Reply to  Katarzyna

Również palimy drewnem bukowym

Alicja
Alicja
3 lat temu

Ile taka koza do grzania może kosztować, mam dom 80 m

Igor
Igor
3 lat temu
Reply to  Alicja

Na allegro widziałem po 1500 zł

Romek
Romek
2 lat temu

Do domu o powierzchni 35 m 2 czyli takiego bez pozwolenia to rewelacyjna sprawa

36
0
Podziel się swoją opiniąx