Tlenek węgla, czyli czad jest niewidoczny oraz nie ma zapachu. Jest produktem ubocznym procesu spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych. Ten śmiercionośny gaz jest powodem śmierci nawet całych rodzin. Przyczynia się do tego brak prawidłowego dopływu powietrza do urządzeń grzewczych. Do zaczadzeń najczęściej dochodzi nocą, gdy wszyscy śpią. Warto chronić swoje życie przed tym niebezpieczeństwem.
Powszechnie przyjęło się, że przyczyną zaczadzeń jest niesprawna instalacja grzewcza. Najwięcej tragedii zdarza się, jeżeli właściciel samodzielnie decyduje się na przerabianie urządzeń, niekontrolowanie ich stanu technicznego, niepoddawanie kominów sezonowym przeglądom oraz niepoprawnie działająca wentylacja w domu. Do zaczadzeń dochodzi również na skutek niewłaściwie wykonanych podłączeń kominowych oraz niepoprawnie wyprowadzonych przewodów ponad dachy budynków. Ekspertyzy wykazują również, że przewody były nieszczelne lub niedrożne.
W wielu przypadkach można było również uniknąć tragedii, gdyby nie zakrywanie kratek wentylacyjnych. Nie należy tego nigdy robić, nawet kosztem wyższych rachunków za ogrzewanie.
Zarządcy oraz właściciele budynków są zobowiązani przepisami prawa do:
Ważne jest aby kontrola i działania konserwacyjne zostały przeprowadzone dopiero po sprawdzeniu i wyczyszczeniu przewodów kominowych. Podczas przeglądów urządzeń grzewczych dokonuje się niezbędnego czyszczenia poszczególnych ich elementów. W zależności od rodzaju urządzenia, czyszczeniu podaje się palniki, wymienniki centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, filtry zabezpieczające oraz elektrody. Przeglądom podlegają również elementy doprowadzające paliwo do kotła, instalacja odprowadzająca spaliny, mieszacze, pompy, naczynia zbiorcze oraz instalacja elektryczna, która zasila te podzespoły.
Bardzo ważne jest sprawne działanie wentylacji w każdym z pomieszczeń w domu. Szczególnie, jeżeli mamy kotły z zamkniętą komorą spalania z dopływem powietrza zewnętrznego lub urządzenia, których komora spalania jest otwarta i czerpie powietrze z pomieszczeń. Kotłownie oraz łazienki, w których są zamontowane gazowe podgrzewacze wody muszą mieć drożne kratki wentylacyjne oraz otwory w drzwiach. O nasze bezpieczeństwo może zadbać również rozszczelnienie okien lub zamontowanie na nich nawiewników. Ważne jest również regularne wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych.
Przed zatruciem mogą uchronić nas również detektory tlenku węgla. Są to specjalne czujniki, które pozwalają wykryć zwiększone stężenie czadu w pomieszczeniu. Wydają wtedy ostrzegawczy dźwięk.
Szczególną ostrożnością należy wykazać się, gdy w naszym domu są stare urządzenia grzewcze. Warto wymienić je na nowe dla własnego bezpieczeństwa.
Co jeszcze możemy zrobić?
Możemy:
Photo credit: Littlelakes via Foter.com / CC BY-NC-ND