Czy kolektory słoneczne to opłacalny system grzewczy ?
Odświeżone założenia nowelizacji OZE
6 listopada 2016
Wentylacja poddasza
Wentylacja poddasza
10 listopada 2016
Pokaż wszystkie
Sposoby na uniknięcie zatrucia czadem

Sposoby na uniknięcie zatrucia czadem

Sposoby na uniknięcie zatrucia czadem

Tlenek węgla, czyli czad jest niewidoczny oraz nie ma zapachu. Jest produktem ubocznym procesu spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych. Ten śmiercionośny gaz jest powodem śmierci nawet całych rodzin. Przyczynia się do tego brak prawidłowego dopływu powietrza do urządzeń grzewczych. Do zaczadzeń najczęściej dochodzi nocą, gdy wszyscy śpią. Warto chronić swoje życie przed tym niebezpieczeństwem.

Najczęstsze przyczyny zaczadzeń

Powszechnie przyjęło się, że przyczyną zaczadzeń jest niesprawna instalacja grzewcza. Najwięcej tragedii zdarza się, jeżeli właściciel samodzielnie decyduje się na przerabianie urządzeń, niekontrolowanie ich stanu technicznego, niepoddawanie kominów sezonowym przeglądom oraz niepoprawnie działająca wentylacja w domu. Do zaczadzeń dochodzi również na skutek niewłaściwie wykonanych podłączeń kominowych oraz niepoprawnie wyprowadzonych przewodów ponad dachy budynków. Ekspertyzy wykazują również, że przewody były nieszczelne lub niedrożne.

W wielu przypadkach można było również uniknąć tragedii, gdyby nie zakrywanie kratek wentylacyjnych. Nie należy tego nigdy robić, nawet kosztem wyższych rachunków za ogrzewanie.



Profilaktyka w zapobieganiu zaczadzeniom

Zarządcy oraz właściciele budynków są zobowiązani przepisami prawa do:

  • Corocznego wykonania przeglądu przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych przez uprawniona osobę
  • Okresowego czyszczenia przewodów kominowych: dymowych – raz na trzy miesiące, spalinowych – raz na sześć miesięcy, wentylacyjnych – raz na dwanaście miesięcy
  • Okresowego sprawdzania instalacji gazowych przez uprawnione osoby
  • Okresowej konserwacji urządzeń grzewczych w danym budynku.

Ważne jest aby kontrola i działania konserwacyjne zostały przeprowadzone dopiero po sprawdzeniu i wyczyszczeniu przewodów kominowych. Podczas przeglądów urządzeń grzewczych dokonuje się niezbędnego czyszczenia poszczególnych ich elementów. W zależności od rodzaju urządzenia, czyszczeniu podaje się palniki, wymienniki centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, filtry zabezpieczające oraz elektrody. Przeglądom podlegają również elementy doprowadzające paliwo do kotła, instalacja odprowadzająca spaliny, mieszacze, pompy, naczynia zbiorcze oraz instalacja elektryczna, która zasila te podzespoły.

Bezpieczne ogrzewanie domu

Bardzo ważne jest sprawne działanie wentylacji w każdym z pomieszczeń w domu. Szczególnie, jeżeli mamy kotły z zamkniętą komorą spalania z dopływem powietrza zewnętrznego lub urządzenia, których komora spalania jest otwarta i czerpie powietrze z pomieszczeń. Kotłownie oraz łazienki, w których są zamontowane gazowe podgrzewacze wody muszą mieć drożne kratki wentylacyjne oraz otwory w drzwiach. O nasze bezpieczeństwo może zadbać również rozszczelnienie okien lub zamontowanie na nich nawiewników. Ważne jest również regularne wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych.

Przed zatruciem mogą uchronić nas również detektory tlenku węgla. Są to specjalne czujniki, które pozwalają wykryć zwiększone stężenie czadu w pomieszczeniu. Wydają wtedy ostrzegawczy dźwięk.

Szczególną ostrożnością należy wykazać się, gdy w naszym domu są stare urządzenia grzewcze. Warto wymienić je na nowe dla własnego bezpieczeństwa.

Co jeszcze możemy zrobić?
Możemy:

  • Regularnie wykonywać przeglądy instalacji gazowej i przewodów kominowych
  • Sprawdzać stan techniczny urządzeń grzewczych
  • Zadbać o dopływ świeżego powietrza do miejsca, gdzie znajdują się kotły i urządzenia grzewcze
  • Zadbać o sprawną wentylację domu
  • Wietrzyć pomieszczenia
  • Korzystać z usług fachowców, którzy faktycznie znają się na naprawie urządzeń grzewczych
  • Zamontować czujniki tlenku węgla

Photo credit: Littlelakes via Foter.com / CC BY-NC-ND


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx