Sposoby na uniknięcie zatrucia czadem
Sposoby na uniknięcie zatrucia czadem
6 listopada 2016
Wentylacja mechaniczna – nowoczesny system w Twoim domu
Wentylacja mechaniczna – nowoczesny system w Twoim domu
11 listopada 2016
Pokaż wszystkie
Wentylacja poddasza

Wentylacja poddasza

Wentylacja poddasza

Wentylacja pomieszczeń na poddaszu jest równie ważna co termoizolacja dachu. Sprawnie działający system powinien obejmować zarówno poddasze użytkowe, jak i miejsca, które nie pełnią funkcji mieszkalnej. Poddasze, które nie jest ogrzewane powinno być wentylowane, aby nie skraplała się tam para wodna. Mogłoby dojść wtedy do zawilgocenia powierzchni dachu lub nawet przeciekania.

Właściwa wentylacja poddasza

Jeżeli chcemy wykorzystać poddasze do stworzenia mieszkań, powinniśmy pamiętać, że ciepło zawsze ucieka do góry. Ponadto, ciepłe powietrze będzie docierało do takich pomieszczeń także z niższych kondygnacji domu. Dzieje się tak na ogół za sprawą ciągów komunikacyjnych, takich jak otwarte przestrzenie, klatki schodowe itp. Każdy z domów ma zaprojektowaną wentylacje grawitacyjną, ale w wielu przypadkach nie jest ona wystraczająca. Warto zdecydować się na instalację wentylacji mechanicznej. Możemy zdecydować się na :

  • Wentylację mechaniczną wywiewną
  • Wentylację mechaniczną wywiewno-nawiewną

Poddasze powinno mieć również odpowiedni nawiew powietrza, ponieważ ciąg wentylacji jest tam niewielki. Słaba siła ciągu może być powodem zmiany kierunku powierza i odwrócenia funkcji wywiewnych na nawiewne. Najczęściej taka sytuacja zdarza się zimą, gdy pomieszczenia są intensywnie ogrzewane. W pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka, systemy wentylacyjne powinny być w pełni drożne. Dodatkowo, warto zadbać o wspomożenie działania wentylacji poprzez montaż nawiewników w oknach. Pozwalają one wietrzyć pomieszczenie bez otwierania okien. Pozwoli to nam ograniczyć hałas z zewnątrz oraz wychładzanie pomieszczeń.Wentylacja z rekuperatorem

W nowoczesnych domach wykonuje się przedsięwzięcia, które mają na celu oszczędzić energię. Warto zdecydować się na wentylację z rekuperatorem, która nadaje się nie tylko do budynków energooszczędnych i pasywnych.

Decydując się na wentylację z rekuperatorem można zmniejszyć marnowanie energii cieplnej oraz odzyskać energię z zużytego powietrza. Urządzenie pozwala ogrzewać pomieszczenie, przez co panuje w nim zdrowy mikroklimat, a temperatura w domu jest bardzo przyjemna. Poza tym, możemy zminimalizować zużycie energii cieplnej.

Rekuperacja najlepiej sprawdza się w konkretnych pomieszczeniach na poddaszu lub w przestrzeni pod samym dachem. Od urządzenia przeprowadza się kanały nawiewne do wszystkich pomieszczeń w domu, pomijając korytarze, hole i klatki schodowe. Pozwala to na dostarczanie do poszczególnych pomieszczeń odzyskanego ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że taka inwestycja jest dość kosztowna. Koszty i trudności montażowe są jeszcze większe, jeżeli chcielibyśmy działanie rekuperatora wykorzystać w budynku już istniejącym. Jednak, i tak warto poświecić nieco więcej pieniędzy, aby mieć w swoim domu tak skuteczny system do ogrzewania i odzyskiwania energii.

Prawidłowa wentylacja dachu

Dach nad poddaszem użytkowym powinien być dokładnie ocieplony np. wełna mineralną. Materiał ten odznacza się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, ale tylko wtedy, gdy nie zostanie zawilgocony. Powodem zniszczenia takiej wełny może być brak właściwej wentylacji dachu. Para wodna będzie się wtedy skraplała i wchłaniała w wełnę. Z tego właśnie powodu pod warstwą izolacji cieplnej montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią – wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową.

Lepiej zapobiegać niż remontować

Warto zastosować działania prewencyjne na etapie budowy domu, które będą w stanie ochronić budynek przed wilgocią i grzybem. Należy do nich m.in. stosowanie wyłącznie suchych elementów konstrukcji dachu, czy wykonywanie mokrych prac dopiero po założeniu paroizolacji. Szczególnie są one polecany, gdy temperatura zewnętrzna jest znacznie niższa niż panująca wewnątrz domu. Warto również odczekać z kolejnymi pracami, aż do momentu, gdy wszystko dokładnie wyschnie. Niestety, akurat ten aspekt jest najczęściej lekceważony przez inwestorów i budowlańców, którym zależy na szybkim skończeniu budowy.

Stosując powyższe zalecenia w trakcie budowy oraz dbając o właściwe wyposażenie domu w kanały wentylacyjne, nigdy nie będziemy mieli problemów z wilgocią w pomieszczeniach. Sprawnie funkcjonująca wentylacja zapewni optymalny mikroklimat wnętrz oraz usunie zużyte powietrze i wymieni je na świeże.

Zobacz rekuperatory w naszym sklepie

Rekuperacja – Remont

Rekuperacja – Remont

Rekuperacja, inaczej zwana wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w każdym nowoczesnym domu. Główne działanie systemu polega na mechanicznym ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator.

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/1158-rekuperacja

– https://remont.biz.pl/sklep/1158-rekuperatory

 Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx