Wentylacja poddasza
Wentylacja poddasza
10 listopada 2016
Czym ogrzewacie swój dom ?
Czym ogrzewacie swój dom ?
11 listopada 2016
Pokaż wszystkie
Wentylacja mechaniczna – nowoczesny system w Twoim domu

Wentylacja mechaniczna – nowoczesny system w Twoim domu

Wentylacja mechaniczna – nowoczesny system w Twoim domu

Wentylacja mechaniczna stanowi alternatywę dla popularnej wentylacji grawitacyjnej. Bardzo często ten nowy system łączony jest z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.

Działanie wentylacji mechanicznej jest bardzo proste. Konieczne jest zainstalowanie dwóch wentylatorów – jeden ma służyć do nawiewania świeżego powietrza do wnętrza, a drugi powinien tłoczyć je na zewnątrz. Oczywiście, jest możliwość zwiększenia liczby wentylatorów i dodania do systemu rekuperacji, by powietrze dostające się środka korzystało z energii cieplnej powietrza usuwanego, przez co wentylacja nabierze bardziej profesjonalnego charakteru. Trzeba jednak podkreślić, że nawet w wersji podstawowej wentylacja mechaniczna jest lepsza od grawitacyjnej. Zapewnia ona stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Wentylacja grawitacyjna działa natomiast tylko w określone warunki pogodowe. Łączy je natomiast to, że zimą znacznie wychładzają wentylowane pomieszczenie, powodując spore straty ciepła, a przez to zwiększając koszty utrzymania lokalu. Jednak, przewagą wentylacji mechanicznej jest to, że jest w stanie regulować dostęp powietrza do wnętrza. Tego natomiast nie potrafi wentylacja grawitacyjna.

Zalety wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna jest w stanie dostarczyć dostosowaną do liczby mieszkańców ilość świeżego powietrza. Umożliwia ona szybką jego wymianę, szczególnie w takich pomieszczeniach jak kuchnia, toaleta czy łazienka. Ponadto, zapobiega rozwojowi wilgoci. Na pewno nie będzie się miało w domu problemów z grzybem czy pleśnią.

Wentylacja mechaniczna jest wentylacją na żądanie. Umożliwia taką wymianę powietrza, jaka w danej sytuacji jest potrzebna. Szczególnie jest to rozwiązanie doceniane, gdy opuszczamy mieszkanie na dłużej. Wtedy możemy ustawić wentylację tak, aby zapewniała minimalną wymianę powietrza.Dobrze zaprojektowana wentylacja mechaniczna minimalizuje również konieczność otwierania okien, co szczególnie przełoży się na spore oszczędności w sezonie jesienno-zimowym. Unikniemy wychładzania pomieszczeń, ponieważ nie będzie konieczne ich wietrzenie.

Większość wentylacji mechanicznych jest projektowanych wraz z wymiennikami ciepła. Zapewniają one to, że przedostające się do wnętrza powietrze jest od razu ogrzewane. Gdy mamy wentylacje grawitacyjną, zazwyczaj w obawie przed utratą ciepła zatykamy i uszczelniamy otwory wentylacyjne. Poprawiając komfort termiczny, pogarszamy wilgotność w pomieszczeniach. Trzeba również podkreślić, że może to mieć przykre konsekwencje, jeżeli nasza instalacja grzewcza nie jest szczelna. Wysokie stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu może być szkodliwe dla domowników. Doprowadzi do wystąpienia u nich bólów głowy, migren i pogorszenia snu.

Ważny dodatek do wentylacji mechaniczne – rekuperacja
Warto zadbać, aby wentylacja mechaniczna została uwzględniona podczas projektowania domu. Cała inwestycja będzie wtedy mniej kosztowna, niż gdybyśmy chcieli ją wprowadzić do już stojącego budynku. Warto wtedy pomyśleć o wzbogaceniu wentylacji grawitacyjnej o rekuperację, która pozwoli odzyskiwać ciepło i poczuć realne oszczędności z inwestycji. Sama wentylacja mechaniczna bez rekuperacji będzie miała wady podobne do działającej wentylacji grawitacyjnej.

Zobacz systemy wentylacyjne w naszym sklepie

Jednostki wentylacyjne – Remont

Jednostki wentylacyjne – Remont

W naszym sklepie znajdziecie najwyższej jakości jednostki wentylacyjne, które zadbają o najlepszą jakość powietrza w Państwa domu.

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/1538-jednostki-wentylacyjne

 

 Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tamara
Tamara
6 lat temu

Sprawnie działająca wentylacja w domu to podstawa

1
0
Podziel się swoją opiniąx