MCX PLUS
MCX PLUS – wiszący gazowy kocioł kondensacyjny od De Dietrich
12 stycznia 2018
salus wt100
Poznaj regulator pogodowy Salus WT100
16 stycznia 2018
Pokaż wszystkie
Wpływ ogrzewania i wentylacji na wilgoć w domu

Wpływ ogrzewania i wentylacji na wilgoć w domu

Wpływ ogrzewania i wentylacji na wilgoć w domu

Zbyt duża wilgotność powietrza w domu nie jest zbyt dobrym zjawiskiem. Zazwyczaj pojawia się w budynkach, w których jest zbyt zimno. Powstaje wtedy para wodna, która skrapla się i generuje pleśń oraz grzyb. Aby temu zapobiec, warto zadbać o odpowiednią wentylację oraz ogrzewanie.

Sami jesteśmy twórcami wilgoci w swoich wnętrzach. Czasem zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, że wytwarzamy wilgoć podczas podstawowych czynności, takich jak gotowanie czy mycie się. Duży poziom wilgoci występuje przede wszystkim w łazience oraz w kuchni. Nawet zwykłe oddychanie może wyprodukować sporą ilość wilgoci.

Wentylacja sposobem na wilgoć

Zastąpienie zanieczyszczonego powietrza znajdującego się wewnątrz domu świeżym, które pozyskiwane jest z zewnątrz to najlepszy sposób na walkę z wilgocią. Możemy wietrzyć pomieszczenia poprzez otwieranie okien, ale to jedynie doraźne rozwiązanie. Tylko sprawnie działający system wentylacji sprawnie zapobiegnie wilgoci. Dobrze jest zdecydować się na wentylację mechaniczną, która najlepiej poradzi sobie z utrzymaniem właściwego klimatu we wnętrzach.

System wentylacyjny wprowadzi do wnętrz czyste powietrze przez kratki wentylacyjne. Zanieczyszczenia również zostaną przez nie odprowadzone. Całość odbywa się w sposób automatyczny, co zapewni uzyskanie najlepszych efektów z możliwych.

Decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli na rekuperację, wiele zyskujesz. Nie tylko zadbasz o właściwy klimat w domu, ale także pozyskasz dodatkowe źródło ciepła. Odzyskiwane z zanieczyszczonego powietrza ciepło ogrzeje pomieszczenia, a tym samym podstawowy system grzewczy nie będzie musiał pracować aż tak intensywnie, aby uzyskać najlepsze efekty.

Ogrzewanie sposobem na wilgoć

Aby pozbyć się problemu z wilgocią ze swoich pomieszczeń, nie możesz postawić jedynie na system wentylacyjny. Przydatne będzie także dobrej jakości ogrzewanie. Warto wprowadzić do wnętrz grzejniki dekoracyjne, które skutecznie i w sposób ekonomiczny ogrzeją pomieszczenia, a w dodatku uatrakcyjnią wygląd pomieszczeń. Ponadto, można podpiąć je do ogrzewania podłogowego, co pozwoli na stworzenie bardzo dobrego systemu grzewczego.

Wpływ ogrzewania i wentylacji na wilgoć w domu jest nie do przecenienia gdyż spędzamy w pomieszczeniach większość swego życia.  Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jak wentylacja i ogrzewanie może wpływać na poziom wilgoci w domach lub mieszkaniach.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
5 lat temu

Należy obniżać poziom wilgoci, wtedy problem z grzybami i pleśnią na ścianach sam się rozwiąże

Katarzyna
Katarzyna
5 lat temu

My od wielu lat już borykamy się z problemem wilgoci w domu. Nie wiedziałam, że odpowiednio dobrana wentylacja i ogrzewanie mogą pomóc rozwiązać ten problem. Stosowaliśmy różne środki, specyfiki itp, ale to pomagało tylko na chwilę… Porozmawiam z mężem i może w takim razie zdecydujemy się na jakiś nowoczesny system wentylacyjny 🙂

Igor
Igor
5 lat temu
Reply to  Katarzyna

Zainteresuj się tematem rekuperacji decentralnej ( nie trzeba budować kanałów wentylacyjnych, wystarczy zwykły otwór w ścianie )

Paulina
Paulina
2 lat temu

Trzeba zdawać sobie sprawę, że kwestia odpowiedniego doboru ogrzewania przekłada się też na poziom wilgotności w pomieszczeniach. Zagrzybione ściany najczęściej są wynikiem takich czynników jak zła izolacja budynku, podwyższona wilgotności powietrza czy niska temperatura otoczenia.

5
0
Podziel się swoją opiniąx