MCX PLUS
MCX PLUS – wiszący gazowy kocioł kondensacyjny od De Dietrich
12 stycznia 2018
salus wt100
Poznaj regulator pogodowy Salus WT100
16 stycznia 2018
Pokaż wszystkie
Wpływ ogrzewania i wentylacji na wilgoć w domu

Wpływ ogrzewania i wentylacji na wilgoć w domu

Wpływ ogrzewania i wentylacji na wilgoć w domu

Zbyt duża wilgotność powietrza w domu nie jest zbyt dobrym zjawiskiem. Zazwyczaj pojawia się w budynkach, w których jest zbyt zimno. Powstaje wtedy para wodna, która skrapla się i generuje pleśń oraz grzyb. Aby temu zapobiec, warto zadbać o odpowiednią wentylację oraz ogrzewanie.

Sami jesteśmy twórcami wilgoci w swoich wnętrzach. Czasem zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, że wytwarzamy wilgoć podczas podstawowych czynności, takich jak gotowanie czy mycie się. Duży poziom wilgoci występuje przede wszystkim w łazience oraz w kuchni. Nawet zwykłe oddychanie może wyprodukować sporą ilość wilgoci.

Wentylacja sposobem na wilgoć

Zastąpienie zanieczyszczonego powietrza znajdującego się wewnątrz domu świeżym, które pozyskiwane jest z zewnątrz to najlepszy sposób na walkę z wilgocią. Możemy wietrzyć pomieszczenia poprzez otwieranie okien, ale to jedynie doraźne rozwiązanie. Tylko sprawnie działający system wentylacji sprawnie zapobiegnie wilgoci. Dobrze jest zdecydować się na wentylację mechaniczną, która najlepiej poradzi sobie z utrzymaniem właściwego klimatu we wnętrzach.

System wentylacyjny wprowadzi do wnętrz czyste powietrze przez kratki wentylacyjne. Zanieczyszczenia również zostaną przez nie odprowadzone. Całość odbywa się w sposób automatyczny, co zapewni uzyskanie najlepszych efektów z możliwych.

Decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli na rekuperację, wiele zyskujesz. Nie tylko zadbasz o właściwy klimat w domu, ale także pozyskasz dodatkowe źródło ciepła. Odzyskiwane z zanieczyszczonego powietrza ciepło ogrzeje pomieszczenia, a tym samym podstawowy system grzewczy nie będzie musiał pracować aż tak intensywnie, aby uzyskać najlepsze efekty.

Ogrzewanie sposobem na wilgoć

Aby pozbyć się problemu z wilgocią ze swoich pomieszczeń, nie możesz postawić jedynie na system wentylacyjny. Przydatne będzie także dobrej jakości ogrzewanie. Warto wprowadzić do wnętrz grzejniki dekoracyjne, które skutecznie i w sposób ekonomiczny ogrzeją pomieszczenia, a w dodatku uatrakcyjnią wygląd pomieszczeń. Ponadto, można podpiąć je do ogrzewania podłogowego, co pozwoli na stworzenie bardzo dobrego systemu grzewczego.

Wpływ ogrzewania i wentylacji na wilgoć w domu jest nie do przecenienia gdyż spędzamy w pomieszczeniach większość swego życia.  Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jak wentylacja i ogrzewanie może wpływać na poziom wilgoci w domach lub mieszkaniach.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
6 lat temu

Należy obniżać poziom wilgoci, wtedy problem z grzybami i pleśnią na ścianach sam się rozwiąże

Katarzyna
Katarzyna
6 lat temu

My od wielu lat już borykamy się z problemem wilgoci w domu. Nie wiedziałam, że odpowiednio dobrana wentylacja i ogrzewanie mogą pomóc rozwiązać ten problem. Stosowaliśmy różne środki, specyfiki itp, ale to pomagało tylko na chwilę… Porozmawiam z mężem i może w takim razie zdecydujemy się na jakiś nowoczesny system wentylacyjny 🙂

Igor
Igor
6 lat temu
Reply to  Katarzyna

Zainteresuj się tematem rekuperacji decentralnej ( nie trzeba budować kanałów wentylacyjnych, wystarczy zwykły otwór w ścianie )

Paulina
Paulina
3 lat temu

Trzeba zdawać sobie sprawę, że kwestia odpowiedniego doboru ogrzewania przekłada się też na poziom wilgotności w pomieszczeniach. Zagrzybione ściany najczęściej są wynikiem takich czynników jak zła izolacja budynku, podwyższona wilgotności powietrza czy niska temperatura otoczenia.

5
0
Podziel się swoją opiniąx