Jak wykonać izolację fundamentów w starym budynku
Jak wykonać izolację fundamentów w starym budynku ?
23 czerwca 2017
Farba na balkon na posadzkę
Farba na balkon – na co należy zwrócić uwagę?
26 czerwca 2017

Co to jest rekuperacja

Wentylowanie pomieszczeń czyli tzw. rekuperacja, w których nie dochodzi do strat ciepła, a oszczędności w ogrzewaniu są realne jest marzeniem wielu osób, wystarczy wprowadzić do domu wentylację mechaniczną, aby takie efekty uzyskać.

Rekuperacja jest systemem, który opiera się na ruchu powietrza wytwarzanego przez rekuperator. System wentylacji mechanicznej umożliwia regulowanie przepływu powietrza nawiewanego, jak i sprawuje kontrolę nad tym, aby z pomieszczeń “mokrych” takich jak łazienka, kuchnia usunąć wilgotne powietrze które nieusunięte może być siedliskiem grzybów i pleśni, dzięki temu dba również o to, aby doszło do odzysku ciepła z powietrza usuwanego z budynku. Pozwala to na zminimalizowanie kosztów ogrzewania, ponieważ nie ma potrzeby otwierać okien by przewietrzyć mieszkanie ( np. w nowoczesnych budynkach projektowane są okna które się nie otwierają )

Kto zajmuje się tworzeniem instalacji ?

Na pierwsze trudności napotkamy, gdy będziemy w ogóle chcieli wprowadzić taki system wentylacji do swojego domu, nie zrobi nam całej instalacji zwykły budowlaniec, będziemy musieli wynająć specjalną firmę, w której pracują inżynierowie przeszkoleni w tego typu systemach. Tylko dzięki temu, że system rekuperacji zostanie właściwie zamontowany, można będzie liczyć na oszczędności oraz właściwą formę jej działania. Na pewno więc bardzo ważne jest, aby skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Nie należy poddać się pokusie skorzystania z usług firmy, która proponuje najmniejsze koszty jej wykonania, to zazwyczaj oznacza również gorszą jakość usług, jeżeli wybierzemy doświadczoną firmę, na pewno wiele na tym zyskamy.

Ile rekuperacja kosztuje ?

Na pierwsze trudności napotkamy, gdy będziemy w ogóle chcieli wprowadzić taki system wentylacji do swojego domu. Całej instalacji nie będzie w stanie nam zrobić zwykły budowlaniec. Będziemy musieli wynająć specjalną firmę, w której pracują inżynierowie przeszkoleni w tego typu systemach. Tylko dzięki temu, że system rekuperacji zostanie właściwie zamontowany, można będzie liczyć na oszczędności oraz właściwą formę jej działania.

Na pewno więc bardzo ważne jest, aby skorzystać z usług profesjonalnej firmy, nie należy poddać się pokusie skorzystania z usług podmiotu, który proponuje najmniejsze koszty jej wykonania, to zazwyczaj oznacza również gorszą jakość usług. Jeżeli wybierzemy doświadczoną firmę, na pewno wiele na tym zyskamy, przede wszystkim w naszym domu będzie działał system sprawny i oszczędny.

Pamiętaj, aby z projektu domu usunąć tradycyjną wentylację grawitacyjną, należy zastąpić ją wentylacją mechaniczną, którą chcecie używać. Z projektu muszą więc zniknąć wszelkie kanały służące do tego pierwszego rodzaju wentylacji. W zależności od projektu, można również usunąć jeden z kominów, który nie jest już potrzebny, rezygnacja z jego budowy oznacza realne oszczędności. Można również zdecydować się na zakupienie do domu nieotwieranych okien, ponieważ w domu z rekuperacją ich otwieranie nie jest potrzebne, zapewni nam to mniejsze wydatki na okna.

Ile kosztuje korzystanie z rekuperacji ?

Trzeba pamiętać, że każdy system, z którego korzystamy coś nas kosztuje, także rekuperacja, która przez wielu uważana jest za darmową. Sam rekuperator napędzany jest energią elektryczną, więc za prąd na pewno będziemy musieli zapłacić. W dobrej jakości energooszczędnych rekuperatorach wentylatory potrzebują min. 10 W, co oznacza około 39 groszy dziennie za zużycie energii elektrycznej. Trzeba również do tego dodać koszty corocznego serwisowania urządzenia, a także konieczność wymiany filtrów. Jest to bardzo ważna czynność, dzięki niej urządzenie będzie działało sprawnie, a do domu nie będzie wdmuchiwane zanieczyszczone powietrze.
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji i sprawdź dlaczego ten system jest już instalowany w każdym nowo budowanym budynku

Zobacz

Co to jest rekuperacja? To pytanie zadają sobie osoby, które pierwszy raz usłyszały o wentylacji mechanicznej, czyli alternatywnym systemie zastępującym wentylację grawitacyjną. Rekuperacja opiera się na ruchu powietrza, który wytwarzany jest w mechaniczny sposób, niezależny od panujących warunków atmosferycznych. Pozwala na regulowanie jakości powietrza w budynku, co przekłada się na komfort przebywania w nim. Co najważniejsze, pozwala zminimalizować koszty ogrzewania. Przed wybraniem tego systemu, dowiedz się, co jeszcze potrafi.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
2 lat temu

Nareszcie po krótce opisane wszystko co najważniejsze o rekuperacji

Ula
Ula
2 lat temu

Jaki rekuperator jesteście w stanie polecić do niedużego domu ?

Robert
Robert
1 rok temu
Reply to  Ula

Jaki metraż tego domu, ile osób będzie mieszkać ?

3
0
Podziel się swoją opiniąx