Minimalne wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego
Minimalne wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego
25 marca 2020
Ulga termomodernizacyjna na klimatyzację z cechami pompy ciepła
Ulga termomodernizacyjna na klimatyzację z cechami pompy ciepła
27 marca 2020
Pokaż wszystkie
Wentylacja z odzyskiem ciepła

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Pragniesz wybudować energooszczędny dom tak by późniejsze koszty ogrzewania takiego budynku były znikome ? Jeżeli twoja odpowiedź brzmi tak to budowa takiego domu nie obejdzie się bez instalacji rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Z jakich wobec tego elementów składa się wentylacja z odzyskiem ciepła.

rekuperacja

Słowem wstępu; czy wentylacja w budynku jest nam w ogóle potrzebna ?

Do życia niezbędny jest mam tlen zawarty w powietrzu którym oddychamy o to właśnie wentylacja czy to grawitacyjna czy mechaniczna ma za zadanie go nam dostarczyć w czasie gdy przebywamy w budynku, domu lub mieszkaniu. Kolejnym ważnym aspektem za jaki odpowiada wentylacja jest regulacja poziomu wilgotności, przy braku lub źle działającej wentylacji będą się nam namnażać różnego rodzaju grzyby lub pleśń powodujące wśród osób przebywających w takim pomieszczeniu problemy ze zdrowiem które nawet u osób z alergiami lub astmą mogą powodować zagrożenie ich życia.

Wiemy już że wentylacja w budynku w którym się znajdujemy jest nam niezbędna, ale tradycyjna ( grawitacyjna ) wentylacja będzie powodować straty energetyczne budynku. Straty powodowane są wyrzucaniem ciepłego zużytego powietrza na zewnątrz oraz pobieraniem świeżego aczkolwiek zimnego powietrza z zewnątrz ( oczywiście w chłodniejszych porach roku takich jak wczesna wiosna, późna jesień lub zima ).

O jakich stratach korzystając z wentylacji grawitacyjnej mówimy ?

Straty poprzez samą wentylację grawitacyjną to około 30 % wyprodukowanej energii, tak więc jeżeli w ciągu całego roku wydamy na ogrzanie kwotę 3000 zł to poprzez wentylację grawitacyjną wyrzucimy poprzez kominy wentylacyjne 1000 zł.

Wentylacja z odzyskiem ciepła czyli remedium na straty powodowane przez wentylacje grawitacyjną ?

Ideą rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest wentylowanie domu świeżym powietrzem z zewnątrz które jest wstępnie ogrzane ciepłym aczkolwiek zużytym powietrzem odprowadzanym na zewnątrz. Ogrzanie zimnego powietrza odbywa się na wymienniku ciepła który zainstalowany jest w rekuperatorze. Rekuperator ten oprócz samego wymiennika posiada również dwa wentylatory ( jeden nawiewny, drugi wywiewny ) filtry powietrza które dbają o to by nawiewane powietrze pozbawione było zanieczyszczeń w postaci np. smogu, systemu sterującego całą praca urządzenie oraz opcjonalnie nagrzewnicy lub chłodnicy powietrza.

rekuperacja
Dobór samej jednostki wentylacyjnej powinien być natomiast podparty całościowym zapotrzebowaniem, sam zaś rekuperator powinien być nieznacznie przewymiarowany tzn. dobrany większy niż potrzebujemy. Takie przewymiarowanie spowoduje pracę tego urządzenia na niższym biegu co przełoży się nam po pierwsze na dłuższą żywotność a po drugie pracując na małych obrotach najzwyczajniej w świecie zapłacimy mniej za korzystanie z rekuperacji.

Sprawność odzysku ciepła w systemach wentylacji z odzyskiem energii.

Dobierając rekuperator do swojej instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła na pewno spotkaliście się z pojęciem sprawności, czym zatem ta sprawność jest. Sprawność odzysku ciepła określa jaka część ciepła zwarta w wyrzucanym na zewnątrz powietrzu zostaje wykorzystana do ogrzania zimnego powietrza nawiewanego do budynku. Dla przykładu jeżeli rekuperator ma sprawność na poziomie 80 % to oznacz to że tyle ciepła zostało odzyskane a reszta w ilości 20 % została stracona. Wybierając rekuperator do swojego domu należy więc szukać takich urządzeń które odzyskują jak najwięcej ciepła z powietrza ( np. Zehnder Q350, Vasco X350 lub Mitsubishi Lossnay LGH-35RVX-E)

Jak szybko zwróci się nam inwestycja w wentylację z odzyskiem ciepła

Uśredniony koszt instalacji rekuperacji waha się w zależności od skomplikowania systemu od 10 000 do 30 000 zł ( tutaj nasz wpis o szacunkowych kosztach ). Dzięki zaoszczędzonym na ogrzewaniu kosztom ogrzewania okres zwrotu inwestycji oscylował będzie w granicy około 10 lat, co przy średniej żywotności urządzeń wentylacyjnych na poziomie 20 lat pozwoli nam realnie odczuć zysk z inwestycji w rekuperację.
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Pragniesz wybudować energooszczędny dom tak by późniejsze koszty ogrzewania takiego budynku były znikome ? Jeżeli twoja odpowiedź brzmi tak to budowa takiego domu nie obejdzie się bez instalacji rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Z jakich wobec tego elementów składa się wentylacja z odzyskiem ciepła.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Secured By miniOrange