Minimalne wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego
Minimalne wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego
25 marca 2020
Ulga termomodernizacyjna na klimatyzację z cechami pompy ciepła
Ulga termomodernizacyjna na klimatyzację z cechami pompy ciepła
27 marca 2020

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Pragniesz wybudować energooszczędny dom tak by późniejsze koszty ogrzewania takiego budynku były znikome ? Jeżeli twoja odpowiedź brzmi tak to budowa takiego domu nie obejdzie się bez instalacji rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Z jakich wobec tego elementów składa się wentylacja z odzyskiem ciepła.

rekuperacja

Słowem wstępu; czy wentylacja w budynku jest nam w ogóle potrzebna ?

Do życia niezbędny jest mam tlen zawarty w powietrzu którym oddychamy o to właśnie wentylacja czy to grawitacyjna czy mechaniczna ma za zadanie go nam dostarczyć w czasie gdy przebywamy w budynku, domu lub mieszkaniu. Kolejnym ważnym aspektem za jaki odpowiada wentylacja jest regulacja poziomu wilgotności, przy braku lub źle działającej wentylacji będą się nam namnażać różnego rodzaju grzyby lub pleśń powodujące wśród osób przebywających w takim pomieszczeniu problemy ze zdrowiem które nawet u osób z alergiami lub astmą mogą powodować zagrożenie ich życia.

Wiemy już że wentylacja w budynku w którym się znajdujemy jest nam niezbędna, ale tradycyjna ( grawitacyjna ) wentylacja będzie powodować straty energetyczne budynku. Straty powodowane są wyrzucaniem ciepłego zużytego powietrza na zewnątrz oraz pobieraniem świeżego aczkolwiek zimnego powietrza z zewnątrz ( oczywiście w chłodniejszych porach roku takich jak wczesna wiosna, późna jesień lub zima ).

O jakich stratach korzystając z wentylacji grawitacyjnej mówimy ?

Straty poprzez samą wentylację grawitacyjną to około 30 % wyprodukowanej energii, tak więc jeżeli w ciągu całego roku wydamy na ogrzanie kwotę 3000 zł to poprzez wentylację grawitacyjną wyrzucimy poprzez kominy wentylacyjne 1000 zł.

Wentylacja z odzyskiem ciepła czyli remedium na straty powodowane przez wentylacje grawitacyjną ?

Ideą rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest wentylowanie domu świeżym powietrzem z zewnątrz które jest wstępnie ogrzane ciepłym aczkolwiek zużytym powietrzem odprowadzanym na zewnątrz. Ogrzanie zimnego powietrza odbywa się na wymienniku ciepła który zainstalowany jest w rekuperatorze. Rekuperator ten oprócz samego wymiennika posiada również dwa wentylatory ( jeden nawiewny, drugi wywiewny ) filtry powietrza które dbają o to by nawiewane powietrze pozbawione było zanieczyszczeń w postaci np. smogu, systemu sterującego całą praca urządzenie oraz opcjonalnie nagrzewnicy lub chłodnicy powietrza.

rekuperacja
Dobór samej jednostki wentylacyjnej powinien być natomiast podparty całościowym zapotrzebowaniem, sam zaś rekuperator powinien być nieznacznie przewymiarowany tzn. dobrany większy niż potrzebujemy. Takie przewymiarowanie spowoduje pracę tego urządzenia na niższym biegu co przełoży się nam po pierwsze na dłuższą żywotność a po drugie pracując na małych obrotach najzwyczajniej w świecie zapłacimy mniej za korzystanie z rekuperacji.

Sprawność odzysku ciepła w systemach wentylacji z odzyskiem energii.

Dobierając rekuperator do swojej instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła na pewno spotkaliście się z pojęciem sprawności, czym zatem ta sprawność jest. Sprawność odzysku ciepła określa jaka część ciepła zwarta w wyrzucanym na zewnątrz powietrzu zostaje wykorzystana do ogrzania zimnego powietrza nawiewanego do budynku. Dla przykładu jeżeli rekuperator ma sprawność na poziomie 80 % to oznacz to że tyle ciepła zostało odzyskane a reszta w ilości 20 % została stracona. Wybierając rekuperator do swojego domu należy więc szukać takich urządzeń które odzyskują jak najwięcej ciepła z powietrza ( np. Zehnder Q350, Vasco X350 lub Mitsubishi Lossnay LGH-35RVX-E)

Jak szybko zwróci się nam inwestycja w wentylację z odzyskiem ciepła

Uśredniony koszt instalacji rekuperacji waha się w zależności od skomplikowania systemu od 10 000 do 30 000 zł ( tutaj nasz wpis o szacunkowych kosztach ). Dzięki zaoszczędzonym na ogrzewaniu kosztom ogrzewania okres zwrotu inwestycji oscylował będzie w granicy około 10 lat, co przy średniej żywotności urządzeń wentylacyjnych na poziomie 20 lat pozwoli nam realnie odczuć zysk z inwestycji w rekuperację.
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Pragniesz wybudować energooszczędny dom tak by późniejsze koszty ogrzewania takiego budynku były znikome ? Jeżeli twoja odpowiedź brzmi tak to budowa takiego domu nie obejdzie się bez instalacji rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Z jakich wobec tego elementów składa się wentylacja z odzyskiem ciepła.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx