Czy można zabudować piecyk lub kocioł gazowy
Czy można zabudować piecyk lub kocioł gazowy
22 marca 2020
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Wentylacja z odzyskiem ciepła
26 marca 2020

Minimalne wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego

Planując wprowadzenie do naszego domu lub mieszkania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacji. Staniemy przed koniecznością zaplanowania przepływów wentylacyjnych w danym pomieszczeniu. W takim przypadku należy więc wykorzystać przy obliczaniu strumienia powietrza wentylacyjnego normy zawarte w PN-B-03430:1983/Az3:2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania". Wymagane ilości powietrza usuwanego z pomieszczeń lub nawiewanego zawiera tabela.

Tabela 1. Minimalne wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego.

L.p.Rodzaj pomieszczeniaMinimalna wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego
1Kuchnia z oknem zewnętrznym, wyposażona w kuchnię gazową lub węglową70 m3/h
2Kuchnia z oknem zewnętrznym, z kuchnią elektryczną: w mieszkaniu do 3 osób30 m3/h 
3Kuchnia z oknem zewnętrznym, z kuchnią elektryczną: w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób50 m3/h
4Kuchnia bez okna zewnętrznego lub wnęka kuchenna, wyposażona w kuchnię elektryczną50 m3/h
5Łazienka (z ustępem lub bez)50 m3/h
6WC – oddzielny ustęp30 m3/h
7Pomocnicze pomieszczenie bezokienne15 m3/h
8Pokój mieszkalny (sypialnia ) oddzielony od wyżej wymienionych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokój znajdujący się na wyższej kondygnacji w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego30 m3/h
Należy po pierwsze pamiętać iż zalecane jest również aby stosunek ilości powietrza do jego kubatury oscylował w granicach 0,5 ( dopuszczalne wartości w przedziale 0,3 do 0,8 ) oraz po drugie dobierając sam rekuperator należy go trochę przewymiarować tzn. nie jeżeli z obliczeń wyjdzie nam zapotrzebowanie na poziomie 350 m3/h to należy wybrać rekuperator o mocy maksymalnej na poziomie co najmniej o 30 %. Wybór taki spowoduje iż rekuperator w trakcie codziennej pracy zużyje nam dużo mniej prądu poprzez pracę na niższym biegu co przełoży się zarazem na zmniejszenie kosztów które poniesiemy korzystając z wentylacji mechanicznej.
rekuperacja-NK

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Minimalne wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego.

Planując wprowadzenie do naszego domu lub mieszkania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacji. Staniemy przed koniecznością zaplanowania przepływów wentylacyjnych w danym pomieszczeniu. W takim przypadku należy więc wykorzystać przy obliczaniu strumienia powietrza wentylacyjnego normy zawarte w PN-B-03430:1983/Az3:2000 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania”. Wymagane ilości powietrza usuwanego z pomieszczeń lub nawiewanego zawiera tabela.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
3 lat temu

Dziękuję za tabelę, przyda się podczas projektowania naszej wentylacji mechanicznej

1
0
Podziel się swoją opiniąx