Czy można zabudować piecyk lub kocioł gazowy
Czy można zabudować piecyk lub kocioł gazowy
22 marca 2020
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Wentylacja z odzyskiem ciepła
26 marca 2020

Minimalne wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego

Planując wprowadzenie do naszego domu lub mieszkania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacji. Staniemy przed koniecznością zaplanowania przepływów wentylacyjnych w danym pomieszczeniu. W takim przypadku należy więc wykorzystać przy obliczaniu strumienia powietrza wentylacyjnego normy zawarte w PN-B-03430:1983/Az3:2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania". Wymagane ilości powietrza usuwanego z pomieszczeń lub nawiewanego zawiera tabela.

Tabela 1. Minimalne wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego.

L.p.Rodzaj pomieszczeniaMinimalna wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego
1Kuchnia z oknem zewnętrznym, wyposażona w kuchnię gazową lub węglową70 m3/h
2Kuchnia z oknem zewnętrznym, z kuchnią elektryczną: w mieszkaniu do 3 osób30 m3/h 
3Kuchnia z oknem zewnętrznym, z kuchnią elektryczną: w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób50 m3/h
4Kuchnia bez okna zewnętrznego lub wnęka kuchenna, wyposażona w kuchnię elektryczną50 m3/h
5Łazienka (z ustępem lub bez)50 m3/h
6WC – oddzielny ustęp30 m3/h
7Pomocnicze pomieszczenie bezokienne15 m3/h
8Pokój mieszkalny (sypialnia ) oddzielony od wyżej wymienionych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokój znajdujący się na wyższej kondygnacji w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego30 m3/h
Należy po pierwsze pamiętać iż zalecane jest również aby stosunek ilości powietrza do jego kubatury oscylował w granicach 0,5 ( dopuszczalne wartości w przedziale 0,3 do 0,8 ) oraz po drugie dobierając sam rekuperator należy go trochę przewymiarować tzn. nie jeżeli z obliczeń wyjdzie nam zapotrzebowanie na poziomie 350 m3/h to należy wybrać rekuperator o mocy maksymalnej na poziomie co najmniej o 30 %. Wybór taki spowoduje iż rekuperator w trakcie codziennej pracy zużyje nam dużo mniej prądu poprzez pracę na niższym biegu co przełoży się zarazem na zmniejszenie kosztów które poniesiemy korzystając z wentylacji mechanicznej.
rekuperacja-NK

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Minimalne wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego.

Planując wprowadzenie do naszego domu lub mieszkania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacji. Staniemy przed koniecznością zaplanowania przepływów wentylacyjnych w danym pomieszczeniu. W takim przypadku należy więc wykorzystać przy obliczaniu strumienia powietrza wentylacyjnego normy zawarte w PN-B-03430:1983/Az3:2000 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania”. Wymagane ilości powietrza usuwanego z pomieszczeń lub nawiewanego zawiera tabela.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
2 lat temu

Dziękuję za tabelę, przyda się podczas projektowania naszej wentylacji mechanicznej

1
0
Podziel się swoją opiniąx