Wskaźnik EK (energii końcowej budynku) - czym jest ten parametr
Wskaźnik EK (energii końcowej budynku) – czym jest ten parametr.
8 kwietnia 2021
Czy rekuperacja zastępuje klimatyzację
Czy rekuperacja zastępuje klimatyzację?
12 kwietnia 2021

Czy rekuperacja zastępuje ogrzewanie ?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacja to już obecnie standard podczas budowy domu. Wiele osób planujących bądź budujących już dom zadaje sobie pytanie; czy można rekuperacja ogrzewać dom?, czy rekuperacja jest wstanie zastąpić tradycyjny system ogrzewania domu? Postaramy się w bieżącym wpisie przybliżyć to zagadnienie oraz odpowiedzieć na następujące pytanie; czy rekuperacja zastępuje ogrzewanie.

rekuperacja

Rekuperator produkujący ciepło ?

Podstawowa funkcja rekuperatora jest wentylacja pomieszczeń, najkrócej mówiąc produkcja ciepła odbywa się w ten sposób iż świeże powietrze do wentylowania które pobierane jest z zewnątrz za pomocą czerpni jest ogrzewane na wymienniku przez zużyte ciepłe powietrze które jest następnie usuwane za pomocą wyrzutni na zewnątrz budynku. W tym miejscu należy zaznaczyć iż taka wymiana ciepła w wymienniku jest wstanie podnieść temperaturę nawiewanego powietrza o kilka, góra kilkanaście stopni dlatego też sama rekuperacja nie będzie się nadawać do ogrzewania domu a jedynie przyczyni się do znacznego spadku kosztów ogrzewania domu. Szacuje się iż prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja wentylacji mechanicznej czyli rekuperacja potrafi koszty ogrzewania obniżyć aż o 30 % w stosunku do takiego samego domu który nie jest wyposażony w system rekuperacji.

Czy można zwiększyć produkcje ciepła przez rekuperator ?

Istnienia co najmniej 3 sposoby na zwiększenie wydajności grzewczej systemu rekuperacji:

instalacja nagrzewnicy kanałowej za czerpnią powietrza które podniesie temperaturę nawiewanego powietrza do rekuperatora.

instalacja wymiennika gruntowego które również zwiększa temperaturę nawiewanego powietrza.

instalacja urządzenia kanałowego GUG, dzięki czemu oprócz grzania możemy również chłodzić powietrze które jest następnie nawiewane do pomieszczeń.

Reasumując:

Rekuperacja jako wsparcie systemu grzewczego i sposób na obniżenie kosztów ogrzewania - Tak.

Rekuperacja jako system który zastąpi ogrzewanie naszego domu – Nie.

Robert Kucharski

Czy rekuperacja zastępuje ogrzewanie

Czy rekuperacja zastępuje klimatyzację?

Podczas upalnych dni praktycznie każdy z nas pragnie schronić się przed gorącem w pomieszczeniu, w który panuje przyjemny chłód. Z tego też powodu z roku na rok domowe systemy klimatyzacyjne zyskują na popularności a spadek cen klimatyzatorów sprawił iż takie systemy stały trafiły pod przysłowiowe strzechy.....
Czytaj dalej
rekuperacja-NK

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Czy rekuperacja zastępuje ogrzewanie ?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacja to już obecnie standard podczas budowy domu. Wiele osób planujących bądź budujących już dom zadaje sobie pytanie; czy można rekuperacja ogrzewać dom?czy rekuperacja jest wstanie zastąpić tradycyjny system ogrzewania domu? Postaramy się w bieżącym wpisie przybliżyć to zagadnienie oraz odpowiedzieć na następujące pytanie; czy rekuperacja zastępuje ogrzewanie.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hieronim
Hieronim
1 rok temu

Nie zastępuje ale może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku

Ulka
Ulka
1 rok temu
Reply to  Hieronim

O ile rekuperacja zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne ?

Bożenia
Bożenia
1 rok temu

U nas rachunki za ogrzewanie spadły o 1/4

Daniel
Daniel
1 rok temu
Reply to  Bożenia

Tzn. z ilu na ile ?

Karol
Karol
1 rok temu

Rekuperacja wspiera ogrzewanie a nie je zastępuje

Janek
Janek
1 rok temu

Zastąpić nie zastąpi ale może obniżyć znacząco koszty ogrzewania

Zapalony instalator
Zapalony instalator
1 rok temu

Jak zamontuje się na czerpni grzałkę elektryczną to można tym wtedy trochę pogrzać

Daniel
Daniel
1 rok temu

Jaki koszt takiej grzałki ?

Samson
Samson
1 rok temu
Reply to  Daniel

Na allegro można kupić za kilkaset złotych

Jerzy
Jerzy
1 rok temu

Inwestować w sterowniki ogrzewania podłogowego przy rekuperacji ?

Architekci Śląsk
Architekci Śląsk
1 rok temu

Zgadzam się z przedmówcami. Nie zastąpi ale może wesprzeć.

11
0
Podziel się swoją opiniąx