Stiebel Eltron HPA-O 8 CS Plus compact Set - pompa ciepła typu monoblok
Stiebel Eltron HPA-O 8 CS Plus compact Set – pompa ciepła typu monoblok
17 grudnia 2019
Stiebel Eltron HPA-O 8CS Plus compact D Set - pompa ciepła typu monoblok
Stiebel Eltron HPA-O 8CS Plus compact D Set – pompa ciepła typu monoblok
19 grudnia 2019
Pokaż wszystkie
Który wymiennik w rekuperatorze; krzyżowy, obrotowy czy przeciwprądowy zapewni lepszy odzysk ciepła w systemie rekuperacji

Który wymiennik w rekuperatorze; krzyżowy, obrotowy czy przeciwprądowy zapewni lepszy odzysk ciepła w systemie rekuperacji

Który wymiennik w rekuperatorze; krzyżowy, obrotowy czy przeciwprądowy zapewni lepszy odzysk ciepła w systemie rekuperacji

Vasco-Wymiennik-ciepła

Sercem każdego rekuperatora jest wymiennik w którym dochodzi do wymiany powietrza podczas którego ze zużytego powietrza jest odzyskiwane ciepło ( w markowych urządzeniach odzysk ciepła jest na poziomie 90 % ) które w znaczny sposób wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania domu lub mieszkania.


Wyższej klasy wymienniki potrafią również odzyskać wilgoć ze zużytego powietrza dzięki czemu powietrze w naszych pomieszczeniach nie będzie przesuszone.


Do wyboru mamy 3 rodzaje wymienników krzyżowy, obrotowy, przeciwprądowy. Który z nich gwarantuje najlepszy odzysk ciepła w systemie rekuperacji oraz jakie są różnice w ich cenach ?

Wymiennik przeciwprądowy

Jest droższy od wymiennika krzyżowego ale po pierwsze odzyskuje ciepło ze sprawnością wyższą o 50 % niż krzyżowy oraz eliminuje zjawisko szronienia się układu, poprzez obniżenie temperatury w której występuje efekt szronienia a tym samym zatykania się wymiennika ciepła. Wymienniki te są w stanie odzyskiwać wilgoć.

Wymiennik obrotowy

Ze względu na cenę ( jest najdroższy z wymienionych ) są najrzadziej stosowane. W wymienniku zainstalowany jest obracający się wirnik który akumuluje ciepło. Przez połowę wymiennika przepływa powietrze usuwane, powodując jego ogrzanie, przez drugą powietrze świeże, które ma się ogrzać. Wymiennik nie dość że odzyskuje ciepło na najwyższym poziomie to jeszcze dzięki higroskopijnej powłoce potrafi również odzyskać wilgoć.

Deklarowana sprawność wymienników ciepła

  • Wymiennik krzyżowy do 60 %

  • Wymiennik przeciwprądowy do 85 %

  • Wymiennik obrotowy do 90 %

rekuperacja-NK

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Który wymiennik w rekuperatorze; krzyżowy, obrotowy czy przeciwprądowy zapewni lepszy odzysk ciepła w systemie rekuperacji.

Sercem każdego rekuperatora jest wymiennik w którym dochodzi do wymiany powietrza podczas którego ze zużytego powietrza jest odzyskiwane ciepło ( w markowych urządzeniach odzysk ciepła jest na poziomie 90 % ) które w znaczny sposób wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania domu lub mieszkania.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuza
Zuza
8 miesięcy temu

Czyli wychodzi na to że wymiennik obrotowy jest najlepszy 🙂

Robert
Robert
8 miesięcy temu
Reply to  Zuza

Taki wymiennik jest najlepszy ale też najdroższy, w tanich budżetowych rekuperatorach go nie znajdziesz

Tadeusz
Tadeusz
7 miesięcy temu

Wydaje mi się że warto zapłacić więcej na początku za wymiennik tak by móc potem dużo więcej zaoszczędzić na kosztach ogrzewania

Agnieszka
Agnieszka
7 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Tak właśnie zrobiliśmy żeby wydawać później mniej na ogrzewanie

Zuzia
Zuzia
7 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Ile dzięki temu oszczędzacie w skali miesiąca ?

Ula
Ula
7 miesięcy temu

Czy na dofinansowanie z programu Czyste powietrze mogę kupić rekuperator z wymiennikiem krzyżowym

Igor
Igor
7 miesięcy temu
Reply to  Ula

Nie, ponieważ odzysk ciepła jest za niski

Romek
Romek
7 miesięcy temu
Reply to  Ula

Jaki rekuperator polecacie na dofinansowanie z Czystego powietrza ?

Igor
Igor
7 miesięcy temu
Reply to  Romek
Iza
Iza
7 miesięcy temu

Jaki rekuperator z wymiennikiem obrotowym polecacie ?

Bogumił
Bogumił
6 miesięcy temu
Reply to  Iza

Inovent ma takie w swojej ofercie

Tymoteusz
Tymoteusz
6 miesięcy temu
Reply to  Iza

Z tego co wiem to Karino również ma

Romuś
Romuś
3 miesięcy temu
Reply to  Tymoteusz

Szukam informacji na temat tego producenta, ma ktoś już kupiony taki rekuperator miałbym kilka pytań

Alicja
Alicja
7 miesięcy temu

Spotkałem się dzisiaj z opinią że w rekuperatorze do którego się przymierza liśmy czyli Mitsubishi jest papierowy wymiennik. To jest źle nie instalować tego urządzenia?

Bolesław
Bolesław
6 miesięcy temu
Reply to  Alicja

To są dobre rekuperatory, możesz śmiało instalować

Jowita
Jowita
6 miesięcy temu
Reply to  Alicja

Mam ten rekuperator, jesteśmy zadowoleni

Karol
Karol
5 miesięcy temu

Liczył ktoś ile można zaoszczędzić dzięki wyższej wydajności takiego wymiennika ?

Walduś
Walduś
3 miesięcy temu
Reply to  Karol

Parę złotych miesięcznie, moim zdaniem nie warto

18
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x