Czy rekuperacja zastępuje ogrzewanie
Czy rekuperacja zastępuje ogrzewanie ?
10 kwietnia 2021
Schemat instalacji ogrzewania podłogowego
Schemat instalacji ogrzewania podłogowego
13 kwietnia 2021

Czy rekuperacja zastępuje klimatyzację?

W naszym poprzednim wpisie wyjaśniliśmy czy rekuperacja może zastąpić ogrzewanie, w bieżącym postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy rekuperacja może aktywnie chłodzić tak by mogła zastąpić klimatyzację?

rekuperacja-NK

Podczas upalnych dni praktycznie każdy z nas pragnie schronić się przed gorącem w pomieszczeniu, w który panuje przyjemny chłód. Z tego też powodu z roku na rok domowe systemy klimatyzacyjne zyskują na popularności a spadek cen klimatyzatorów sprawił iż takie systemy stały trafiły pod przysłowiowe strzechy.

Przechodząc do meritum naszego pytania należało by zdefiniować czym jest rekuperacja a czym klimatyzacja, otóż w wielkim skrócie klimatyzator odpowiada za „obróbkę powietrza znajdującego się już w pomieszczeniu ( pominiemy tutaj np. klimatyzatory kanałowe które maja możliwość „zassania” świeżego powietrza z zewnątrz ), natomiast rekuperator odpowiedzialny jest za wymianę powietrza wewnątrz pomieszczenia czyli na odprowadzeniu zużytego powietrza na zewnątrz i dostarczeniu świeżego z zewnątrz.

Sam więc rekuperator nie będzie miał możliwości znacznego obniżenia temperatury powietrza doprowadzonego do pomieszczenia, z tej prostej przyczyny iż nawiewa do budynku powietrze o temperaturze którą zasysa z zewnątrz i jeżeli np. na polu ( jesteśmy z Galicji :-) ) lub ( jak pozostała cześć Polski woli ) z dworu zasysane jest powietrze o temperaturze np. 30 stopni to takie też zostanie nawiane do wnętrza naszego domu.

Sposoby na chłodzenie / obniżenie temperatury za pomocą rekuperacji.

- Instalacja gruntowego wymiennika który powoduje iż do rekuperatora dostaje się powietrze o niższej temperaturze.

- Instalacja chłodnicy wodnej/freonowej na kanale czerpni.

- Instalacja urządzenia kanałowego GUG, dzięki czemu oprócz aktywnego chłodzenia ( urządzenie działa jak tradycyjny klimatyzator ) możemy również ogrzewać powietrze które jest następnie nawiewane do pomieszczeń.

- Instalacja rekuperacji w systemie HVAC.

- Montaż tradycyjnego klimatyzatora ściennego oraz późniejsza dystrybucja chłodnego powietrza poprzez system wentylacji mechanicznej czyli tzw. rekuperacji.

- Nocne przewietrzanie pomieszczeń ( mamy niższą wtedy temperaturę na zewnątrz ) za pomocą tzw. bypassu.

Reasumując:

Rekuperacja jako samodzielny system do chłodzenia domu lub mieszkania - Nie.

Rekuperacja jako system który może wspierać chłodzenia poprzez aktywną dystrybucje chłodnego powietrza – Tak.

Robert Kucharski

Zobacz również nasze działy tematyczne

Czy rekuperacja zastępuje klimatyzację? ( czy rekuperacja może zastąpić klimatyzację ? )

W naszym poprzednim wpisie wyjaśniliśmy czy rekuperacja może zastąpić ogrzewanie, w bieżącym postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy rekuperacja może aktywnie chłodzić tak by mogła zastąpić klimatyzację?

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bożenia
Bożenia
1 rok temu

Ma ktoś tego GUG-a i mógłby się podzielić wrażeniami z użytkowania ?

Boguś
Boguś
1 rok temu
Reply to  Bożenia

Mamy to urządzenie od roku, możesz śmiało montować gdyż spełnia swoje funkcje

Tymoteusz
Tymoteusz
1 rok temu

My mamy klimatyzację i rekuperacja roznosi ten chłód po domu

Hieronim
Hieronim
1 rok temu
Reply to  Tymoteusz

Jaki duży dom, parterowy czy piętrowy ? Jaka klimatyzacja ?

Franciszek
Franciszek
1 rok temu

Sam rekuperator nie zastąpi ponieważ nie ma wymiennika freonowego

Janusz
Janusz
1 rok temu
Reply to  Franciszek

Można dokupić wymiennik freonowy montowany na kanale czerpni

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Jeżeli w domu będzie chłodno bo mamy klimatyzator to rekuperacja rozniesie mam ten chłód po pomieszczeniach

Baton
Baton
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

My tak zrobiliśmy w naszym domu, jest kilka stopni mniej

Cytryna
Cytryna
1 rok temu

Szukam opinii o wymienniku ciepła comfoflow firmy Zehnder, przede wszystkim informacji o ile można obniżyć temperaturę nawiewanego powietrza

Robert
Robert
1 rok temu

A czy rower zastępuje motocykl ?

Darek
Darek
1 rok temu
Reply to  Robert

Słuszna uwaga 🙂

11
0
Podziel się swoją opiniąx