Ulga termomodernizacyjna na wymianę pieca, fotowoltaikę, pompę ciepła - co można odliczyć
Ulga termomodernizacyjna na wymianę pieca, fotowoltaikę, pompę ciepła – co można odliczyć?
6 kwietnia 2021
Czy rekuperacja zastępuje ogrzewanie
Czy rekuperacja zastępuje ogrzewanie ?
10 kwietnia 2021

Wskaźnik EK (energii końcowej budynku) - czym jest ten parametr.

W naszym poprzednim wpisie na naszym blogu wyjaśniliśmy czym jest wskaźnik EP czyli parametr energii pierwotnej budynku. W naszym bieżącym wpisie wyjaśnimy czym jest EK czyli parametr energii końcowej oraz dlaczego to właśnie on jest z punktu widzenia użytkownika najważniejszym parametrem definiującym późniejsze koszty użytkowania domu.

ogrzewanie

Czym jest EK ?

EK to cała energia dostarczona do budynku np. z sieci elektrycznej w postaci prądu, sieci gazowej w postaci gazu itp. za którą płacimy.

Wskaźnik ten uwzględnia też wszelkie straty energii jakie powstają podczas ogrzewania, wentylacji dlatego w celu jego obniżenia ważne jest by korzystać z urządzeń takich jak pompa ciepła, rekuperator bądź kocioł gazowy które charakteryzują się wysoka sprawnością energetyczną, dzięki czemu wskaźnik ten będzie dużo niższy niż w przypadku stosowania urządzeń o niskiej sprawności energetycznej.

Pamiętaj iż stare niskowydajne urządzenia powodują wzrost wartości EK przyczyniając się do wzrostu kosztów utrzymania domu lub mieszkania.

Jakie systemy zaliczamy do EK ?

- system ogrzewania – cała ilość ( razem ze stratami ) poniesionymi na potrzeby ogrzewania i wentylacji.

- system przygotowania ciepłej wody użytkowej zapewniający dostawę energii użytkowej na potrzeby przygotowania wody użytkowej również liczony ze stratami poniesionymi na jej przygotowanie.

- system chłodzenia – cała ilość ( razem ze stratami ) poniesiona na dostawę energii do chłodzenia budynku.

- system oświetlenia z wbudowanej instalacji oświetlenia.

Wskaźnik EK (energii końcowej budynku) – czym jest ten parametr.

W naszym poprzednim wpisie na naszym blogu wyjaśniliśmy czym jest wskaźnik EP  czyli parametr energii pierwotnej budynku. W naszym bieżącym wpisie wyjaśnimy czym jest EK czyli parametr energii końcowej oraz dlaczego to właśnie on jest z punktu widzenia użytkownika najważniejszym parametrem definiującym późniejsze koszty użytkowania domu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Franek
Franek
3 lat temu

Czyli wychodzi na to że warto wymienić stary piec gazowy na nowy kondensacyjny

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu
Reply to  Franek

Zawsze się będzie opłacało wymienić stare nie wydajne urządzenie na nowe o większej wydajności

Hieronim
Hieronim
2 lat temu
Reply to  Franek

Zawsze jest to opłacalne

Janek
Janek
2 lat temu

Wymiana kotła gazowego na pompę ciepła obniży ten wskaźnik ?

4
0
Podziel się swoją opiniąx