Wesołych oraz przede wszystkim zdrowych świąt Wielkanocnych 2020
Wesołych oraz przede wszystkim zdrowych świąt Wielkanocnych 2021
3 kwietnia 2021
Wskaźnik EK (energii końcowej budynku) - czym jest ten parametr
Wskaźnik EK (energii końcowej budynku) – czym jest ten parametr.
8 kwietnia 2021

Ulga termomodernizacyjna na wymianę pieca, fotowoltaikę, pompę ciepła - co można odliczyć?

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu wydatków które poniesiemy realizując prace związane z termomodernizacja naszego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. W poczet ulgi termomodernizacyjnej można zaliczyć np. wymianę starego węglowego pieca centralnego ogrzewania na kocioł gazowy lub chociażby zakup i montaż odnawialnych źródeł energii takich jak chociażby pompa ciepła lub fotowoltaika.

Rękojmia, gwarancja w umowie o roboty budowlane bądź remontowe

Czym według ustawy jest termomodernizacja ?

Zgodnie z ustawą przedsięwzięciem termomodernizacyjnym jest:

- Częściowa lub całkowita zamiana źródeł energii na źródła odnawialne.

- Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej która przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię potrzebną do jej pozyskania.

- Modernizacja polegająca na zmniejszeniu strat energii pierwotnej ( czym jest Ep pisaliśmy tutaj ).

- Wykonanie przyłącza technicznego do sieci w związku z likwidacja lokalnego źródła ciepła.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej ?

Ulga termomodernizacyjna jest dla osób, które są właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego.

Co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej ?

Zgodnie z ustawą odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej podlegają wydatki poniesione na materiały budowlane i urządzenia:

- materiały budowlane wykorzystane do ocieplenia przegród budowlanych ( ściany, dach, fundamenty).

- zbiornik na gaz płynny lub olej opałowy.

- kocioł gazowy kondensacyjny wraz wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin.

- kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin.

- przyłącze do sieci gazowej lub ciepłowniczej.

- materiały wykorzystane do budowy instalacji grzewczej oraz instalacji ciepłej wody użytkowej.

- pompa ciepła wraz z osprzętem.

- materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła ( rekuperacja ) lub odzyskiem ciepła i chłodu.

Mój Prąd na rok 2021

- kolektor słoneczny wraz z osprzętem.

- ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem

- wydatki poniesione na ogrzewanie elektryczne np. te związane z instalacją ogrzewania na podczerwień.

- stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaci owe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwierane.

Usługi które możemy odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej

- wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

- wykonanie analizy termograficznej budynku.

- wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi.

- ocieplenie przegród budowlanych w tym także płyt balkonowych lub fundamentów.

- wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaci owych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieranych.

- wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej.

- demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.

- montaż pompy ciepła.

- montaż rekuperacji.

- montaż kotła gazowego kondensacyjnego.

- montaż kotła olejowego kondensacyjnego.

- montaż instalacji fotowoltaicznej.

- uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin.

- regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji.

Warunki skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej:

- prace modernizacyjne związane z termomodernizacją dotyczą realizacji które zostaną zakończone w okresie 3 lat licząc od momentu końca roku podatkowego w którym dany podatnik poniósł pierwszy wydatek.

- poniesione wydatki na termomodernizację są udokumentowane fakturą.

Kiedy nie możemy skorzystać z ulgi na termomodernizację ?

- Modernizacja została sfinansowana (dofinansowana) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

- Wydatki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu ordynacji podatkowej.

Za jaki okres odlicza się ulgę termomodernizacyjna ?

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiony został wydatek. Jeżeli kwota odliczenia jest większa niż przychód podatnika za dany rok podatkowy to podlega odliczeniu w kolejnych latach nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Ile można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej ?

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 złotych w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Kiedy stracimy prawo do ulgi termomodernizacyjnej ?

W przypadku nie zrealizowania termomodernizacji w ustawowym okresie 3 lat podatnik jest obowiązany do zwrotu ulgi, co oznacza doliczenie kwot uprzednio odliczonych z tego tytułu do dochodu (przychodu) za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin. Ponadto podatnik, który po roku, w którym skorzystał z ulgi, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

Najczęściej zadawane pytanie ?

Buduje nowy dom, czy mam prawo do skorzystania z ulgi na termomodernizację ?

Z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie.

Robert Kucharski

Ulga termomodernizacyjna na wymianę pieca, fotowoltaikę, pompę ciepła – co można odliczyć?

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu wydatków które poniesiemy realizując prace związane z termomodernizacja naszego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. W poczet ulgi termomodernizacyjnej można zaliczyć np. wymianę starego węglowego pieca centralnego ogrzewania na kocioł gazowy lub chociażby zakup i montaż odnawialnych źródeł energii takich jak chociażby pompa ciepła lub fotowoltaika.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Jaką pompę ciepła polecacie, będę się starał o dofinansowanie w tym roku

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu
Reply to  Tomasz

Jak duży dom ?

Franciszek
Franciszek
1 rok temu
Reply to  Tomasz

Bierz pompę ciepła od firmy Buderus

Hieronim
Hieronim
1 rok temu
Reply to  Tomasz

Bierz Vaillanta

Bożenia
Bożenia
1 rok temu

Czy na klimatyzator można dostać ulgę termomodernizacyjną ?

Kola
Kola
1 rok temu
Reply to  Bożenia

Tak, ponieważ klimatyzator jest pompą ciepła typu powietrze – powietrze

Wojtek
Wojtek
5 miesięcy temu

Czy filtr do komina wchodzi w ulgę

7
0
Podziel się swoją opiniąx