Posadzka ( wylewka ) betonowa czy anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe – która będzie lepsza
Posadzka ( wylewka ) betonowa czy anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe – która będzie lepsza.
18 grudnia 2020
Wesołych oraz przede wszystkim zdrowych świąt Bożego Narodzenia 2020 - K2
Wesołych oraz przede wszystkim zdrowych świąt Bożego Narodzenia 2020
24 grudnia 2020

Wskaźnik EP (energii pierwotnej budynku) - czym jest ten parametr.

Każdy budynek mieszkalny czy to dom czy mieszkanie zużywa w ciągu całego roku określona ilość energii która wykorzystujmy do codziennego użytkowania. W celu usystematyzowania tych wartości został opracowany wskaźnik EP. Sprawdźmy więc czym jest EP oraz jakie przyjmuje on wartości obecnie oraz jakie wartości będą obowiązywać w przyszłości.

ogrzewanie

Współczynnik EP dla budynku określa ilość nieodnawialnej energii pierwotnej czyli energii zużytej na ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, wentylację oraz oświetlenie. Czyli całość energii jaka jest nam potrzebna w domu lub mieszkaniu. Na chwilę obecną nie może przekraczać wartości 95 kWh/(m2*rok). Natomiast już od 1 stycznia 2021 rozporządzenie w sprawie warunków technicznych zobowiązuje do obniżenia tej wartości do 70 kWh(m2*rok).

Dlaczego został zmniejszony współczynnik EP ? Powodem zmniejszenia zapotrzebowania jest fakt iż nieustanie dążymy do budowy domów i mieszkań które będą zużywały coraz mniej energii na ogrzewanie lub wentylację. Drugim powodem jest coraz większa świadomość energetyczna i dbałość o środowisko naturalne, czego dowodem jest fakt coraz częstszego wybierania np. pompy ciepła jako źródła ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej zamiast np. pieca kopciucha na węgiel.

Swoje trzy grosze wrzuca tutaj oczywiście też rząd i przyjęta przez niego strategia ekologiczna która w niedługiej przyszłości wymusi na nas rezygnację z kopalnianych paliw wykorzystywanych do ogrzewania naszych domów i mieszkań.

Od czego uzależniony jest EP czyli wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną:

- Przede wszystkim od poziomu i rodzaju izolacji budynku ( min. Ocieplenie ścian, podłogi oraz poddasza, duże znaczenie maja również drzwi i okna)

- Lokalizacja budynku - logicznym jest przecież fakt iż dom w Suwałkach, Zakopanym czy nawet Krakowie zużyje więcej energii niż dom usytuowany np. w Szczecinie, Wrocławiu czy Poznaniu

- Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej np. fotowoltaiki

- Rodzaj wentylacji – stosując rekuperację czyli wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła nasz dom będzie generował dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej która nawiewa do środka naszego domu lub mieszkania zimne a niekiedy mroźne powietrze z zewnątrz.

Wskaźnik EP (energii pierwotnej budynku) – czym jest ten parametr.

Każdy budynek mieszkalny czy to dom czy mieszkanie zużywa w ciągu całego roku określona ilość energii która wykorzystujmy do codziennego użytkowania. W celu usystematyzowania tych wartości został opracowany wskaźnik EP. Sprawdźmy więc czym jest EP oraz jakie przyjmuje on wartości obecnie oraz jakie wartości będą obowiązywać w przyszłości.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx