Jakie narzędzia ręczne przydadzą się w czasie remontu
Jakie narzędzia ręczne przydadzą się w czasie remontu?
16 grudnia 2020
Wskaźnik EP (energii pierwotnej budynku) - czym jest ten parametr
Wskaźnik EP (energii pierwotnej budynku) – czym jest ten parametr.
23 grudnia 2020
Pokaż wszystkie
Posadzka ( wylewka ) betonowa czy anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe – która będzie lepsza

Posadzka ( wylewka ) betonowa czy anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe – która będzie lepsza

Posadzka ( wylewka ) betonowa czy anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe – która będzie lepsza.

Jednym z dylematów przed którymi stajemy podczas budowy domu jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Do wyboru mamy klika z czego dwa są najpopularniejsze a mianowicie grzanie za pomocą grzejników oraz ogrzewanie za pomocą wodnego ogrzewania podłogowego. O ile w pierwszym przypadku materiał na wylewkę nie ma większego znaczenia to już w przypadku podłogówki wybór odpowiedniego materiału na posadzkę w którym zatopione jest ogrzewanie podłogowe na znaczenie fundamentalne. Jakie są więc wady i zalety posadzki betonowej a jakie posadzki anhydrytowej? Która wylewka będzie lepsza na ogrzewanie podłogowe?

budowa

Wylewka cementowa

Posadzka cementowa to rozwiązanie przede wszystkim dla inwestorów pragnących ograniczyć koszty budowy domu ze względu na możliwość wykonania takiej posadzki samemu z ogólnie dostępnych i tanich materiałów budowlanych jakim jest cement oraz piasek. Wylewkę taka przygotowuje się poprzez mieszanie cementu z piaskiem w proporcji 1 do 3, czyli dla przykładu na jeden worek cementu o wadze 50 kg należy dodać 150 kg piasku, wszystko to rozdrabiamy w np. betoniarce dodając według potrzeb wody..

Z wad takiej posadzki należy wymienić fakt iż struktura takiej posadzki przypomina pumeks czyli pustek powietrznych w wylewce które mogą znacząco wpłynąć na wydajność ogrzewania podłogowego. Kolejnym minusem jest konieczność (na każde 36 m² w polu 6x6 m) oraz niski współczynnik przewodzenia ciepła, który trzeba uwzględnić robiąc projekt ogrzewania podłogowego.

Wylewka anhydrytowa

Większość wad wylewek cementowych o których piszemy powyżej została wyeliminowana wraz ze wprowadzeniem wylewki anhydrytowej. Posadzkę tego typu wykonuje się z gotowych mieszanek co znacznie przyspiesza wykonanie wylewki, również czas schnięcia jest zdecydowanie szybszy niż w przypadku wylewki cementowej co pozwala na szybsze planowanie kolejnych prac.

Największą jednak zaletą jest fakt iż wylewka anhydrytowa otacza szczelnie rury co połączeniu z wysoką przewodnością cieplną maksymalizuje wydajność systemu podłogowego, dzięki czemu podłoga nagrzewa się szybciej co z kolei przyczynia się do mniejszych rachunków za ogrzewanie. Należy również pamiętać iż taka wylewka jest nawet 5 mocniejsza niż wylewka cementowa.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony ogrzewaniu podłogowemu i sprawdź dlaczego to właśnie ten system ogrzewania jest tak popularny.

Zobacz

Posadzka ( wylewka ) betonowa czy anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe – która będzie lepsza.

Jednym z dylematów przed którymi stajemy podczas budowy domu jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Do wyboru mamy klika z czego dwa są najpopularniejsze a mianowicie grzanie za pomocą grzejników oraz ogrzewanie za pomocą wodnego ogrzewania podłogowego. O ile w pierwszym przypadku materiał na wylewkę nie ma większego znaczenia to już w przypadku podłogówki wybór odpowiedniego materiału na posadzkę w którym zatopione jest ogrzewanie podłogowe na znaczenie fundamentalne. Jakie są więc wady i zalety posadzki betonowej a jakie posadzki anhydrytowej? Która wylewka będzie lepsza na ogrzewanie podłogowe?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor Kulesza
Igor Kulesza
2 lat temu

Zdecydowanie anhydrytowa 🙂

Joachim
Joachim
1 rok temu
Reply to  Igor Kulesza

Też jestem tego samego zdania, taka posadzka lepiej trzyma ciepło

Dodi
Dodi
1 rok temu

My zdecydowaliśmy się na betonową

3
0
Podziel się swoją opiniąx