Jakie narzędzia ręczne przydadzą się w czasie remontu
Jakie narzędzia ręczne przydadzą się w czasie remontu?
16 grudnia 2020
Wskaźnik EP (energii pierwotnej budynku) - czym jest ten parametr
Wskaźnik EP (energii pierwotnej budynku) – czym jest ten parametr.
23 grudnia 2020
Pokaż wszystkie
Posadzka ( wylewka ) betonowa czy anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe – która będzie lepsza

Posadzka ( wylewka ) betonowa czy anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe – która będzie lepsza

Posadzka ( wylewka ) betonowa czy anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe – która będzie lepsza.

Jednym z dylematów przed którymi stajemy podczas budowy domu jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Do wyboru mamy klika z czego dwa są najpopularniejsze a mianowicie grzanie za pomocą grzejników oraz ogrzewanie za pomocą wodnego ogrzewania podłogowego. O ile w pierwszym przypadku materiał na wylewkę nie ma większego znaczenia to już w przypadku podłogówki wybór odpowiedniego materiału na posadzkę w którym zatopione jest ogrzewanie podłogowe na znaczenie fundamentalne. Jakie są więc wady i zalety posadzki betonowej a jakie posadzki anhydrytowej? Która wylewka będzie lepsza na ogrzewanie podłogowe?

budowa

Wylewka cementowa

Posadzka cementowa to rozwiązanie przede wszystkim dla inwestorów pragnących ograniczyć koszty budowy domu ze względu na możliwość wykonania takiej posadzki samemu z ogólnie dostępnych i tanich materiałów budowlanych jakim jest cement oraz piasek. Wylewkę taka przygotowuje się poprzez mieszanie cementu z piaskiem w proporcji 1 do 3, czyli dla przykładu na jeden worek cementu o wadze 50 kg należy dodać 150 kg piasku, wszystko to rozdrabiamy w np. betoniarce dodając według potrzeb wody..

Z wad takiej posadzki należy wymienić fakt iż struktura takiej posadzki przypomina pumeks czyli pustek powietrznych w wylewce które mogą znacząco wpłynąć na wydajność ogrzewania podłogowego. Kolejnym minusem jest konieczność (na każde 36 m² w polu 6x6 m) oraz niski współczynnik przewodzenia ciepła, który trzeba uwzględnić robiąc projekt ogrzewania podłogowego.

Wylewka anhydrytowa

Większość wad wylewek cementowych o których piszemy powyżej została wyeliminowana wraz ze wprowadzeniem wylewki anhydrytowej. Posadzkę tego typu wykonuje się z gotowych mieszanek co znacznie przyspiesza wykonanie wylewki, również czas schnięcia jest zdecydowanie szybszy niż w przypadku wylewki cementowej co pozwala na szybsze planowanie kolejnych prac.

Największą jednak zaletą jest fakt iż wylewka anhydrytowa otacza szczelnie rury co połączeniu z wysoką przewodnością cieplną maksymalizuje wydajność systemu podłogowego, dzięki czemu podłoga nagrzewa się szybciej co z kolei przyczynia się do mniejszych rachunków za ogrzewanie. Należy również pamiętać iż taka wylewka jest nawet 5 mocniejsza niż wylewka cementowa.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony ogrzewaniu podłogowemu i sprawdź dlaczego to właśnie ten system ogrzewania jest tak popularny.

Zobacz

Posadzka ( wylewka ) betonowa czy anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe – która będzie lepsza.

Jednym z dylematów przed którymi stajemy podczas budowy domu jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Do wyboru mamy klika z czego dwa są najpopularniejsze a mianowicie grzanie za pomocą grzejników oraz ogrzewanie za pomocą wodnego ogrzewania podłogowego. O ile w pierwszym przypadku materiał na wylewkę nie ma większego znaczenia to już w przypadku podłogówki wybór odpowiedniego materiału na posadzkę w którym zatopione jest ogrzewanie podłogowe na znaczenie fundamentalne. Jakie są więc wady i zalety posadzki betonowej a jakie posadzki anhydrytowej? Która wylewka będzie lepsza na ogrzewanie podłogowe?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor Kulesza
Igor Kulesza
3 lat temu

Zdecydowanie anhydrytowa 🙂

Joachim
Joachim
3 lat temu
Reply to  Igor Kulesza

Też jestem tego samego zdania, taka posadzka lepiej trzyma ciepło

Dodi
Dodi
2 lat temu

My zdecydowaliśmy się na betonową

3
0
Podziel się swoją opiniąx