RPP podniesie na jutrzejszym (06.04.2022) posiedzeniu stopy procentowe. Jak zmieni się rata kredytu hipotecznego
RPP podniesie na jutrzejszym (06.04.2022) posiedzeniu stopy procentowe. Jak zmieni się rata kredytu hipotecznego ?
5 kwietnia 2022
Wielkanoc - 2022
Wesołych świąt wielkanocnych 2022
16 kwietnia 2022
Pokaż wszystkie
Projekt domu gotowy czy indywidualny – jaki będzie lepszy

Projekt domu gotowy czy indywidualny – jaki będzie lepszy

Projekt domu gotowy czy indywidualny – jaki będzie lepszy?

Zakup projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć inwestorzy planujący budowę. W sprzedaży znajdziemy tysiące zróżnicowanych gotowych planów architektonicznych, jak również oferty pracowni, które przygotują dla nas projekt na indywidualne zamówienie. Każde z tych rozwiązań posiada określone zalety, które powinniśmy poznać, zanim przystąpimy do ostatecznego wyboru. Po które z nich warto sięgnąć i z jakich względów?

Projekt domu

Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Dlaczego warto zdecydować się na gotowy projekt domu?

W kolekcji pracowni architektonicznej dostępna jest szeroka gama gotowych projektów domów, pośród których bez trudu znajdziemy propozycję spełniającą nasze potrzeby oraz zgodną z przygotowanym budżetem. W sprzedaży dostępne są plany domów tradycyjnych, energooszczędnych i pasywnych, różniące się technologią budowy, powierzchnią i stylistyką. Są one oferowane w rozmaitych wariantach i odbiciu lustrzanym, dzięki czemu można łatwo dopasować je do indywidualnych warunków panujących na działce.

Dodatkowo – podczas adaptacji – możemy także zmodyfikować nieco wygląd budynku czy układ pomieszczeń. W konsekwencji gotowe projekty domów trafią w gust większości inwestorów o odmiennych wymaganiach, posiadających posesje o zróżnicowanych parametrach.

Przygotowane wizualizacje i rzuty budynku pozwolą nam zapoznać się z jego docelowym wyglądem i funkcjonalnością, co w znacznym stopniu ułatwi decyzję o zakupie konkretnego rozwiązania. Co więcej, wiele koncepcji jest już zrealizowanych, a opinie ich użytkowników i możliwość skorzystania z ich doświadczeń są cennymi wskazówkami dla kolejnych osób, planujących budowę takiego samego obiektu.

Wybierając projekt domu z renomowanej pracowni zyskamy pewność, że jest on starannie dopracowany, co pozwoli nam wyeliminować kosztowne błędy na etapie budowy. Nie bez znaczenia jest także jego łatwa dostępność i atrakcyjna cena. Gotowy projekt domu zakupimy już za 2000 – 3000 złotych, a czas oczekiwania od momentu jego zamówienia do chwili odbioru zazwyczaj wynosi jedynie kilka dni.

Z jakich powodów indywidualny projekt domu będzie lepszym rozwiązaniem?

Jeżeli żaden z gotowych projektów domów nie spełnia naszych wymagań, możemy zdecydować się na zamówienie indywidualnej koncepcji architektonicznej. Taką decyzję warto podjąć zwłaszcza w sytuacji, gdy nasza działka jest bardziej problematyczna – wąska, z dużym kątem nachylenia lub grząska. Podczas opracowywania projektu domu od podstaw, architekt precyzyjne dostosuje go do warunków terenowych, mając na uwadze także potrzeby inwestorów oraz maksymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.

Na indywidualny plan powinny zdecydować się osoby, które mają mocno sprecyzowane wymagania dotyczące stylistyki czy rozwiązań zastosowanych w obiekcie. Bieżący kontakt z projektantem pozwoli bowiem na skrupulatne dopasowanie konstrukcji czy wyglądu obiektu do wytycznych inwestora. Choć projekt domu na zamówienie będzie droższy, aniżeli gotowa koncepcja, wyeliminuje on konieczność dokonywania adaptacji, której koszt może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Jaki projekt domu wybrać – gotowy czy indywidualny? Ten dylemat dotyczy większości inwestorów, planujących rozpoczęcie budowy. Gotowa koncepcja zaspokoi nasze potrzeby, jeżeli nie mamy ściśle sprecyzowanych wymogów lub poszukujemy rozwiązania w przystępnej cenie. Wersję na zamówienie powinniśmy wybrać, gdy koszt jego sporządzenia nie stanowi dla nas problemu, a nasze potrzeby lub warunki panujące na działce uniemożliwiają zakup opracowanych już wcześniej planów.

Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl

Projekt domu gotowy czy indywidualny – jaki będzie lepszy?

Zakup projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć inwestorzy planujący budowę. W sprzedaży znajdziemy tysiące zróżnicowanych gotowych planów architektonicznych, jak również oferty pracowni, które przygotują dla nas projekt na indywidualne zamówienie. Każde z tych rozwiązań posiada określone zalety, które powinniśmy poznać, zanim przystąpimy do ostatecznego wyboru. Po które z nich warto sięgnąć i z jakich względów?

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ula
Ula
2 lat temu

Zdecydowanie ten indywidualny 🙂

Janek
Janek
2 lat temu

Gotowy projekt domu będzie dużo tańszy niż taki robiony na indywidualne zamówienie

Staszek
Staszek
2 lat temu
Reply to  Janek

Pod warunkiem że nic w takim projekcie nie będziemy później zmieniali

Zuza
Zuza
1 rok temu

Zdecydowanie projekt domu robiony na indywidualne zlecenie przecież buduje się taki dom na całe życie ale często nawet na kilka pokoleń to warto poświęcić te parę tysięcy złotych na to by ktoś to zaprojektował tak jak nam to będzie w 100% odpowiadało

Ramona
Ramona
1 rok temu

Jak sądzicie jaki może być koszt indywidualnego projektu dla domu o powierzchni około 150 m posiadającym użytkowe poddasze?

5
0
Podziel się swoją opiniąx