Jak wybrać najlepszy kredyt na remont
Jak wybrać najlepszy kredyt na remont?
13 października 2021
Jak dobrać nowoczesne oświetlenie
Jak dobrać nowoczesne oświetlenie?
15 października 2021
Pokaż wszystkie
Jak wybrać idealny projekt domu

Jak wybrać idealny projekt domu

Jak wybrać idealny projekt domu?

Jednym z najważniejszych pytań, jakie pojawia się wraz z decyzją o wybudowaniu domu, jest pytanie o jego wygląd i funkcjonalność. Z ilu pomieszczeń powinien składać się budynek? Czy powinien być piętrowy, czy może parterowy? Czy musi mieć garaż w bryle, czy może lepszym rozwiązaniem jest garaż w osobnym budynku?

To zaledwie kilka ważnych decyzji, jakie musi podjąć inwestor. Od nich zależy bowiem funkcjonalność, wygoda, a także ekonomiczność utrzymania budowli. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając projektu wymarzonego domu? Poniżej przedstawiamy garść wskazówek.

budowa, projekt, dom

Wielkość i konstrukcja domu.

Określenie wielkości, kształtu i rodzaju konstrukcji domu ma podstawowe znaczenie podczas wyboru projektu. Od tego zależy komfort i użyteczność przyszłego lokum. Wygodny dom nie może być za mały, jak również za duży. Przeglądając projekty domów jednorodzinnych, można szybko przekonać się, jak wiele propozycji mają dla inwestorów pracownie architektoniczne. Na który projekt zatem się zdecydować?

Liczbę sypialni dostosuj do wielkości Twojej rodziny. Określ, czy każde dziecko otrzyma swój pokój. Zastanów się, czy interesuje Cię salon z aneksem kuchennym czy też osobna kuchnia, czy chcesz mieć garderobę, pralnię i gabinet, a także ile łazienek powinno znaleźć się w domu. Każde z tych pomieszczeń wpływa na powiększenie budynku.

Ponadto określ również, czy interesuje Cię dom parterowy, czy też piętrowy. Decydując się na pierwszą opcję, pamiętaj, że musisz mieć odpowiednio dużą działkę. Jeśli dysponujesz mniejszym terenem, wybierz dom z pełnym piętrem albo poddaszem użytkowym.

Projekt dopasowany do działki.

Poza wyglądem i użytecznością samego domu bardzo ważne jest dostosowanie go do wielkości, kształtu oraz warunków zabudowy na działce. Jak już wspomniano wcześniej, w przypadku mniejszych działek, czyli terenów o powierzchni ok. 400-900 m2, lepszym rozwiązaniem jest wybór domu piętrowego. W ten sposób zachowasz jeszcze sporo wolnego terenu, na którym postawisz altankę, mały plac zabaw dla dzieci albo posadzisz kwiaty.

Ponadto projekt musi spełniać wymagania określone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Warunki zabudowy definiują m.in. rodzaj zabudowy dopuszczony na danym terenie. Może być bowiem tak, że na konkretnym obszarze można stawiać jedynie domy o określonej wysokości, z dachem o konkretnym kącie nachylenia, a nawet ze wskazanym kolorem elewacji.

Projekt domu powinien też odpowiadać naturalnym uwarunkowaniom działki, co pozwoli w najlepszy sposób wykorzystać jej walory. Najłatwiej wybrać projekt na działkę prostokątną bądź kwadratową, jednakże pracownie architektoniczne oferują również wiele projektów na działki o nieregularnych kształtach, bardzo wąskie albo ze spadkiem terenu. Wybierając projekt, zwróć też uwagę na zasady dotyczące zachowania minimalnych odległości pomiędzy granicą działki a budynkiem. Może się bowiem okazać, że Twój wymarzony projekt będzie np. zbyt szeroki na daną działkę. Na szczęście większość projektów można adaptować, dopasowując je do konkretnych terenów.

Myślisz o domu jednorodzinnym? A może z drewnianą elewacją? Sprawdź!

Jak wybrać idealny projekt domu?

Jednym z najważniejszych pytań, jakie pojawia się wraz z decyzją o wybudowaniu domu, jest pytanie o jego wygląd i funkcjonalność. Z ilu pomieszczeń powinien składać się budynek? Czy powinien być piętrowy, czy może parterowy? Czy musi mieć garaż w bryle, czy może lepszym rozwiązaniem jest garaż w osobnym budynku?

To zaledwie kilka ważnych decyzji, jakie musi podjąć inwestor. Od nich zależy bowiem funkcjonalność, wygoda, a także ekonomiczność utrzymania budowli. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając projektu wymarzonego domu? Poniżej przedstawiamy garść wskazówek.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
2 lat temu

Jakie strony z projektami domów polecacie ?

Dodi
Dodi
2 lat temu
Reply to  Iza

Wystarczy wpisać w Google tą frazę 😀

Tom Tom
Tom Tom
2 lat temu
Reply to  Iza

Zobacz na extradom.pl

Ula
Ula
2 lat temu
Reply to  Iza

kbprojekt.pl

Tamtam
Tamtam
2 lat temu

Przejedź się po okolicy, może wpadnie Tobie coś w oko

Ala
Ala
1 rok temu

Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego domu szukasz czy parterowego czy piętrowego następnie czy mam mieć garaż czy nie, Jaki ma mieć dach dwuspadowy czy czterospadowy a dopiero później szukać projektu z tak zafiltrowanymi szczegółami

6
0
Podziel się swoją opiniąx