Nie daj się oszukać Program dotacji na fotowoltaikę Czysty Powiat nie istnieje
Nie daj się oszukać! Program dotacji na fotowoltaikę „Czysty Powiat” nie istnieje.
27 sierpnia 2021
Wybieramy oświetlenie oraz sofę do salonu
Wybieramy oświetlenie oraz sofę do salonu
3 września 2021
Pokaż wszystkie
Domy parterowe - czy zawsze są najtańsze

Domy parterowe - czy zawsze są najtańsze

Domy parterowe - czy zawsze są najtańsze?

Domy parterowe mają wiele zalet, spośród których na pierwszy plan wysuwa się ta oczywista korzyść: brak schodów. To spore udogodnienie dla rodzin, w których zamieszkują osoby o ograniczonej sprawności, na przykład seniorzy czy domownicy z niepełnosprawnościami. Projekty domów parterowych zwykle określane są jako bezpieczniejsze dla dzieci. Wiele osób zadaje sobie jednak również dodatkowe pytania: czy brak drugiej kondygnacji oznacza, że budynek będzie tańszy w budowie i eksploatacji? Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając swój przyszły dom?

Dom parterowy

1. Czy projekt domu parterowego oznacza tańszy budynek?

2. Projekty domów parterowych - zalety

3. O czym pamiętać, wybierając spośród projektów domów parterowych?

Liczne zalety rozwiązania sprawiają, że domy parterowe są coraz chętniej wybierane przez inwestorów: zarówno stawiających nowy budynek, jak i decydujących się na przebudowę. Pamiętaj, że w tym drugim przypadku w kalkulacji musisz uwzględnić nie tylko koszty przebudowy, ale także ewentualne opłaty, jak choćby opłata adiacencka.

Czy projekt domu parterowego oznacza tańszy budynek?

Wiele osób zakłada, że domy parterowe - ze względu na brak konieczności wznoszenia i wykańczania dodatkowych kondygnacji - są znacznie tańsze niż ich piętrowi krewniacy. To nie do końca prawda. Co prawda, decydując się na budynek z poddaszem użytkowym czy piętrowy, dopłacasz za wybudowanie dodatkowych ścian, postawienie schodów, montaż okien i wykończenie piętra, jednak przeniesienie części pomieszczeń na górę sprawia, że budynek ma mniejszą powierzchnię zabudowy. Zyskasz więc na pracach ziemnych, fundamentach, stworzeniu więźby dachowej czy pokrycia.

Okazuje się więc, że dom z poddaszem użytkowym może być o kilkanaście procent tańszy niż dom parterowy. Zyskasz także przestrzeń, jeśli do dyspozycji masz niewielką działkę. Nie oznacza to jednak, że masz rezygnować z marzenia. Opracowane przez ekspertów gotowe projekty domów parterowych pozwalają maksymalnie wykorzystać możliwości tego rozwiązania.

Projekt

Projekty domów parterowych - zalety

Jeśli zdecydujesz się na omawianą opcję, dostępne projekty i plany domów parterowych pozwolą ci dopasować układ pomieszczeń do twojego trybu życia i wymagań. Projekty domów jednopiętrowych to ogromna wygoda: konstrukcja jest prostsza, a wszystkie pomieszczenia znajdują się w bliskim sąsiedztwie. Nie musisz dzielić wnętrza na kondygnacje, aby wyodrębnić strefę dzienną i nocną - na jednym poziomie takie granice mogą być dokładnie wytyczone. Z drugiej strony jeśli marzysz o przestrzeni, także osiągniesz ją tu z łatwością. Domy parterowe to często niższe koszty ogrzewania i bardziej stabilna temperatura wewnątrz.

W wielu przypadkach domy parterowe oznaczają większe możliwości wkomponowania w otoczenie. Nierzadko ogród i zieleń dookoła wprost przenikają do wnętrza, łącząc ze sobą dwa światy. W mieszkaniach jednopoziomowych domownicy są bliżej siebie - łatwiej odczuć tu więc rodzinną atmosferę i integrację. To bezpieczny wybór, jeśli wśród twoich domowników znajdują się małe dzieci, które warto mieć na oku, osoby starsze czy niepełnosprawni.

O czym pamiętać, wybierając spośród projektów domów parterowych?

Wybierając projekt domu parterowego, weź pod uwagę dodatkowe czynniki. Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście liczba i rozkład pomieszczeń mieszkalnych. W dalszej kolejności zastanów się nad dodatkowymi udogodnieniami. Jeśli tylko sobie tego zapragniesz, w każdym pomieszczeniu możesz wygospodarować wyjście do ogrodu. Efektownym wyborem są także ściany z dużymi oknami. Zaplanuj taras lub ogród zimowy.

Domy parterowe – czy zawsze są najtańsze?

Domy parterowe mają wiele zalet, spośród których na pierwszy plan wysuwa się ta oczywista korzyść: brak schodów. To spore udogodnienie dla rodzin, w których zamieszkują osoby o ograniczonej sprawności, na przykład seniorzy czy domownicy z niepełnosprawnościami. Projekty domów parterowych zwykle określane są jako bezpieczniejsze dla dzieci. Wiele osób zadaje sobie jednak również dodatkowe pytania: czy brak drugiej kondygnacji oznacza, że budynek będzie tańszy w budowie i eksploatacji? Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając swój przyszły dom?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jola
Jola
2 lat temu

Dom parterowy może nie jest najtańszy ale za to jest najpiękniejszy 🙂

Igor
Igor
2 lat temu
Reply to  Jola

Mi tam się parterowe nie podobają

Jurek
Jurek
2 lat temu
Reply to  Igor

Nie wszystko ma Tobie się podobać, ważne że Jolce się podoba 🙂

Bozydar
Bozydar
2 lat temu

Czym izolujecie dachy w takich domach ?

Romek
Romek
2 lat temu
Reply to  Bozydar

Membrana poliuretanowa

Tamara
Tamara
2 lat temu

Domy parterowe są droższe niż te z poddaszem przy takim samym metrażu oczywiście

Irena
Irena
2 lat temu
Reply to  Tamara

Może nie wszyscy liczą pieniądze 🙂

7
0
Podziel się swoją opiniąx