Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie
Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie?
15 stycznia 2021
Po co stosuje się glikol w instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła typu monoblok
Po co stosuje się glikol w instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła typu monoblok
19 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem

Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem

Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem.

Kominek w domu lub mieszkaniu to nie tylko ciekawy element aranżacji wnętrza ale równie dobrze może służyć jako główne lub jeżeli ogrzewamy za pomocą np. pompy ciepła rezerwowe źródło ogrzewania domu lub mieszkania. Uwzględniając kominek w naszym systemie grzewczym do wyboru mamy dwie możliwości a mianowicie; kominek powietrzny z systemem DGP czyli dystrybucji gorącego powietrza oraz kominek z płaszczem wodnym. W naszym bieżącym wpisie przyjrzymy się rozwiązaniu które oparte jest na rozwiązaniu DGP.

Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem
Schemat DGP - Dystrybucja gorącego powietrza

Kominek powietrzny z systemem DGP

System ten opiera się na dystrybucji gorącego powietrza do konkretnych pomieszczeń za pomocą przewodów wentylacyjnych które dla minimalizacji strat energii są dodatkowo izolowane. DGP można podzielić ze względu na sposób dystrybucji tego powietrza na dwa systemy a mianowicie system grawitacyjny czyli taki w którym powietrze doprowadzane do konkretnych pomieszczeń na zasadzie swobodnego przepływu gorącego powietrza oraz system wymuszony czyli taki w którym kanały podłączone są do centrali lub turbiny która wymusza mechaniczny przepływ gorącego powietrza.

O ile system grawitacyjny jest tańszy niż system wymuszony to należy pamiętać iż długości przewodów będą w nim mocno ograniczone do długości około 4 mb w przeciwieństwie do odległości jakie możemy uzyskać w systemie wymuszonym które to wynoszą 10 mb, czyli system wymuszony będzie dużo wydajniejszy.

Należy również zaznaczyć iż prawidłowo zaprojektowany i wykonany system DGP pozwala na znaczne obniżenie kosztów ponoszonych na ogrzewanie naszego domu lub mieszkania to po pierwsze a po drugie stanowi doskonałą rezerwę grzewczą w przypadku awarii prądu gdy grzejemy np. za pomocą ogrzewania na podczerwień lub braku dostaw gazu w sytuacji gdy ogrzewamy kotłem gazowym zabezpieczając nam wysoki komfort termalny do czasów usunięcia ewentualnej awarii w sieci przesyłowej.

Kiedy wybrać kominek z DGP

Kominek z systemem DGP powinien zostać zaplanowany już na etapie projektu domu lub mieszkania, pozwoli nam to na optymalne usytuowanie samego kominka jak i na prawidłowe rozmieszczenie samych przewodów dystrybucji gorącego powietrza.

Jaki system DGP wybrać?

W mieszkaniu lub małym domu doskonale sprawdzi się system DGP grawitacyjny należy tylko ze względu na krótsze odcinki przewodów wentylacyjnych zaplanować kominek w miarę na środku domu lub mieszkania. W przypadku domów o większej powierzchni lub piętrowych należy wybrać system DGP który oparty jest na wymuszonym obiegu gorącego powietrza, gdyż wentylatory lub turbiny przetoczą nam powietrze nawet do najbardziej odległego zakątka domu. W rozwiązaniu takim oraz przy założeniu iż kominek mamy zainstalowany na środku domu to rozpiętość takiego budynku czyli jego szerokość może sięgać 20 m. Koleją zaletą obiegu wymuszonego jest fakt iż w przeciwieństwie do rozwiązania grawitacyjnego mamy możliwość regulacji ilości gorącego powietrza czyli możemy kontrolować temperaturę w pomieszczeniach.

Rekuperator a kominek
Kominek

Jaki wybrać kominek w systemie DGP

Pierwszą żelazną zasadą jaką mamy się kierować jest fakt iż wybieramy kominek z zamkniętym paleniskiem który umożliwia regulację tempa spalania co z kolei wpływa na minimalizację ryzyka przegrzania się pomieszczeń. Regulacja tak pozwala nam na dłuższy czas spalania drewna w kominku co minimalizuje czynności związane z samym paleniem, dokładaniem drewna itp., ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w nocy. Regulacja tempa przyczyni się również do zmniejszenia kosztów ogrzewania domu gdyż mniej drewna będziemy potrzebować.

Druga zasadą jaka powinniśmy się kierować jest prawidłowe dobranie mocy, tutaj pomocny może być nasz poprzedni wpis, który jest dostępny tutaj

Jaki rodzaj turbiny wybrać w systemie wymuszonym DGP

Producenci systemów dystrybucji gorącego powietrza oferują dwa rodzaje turbin a mianowicie; turbina podciśnieniowa oraz turbina nadmuchowa.

Turbinę podciśnieniową montuje się poza wkładem kominkowym dzięki dużej jej przepustowości odznacza się dużą wydajnością oraz liczbą pomieszczeń do których potrafi w efektywny sposób tłoczyć powietrze ( do 10 pomieszczeń ).

Z kolei turbina nadmuchowa to urządzenie umieszczane pod wkładem kominkowym które zamiast zasysać to wpycha powietrze czyli jest tzw. urządzeniem na zimne powietrze, należy mieć jednak świadomość iż tego rodzaju turbina będzie miała dużo mniejszą wydajność niż taka sama turbina podciśnieniowa.

Kominek - turbina
Przykładowa turbina w systemie DGP

Jakie przewody zastosować w systemie DGP ?

Stosowane są tu przewody o średnicach od 120 do 160 mm które najczęściej wykonane są z aluminium lub w przypadków dłuższych odcinków wykonanych ze stali. Nie zależnie od rodzaju materiału z którego zostały wykonane przewody należy je bezwzględnie zaizolować termicznie która nie tylko ograniczy straty ciepła i stłumi hałas, ale także zapobiegnie skraplaniu pary wodnej na ścianach kanałów w momencie wytrącenia punktu rosy.

Kominek - kratka
Przykładowa kratka w systemie DGP

Nawiewniki w systemie DGP

Tutaj do wyboru mamy dwa rozwiązania; kratki ścienne i anemostaty sufitowe, podczas ich montażu przestrzegamy takich samych wytycznych jak podczas montażu rekuperacji czyli nie staramy się je w ten sposób umiejscowić żeby nie nawiewać ciepłego powietrza bezpośrednio na biurka, kanapy, łóżka czyli wszędzie tam gdzie gorące powietrze mogło by nawiewać bezpośrednio na głowy mieszkańców.

Nawiewników nie instaluje się w toaletach, łazienkach, kuchniach bądź garderobach, w których znajdują się kratki wentylacyjne wywiewne. W pomieszczeniach tych bowiem powinno być utrzymane podciśnienie, aby pochodzące z nich zapachy i wilgoć nie przedostawały się do pozostałych części domu.

Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem.

Kominek w domu lub mieszkaniu to nie tylko ciekawy element aranżacji wnętrza ale równie dobrze może służyć jako główne lub jeżeli ogrzewamy za pomocą np. pompy ciepła rezerwowe źródło ogrzewania domu lub mieszkania. Uwzględniając kominek w naszym systemie grzewczym do wyboru mamy dwie możliwości a mianowicie; kominek powietrzny z systemem DGP czyli dystrybucji gorącego powietrza oraz kominek z płaszczem wodnym. W naszym bieżącym wpisie przyjrzymy się rozwiązaniu które oparte jest na rozwiązaniu DGP. DGP to tanie ogrzewanie domu lub mieszkania.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ludwika
Ludwika
3 lat temu

bardzo wciągające artykuły!

Hubert Strzelczyk
Hubert Strzelczyk
3 lat temu

Mam taki system w domu, mogę jedynie napisać że nie żałuję instalacji. Początkowo miał być pompa ciepła ale przeważyły kwestie finansowe, ten system jest kilku jak nie kilkunastokrotnie tańszy niż kotłownia oparta na pompie ciepła a efekt ten sam

Zołza
Zołza
3 lat temu

Jak z utrzymaniem czystości w takim domu ?

Jurek
Jurek
3 lat temu
Reply to  Zołza

Jak jest kominek to zawsze jest syf 🙂

Janek
Janek
3 lat temu

Ja zakupiłem system dystrybucji gorącego powietrza na Allegro Szukałem też po sklepach stacjonarnych i internetowych Ale tam był ceny dużo wyższe niż gówno Allegro zainstalowałem ten system samemu z pomocą szwagra

Zuza
Zuza
3 lat temu

Jak zabezpieczacie się na wypadek braku prądu?

Sebastian
Sebastian
3 lat temu

Ja grzeje tym systemem dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych, ważne jest by tak zaplanować budowę i wybrać taki projekt domu by kominek znajdował się w środku domu

Iza
Iza
3 lat temu
Reply to  Sebastian

Jaki to był projekt domu ?

Aleksander
Aleksander
3 lat temu

Jakiej mocy musi być kominek z systemem DGP, tak by móc ogrzać dom o powierzchni 150 m2 ?

Igor Kulesza
Igor Kulesza
3 lat temu
Reply to  Aleksander

Około 8 – 10 kW na taki dom

Fachowiec
Fachowiec
3 lat temu
Reply to  Aleksander

Wystarczy 8 kW

Aga
Aga
3 lat temu

Kupował ktoś takie urządzenie na kominki.pl ? Jak z dostawą oraz później z ewentualną reklamacją ?

Jowita
Jowita
3 lat temu

Jaki koszt takiego systemu dla domu o powierzchni 120 m2 ?

Ola
Ola
3 lat temu
Reply to  Jowita

Ja zapłaciłam 5000 zł

Janusz
Janusz
3 lat temu

Niech ktoś napisze komu zlecić wykonanie takiej instalacji koło Poznania

Amanda
Amanda
3 lat temu

Jakim drewnem palicie w takim kominku ?

Damian
Damian
3 lat temu

Ogrzewacz ktoś takim kominkiem piętrowy dom. Jak rozprowadzić wtedy te rury grzewcze?

Seba
Seba
3 lat temu
Reply to  Damian

Koło komina na piętro a potem już w warstwie poddasza

MARIA
MARIA
3 lat temu

Jak często trzeba dokałdac drewno do kominka , szczególnie w nocy ?

20
0
Podziel się swoją opiniąx