Wszystko co powinieneś wiedzieć o kotłach kondensacyjnych
4 lutego 2016
Kredyt hipoteczny – czy warto ?
Kredyt hipoteczny – czy warto ?
6 lutego 2016
Pokaż wszystkie
Czy kolektory słoneczne to opłacalny system grzewczy ?

Czy kolektory słoneczne to opłacalny system grzewczy ?

 

Czy kolektory słoneczne to opłacalny system grzewczy ?

Wiele osób decyduje się na kolektory słoneczne aby obniżyć koszty ogrzewania w swoim domu. Dzieje się tak, ponieważ zużywa się wtedy mniej paliwa czy energii, która potrzebna jest do wykorzystania tradycyjnego systemu grzewczego. Warto zwrócić uwagę również na czynnik ekologiczny, który w przypadku kolektorów jest niezwykle istotny.

Taka inwestycja jest długoterminowa. Dzięki temu, możliwe jest spodziewanie się zwrotów kosztów wydanych na jej cel pieniędzy. Okres pracy kolektorów słonecznych posiadających certyfikat Solar Keymark wynosi mnimum 20 lat bez znaczącej utraty sprawności. Naprzykład kolektory Hewalex posiadają nawet 11-letnią gwarancję, a na rynku spotkać można instalacje oparte na kolektorach Hewalex pracujące już prawie 25 lat.

Jeśli zdecydujemy się na instalacje solarną, wydamy znacznie mniej niż podczas zakupu zestawu solarnego. Można również w tym przypadku skorzystać z różnych form dofinansowania do inwestycji takich jak dopłaty gminne, czy rządowe programy dopłat.

 

Reklama - kolektory 1

Jak wygląda opłacalność takiej inwestycji ?

– kwota 5300 zł zostanie zainwestowana na okres 5-ciu lat

– inwestycja miała miejsce 27.04.2010 r., a sprawdzenie zysków/strat dokonano 27.04.2015

– uwzględniono coroczne przeglądy serwisowe instalacji oraz wymianę czynnika grzewczego co 5 lat

Oszczędności uzyskane dzięki zastosowaniu instalacji solarnej w 1-szym roku pracy mogły wynieść od 620 do 1.252 PLN, w zależności od podstawowego źródła ciepła. Dane uzyskano na podstawie symulacji w programie GetSolar. Instalacja solarna pokrywa roczne potrzeby ciepła w wysokości 56%. Dla 5-ciu lat oszczędności mogły wynieść od 2.269 do 5.762 PLN.

 

 

Zwrot kosztów inwestycji

Poniesione realnie obciążenie finansowe 5.300 PLN na inwestycję w instalację solarną, w zależności od paliwa/energii jakie oszczędzamy dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jest w stanie zwrócić się w czasie od 4 do 10 lat.

Okres zwrotu kosztów inwestycji dla gazu ziemnego to 10 lat, uwzględnia coroczne przeglądy oraz wymianę czynnika co 5 lat.

Jak najbardziej powyższe wyliczenia wskazują, że inwestycja w kolektory słoneczne jest zdecydowanie atrakcyjna w porównaniu do standardowych produktów inwestycyjnych. Możemy zdecydować się na taką inwestycję, ponieważ na pewno na niej zyskamy. Nie stracimy również na tym nic, ponieważ nasz budynek zostanie ogrzany w znakomity sposób oraz będziemy mieli dostęp do ciepłej wody użytkowej.
Photo credit: Rob__ via Foter.com / CC BY-NC-SA
Photo credit: OregonDOT via Foter.com / CC BY


 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx