Powody, dla których warto wybrać odkurzacz centralny
Powody, dla których warto wybrać odkurzacz centralny
30 stycznia 2016
Czy kolektory słoneczne to opłacalny system grzewczy ?
Czy kolektory słoneczne to opłacalny system grzewczy ?
6 lutego 2016

CLAS EVO 24 CF

Wszystko co powinieneś wiedzieć o kotłach kondensacyjnych

Wybór kotła do ogrzewania domu jest zawsze bardzo trudny. Warto jednak na samym początku pomyśleć, skąd będziemy czerpali ciepłą wodę użytkową. Warto zastanowić się, jaki kocioł kondensacyjny do tego celu wybrać. Warto przemyśleć, czy kocioł jednofunkcyjny poradzi sobie z ogrzaniem ciepłej wody użytkowej.

Czym są kotły kondensacyjne ?

Kotły kondensacyjne to urządzenia, które przystosowane są do odzyskiwania ciepła z pary wodnej znajdującej się w spalinach. Jest to możliwe dzięki specjalnej budowie kotłów jak i wykorzystaniu materiałów odpornych na działanie kwasów, które powstają z połączenia skroplonej pary wodnej oraz bezwodników kwasów zawartych w spalinach. Dlatego, bardzo istotne jest, aby wymienniki ciepła w kotłach kondensacyjnych były wykonane ze specjalnych stopów aluminium o wysokiej przewodności cieplnej. Taki właśnie zabieg został wykonany w kotłach marki Junkers.

Jak wygląda kwestia sprawności kotłów kondensacyjnych ?

Warto podkreślić, że sprawność kotłów kondensacyjnych jest tym większa, im niższe są ich temperatury pracy. Dzięki temu, że zdecydujemy się na wymianę posiadanego kotła konwencjonalnego na kondensacyjny, będziemy mogli zaoszczędzić nawet do 25 % kosztów gazu. Jak widać, będzie to na pewno bardzo dużą oszczędność. Oczywiście im wyższe ceny gazu tym bardziej opłaca się stosować kotły kondensacyjne. Szczególnie więc taka forma ogrzewania wody przyda się zimą, gdy zazwyczaj ceny gazu rosną.

Gdy wybierzemy kocioł kondensacyjny, nie będzie potrzeby wymiany grzejników w domu na większe. Szczególnie jeśli wybierzemy taki, który sterowany jest przez tzw. automatykę pogodową. Warto podkreślić, że procesy kondensacji w kotłach kondensacyjnych zachodzą prawie przez cały rok nawet jeśli instalacja grzejnikowa została dobrana, jak dla kotła konwencjonalnego. Nie ma z tym żadnego problemu ze względu na specyficzną budowę takiego urządzenia. Należy również pamiętać, że przez większość sezonu grzewczego temperatury powietrza zewnętrznego są znacznie wyższe od temperatury, dla której zostały dobrane grzejniki. Warto więc ustawić tak kocioł, aby nie pracował on z maksymalna temperaturą, a ze znacznie niższą.



Jak działają kotły kondensacyjne ?

Działanie kotła napędzane jest przez wentylatory, które wymuszają napływem powietrza do spalania jak i wyrzut spalin. Warto również dodać, że powietrze do spalania może być pobierane bezpośrednio z zewnątrz budynku. Nie dojdzie dzięki temu do wychładzania pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł kondensacyjny. Warto również zapoznać się z przepisami budowlanymi, które obowiązują w naszym kraju. Wynika z nich, że spaliny z kotłów mogą być odprowadzane przez ścianę budynku jednorodzinnego jeśli moc urządzenia jest nie większa niż 21 kW, a w przypadku budynków wielorodzinnych nie większa niż 5 kW.

Także kotły jednofunkcyjne mogą pracować zarówno na potrzeby ogrzewania, jak i podgrzewać ciepłą wodę. W tym jednak przypadku, konieczne będzie dokupienie dodatkowych zasobników pojemnościowych ciepłej wody, a także elementów instalacyjnych umożliwiających współpracę z zasobnikami. Potrzebny będzie zawór trójdrogowy lub rzadziej pompa lądująca kierująca ciepło w zależności od chwilowych potrzeb do instalacji ogrzewania lub do ładowania zasobnika ciepłej wody użytkowej. Większość kotłów jednofunkcjonalnych, które znajdują się na rynku, takie systemy posiada już wbudowane. Dzięki temu, nie będziemy mieli problemów z dokupowaniem żadnych elementów, ponieważ wszystko otrzymamy w zestawie.

GENUS PREMIUM EVO HP 100 EU - jednofunkcyjny

Jaki kocioł wybrać: jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny ?

Gazowe kotły grzewcze stworzone zostały po to, aby produkować ciepło dla potrzeb różnych rodzajów systemów ogrzewania. Maja również służyć do podgrzewania wody użytkowej. Ze względu na przeznaczenie dzielą się one na jednofunkcyjne – np. Ariston Clas Premium Evo System 24  – te zasilają w ciepło instalację grzewczą (c.o.) oraz dwufunkcyjne, które pracują na potrzeby ogrzewania i samodzielnie podgrzewające wodą użytkową ( c.o. + c.w.u.) – np. Ariston Genus Premium Evo Eu 24.

Gdzie sprawdzą się kotły z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej ?

Tego typu kotły z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej sprawdzą się świetnie w domach oraz w apartamentach, które wyposażone są w wiele punktów poboru ciepłej wody. Najczęściej instaluje się je w miejscach, gdzie występuje dwie lub więcej łazienek oraz kuchnia. Ponadto sprawdza się również w miejscach, gdzie jest mało punktów poboru, ale występuje duże zapotrzebowaniu na ciepłą wodę np. duża wanna narożna. Dodatkowo są to rozwiązania polecane w przypadku rozległych instalacji wyposażonych w przewód cyrkulacyjny.

To jakiej wielkości kocioł i zasobnik powinniśmy wybrać, lepiej skonsultować z instalatorem lub skorzystać z infolinii jaką oferuje producent tych urządzeń. Dzięki temu, możliwe będzie dobranie urządzenia dostosowanego do naszych potrzeb. Będziemy zadowoleni z efektów, jakie w takiej sytuacji uda nam się osiągnąć, ponieważ wszystko będzie takie, jak zaplanowaliśmy. Jest również łatwy sposób na ocenę możliwości danego zasobnika. Należy zwrócić uwagę na wskaźnik NL. Określa on liczbę mieszkań do zaopatrzenia w ciepłą wodę, w których mieszkają 3,5 osoby i w których znajduje się standardowa wanna oraz dwa inne punkty poboru wody. NL ustalono wg normy DIN 4708. Oznacza to, że jeśli NL równy jest np. 1,2 to urządzenie jest wystarczające dla pokrycia potrzeb 4 osobowej rodziny, której dom lub mieszkanie wyposażone jest w w/w punkty poboru ciepłej wody.

Kotły kondensacyjne

Na jaki zasobnik warto się zdecydować ?

Mamy do wyboru zasobnik zintegrowany z kotłem, dodatkowy stojący lub wiszący obok kotła. Te, które posiadają zintegrowany zasobnik odznaczają się większymi walorami estetycznymi. Ponadto, do ich zainstalowania nie wymagana jest duża przestrzeń. Dlatego, jeśli mamy ograniczenia pod tym względem, na pewno będzie to dla nas bardzo dobry wybór. Takie urządzenia posiadają zasobniki warstwowe o mniejszych pojemnościach lecz wydajnościach większych od tradycyjnych zasobników wężownicowych. Warto jednak pamiętać, że za takie dogodności jak estetyka oraz ergonomia będziemy musieli zapłacić znacznie więcej niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, jakie stosowane są w innych kotłach.

Jak działa kocioł dwufunkcyjny ?

Kotły dwufunkcyjne produkują ciepło dla potrzeb grzewczych tak samo jak kotły jednofunkcyjne. Różnica występuje jedynie w sposobie przepływania ciepłej wody przez nie. To co jest dużą zaletą takich kotłów, to przede wszystkim ich małe rozmiaru, a co za tym idzie małe wymagania co do zajmowanej powierzchni. Sprawdzi się on więc świetnie w miejscach, gdzie nie ma wiele możliwości manewru, a każdy metr jest szanowany.

Warto zdecydować się na kotły dwufunkcyjne, jeśli jest się posiadaczem mieszkania lub domu, w którym między urządzeniem grzewczym i najdalej wysuniętym punktem czerpalnym ciepłej wody jest stosunkowo niewielka odległość. Im odległość ta jest większa, tym dłuższy czas potrzebny na przepłynięcie ogrzanej wody z kotła do kranu. Dla przykładu: strumień wody ok. 4 litrów/min dopłynie rurą miedzianą o długości 10 m i średnicy DN 15 mm od kotła do kranu po około pół minuty. Jak zatem łatwo policzyć w tym przypadku każdy metr rury oznacza ok. 2-3 sekundy oczekiwania na ciepłą wodę.



673_z_aranzacja_genusPremium_evo_web

Jak się ma moc kotła do wydajności ciepłej wody użytkowej ?

W przypadku kotłów dwufunkcyjnych wydajności ciepłej wody użytkowej zależą od ich mocy. Wynika z tego, że podgrzewając wodę o 30 stopni Celsjusza, kocioł dwufunkcyjny o mocy 24 kW jest w stanie wyprodukować prawie 115 litrów ciepłej wody w ciągu 10 minut, a kocioł o mocy 28 kW w tym samym czasie nieco powyżej 130 litrów. Dzięki uzyskaniu takich ilości, możemy swobodnie wziąć prysznic, a także napełnić niedużą wannę ciepłą wodą. Warto również dodać, że kotły dwufunkcyjne są znacznie tańsze niż jednofunkcjonalne.

Na rynku niezależnie czy są to koty grzeczne jednofunkcyjne czy dwufunkcyjne, dostępne są w wersjach wiszących lub stojących. Najczęściej wybierane są jednak kotły wiszące dwufunkcyjne, które posiadają małe rozmiary, nie są trudne w montażu, a także pasują do mieszkań i domów jednorodzinnych, w których nie ma zbyt dużo wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Wybierane są również bardzo często wiszące kotły jednofunkcyjne z dodatkowym zasobnikiem stojącym lub podobne z wyglądu do lodówki kondensacyjne kotły stojące ze zintegrowanym zasobnikiem warstwowym. Klienci chętnie kupują również wiszące kotły kondensacyjne posiadające zintegrowany zasobnik warstwowy, który odznacza się wydajnością ciepłej wody na poziomie 20 litrów/minutę.

 



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Shantell
Shantell
8 lat temu

Mam w domu od 2 lat kocioł kondensacyjny, oszczednosci w porównaniu do kotła tradycyjnego są naprawdę duże

1
0
Podziel się swoją opiniąx