Zmiany w projekcie domu – jakie zmiany są istotne, a jakie nieistotne
Zmiany w projekcie domu – jakie zmiany są istotne, a jakie nieistotne.
10 sierpnia 2021
Lokalizacja szamba na działce budowlanej
Lokalizacja szamba na działce budowlanej
15 sierpnia 2021
Pokaż wszystkie
Beton gotowy czy z betoniarki

Beton gotowy czy z betoniarki

Beton gotowy czy z betoniarki?

Jakość betonu używanego do budowy domu, ogrodzenia betonowego czy też tarasu na ogromne znaczenie dla późniejszej wytrzymałości i trwałości konstrukcji budowlanej. Podczas prowadzenia prac budowlanych potrzebny nam beton możemy pozyskać w dwojaki sposób; zamawiając gotowy beton w betoniarni lub przygotowując go samemu na budowie przy pomocy chociażby betoniarki. Jaki zatem beton będzie lepszy czy ten gotowy z betoniarni czy może beton przygotowany samemu z betoniarki ?

beton, betoniarnia

Gotowy beton z betoniarni.

Największą zaletą tego rozwiązania będzie wysoka jakość dostarczonego surowca na nasz plac budowy z tego powodu iż betoniarnie produkują gotowy beton według opracowanych i sprawdzonych receptur. Receptury takie dokładnie uwzględniają na przykład wilgotność danego kruszywa co wpływa w procesie produkcji na precyzyjne dozowanie wody. W zależności od od produkowanej klasy betonu, betoniarnia dozuje również precyzyjne proporcje cementu potrzebnego do uzyskania odpowiedniej klasy. W wytwórni betonu można zamówić również odpowiednie dodatki takie jak np. plastyfikatory poprawiające plastyczność gotowej mieszanki, dodatki mrozoodporne które umożliwiają prowadzenie prac w okresie zimowym, dodatki poprawiające wodoszczelność bądź nawet tzw. zbrojenie rozproszone które w znaczący sposób poprawia wytrzymałość konstrukcyjną.

Beton z betoniarki

Beton przygotowany samemu z betoniarki na budowie przygotowuje się mieszając cement, piasek oraz wodę ( czasami dodaje się również różne dodatki poprawiające właściwości tak przygotowanego betonu ) Beton taki produkuje się na tzw. "oko" czyli woda dodawana jest aż do momentu uzyskania pożądanej konsystencji. Największą tego typu wadą jest fakt iż nie jesteśmy wstanie kolejnych partii wykonanych w betoniarce przygotować w identyczny sposób co przy zalewaniu np. stropu gdzie potrzebujemy przygotować kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt betoniarek może znacząco odbić się na wytrzymałości tak wykonanej konstrukcji. Kolejnym minusem będzie znaczne rozłożenie prac w czasie co skutkuje późniejszym rozwarstwianiem się naszej konstrukcji. Produkcja betonu za pomocą betonu pochłania również więcej pracy co przekłada się na ostateczne koszty gdyż po pierwsze musimy zatrudnić dodatkowych pracowników budowlanych oraz po drugie znacznie zapłacić więcej musimy zapłacić im za pracę ze względu na dłuższy czas pracy który należy poświęcić na przygotowanie betonu.

beton, betoniarka

Podsumowując, jeżeli budujemy dom, ogrodzenie lub taras to najlepszym rozwiązaniem będzie zamówić odpowiedni beton w betoniarni będziemy mieli wówczas pewnosc iż cały element konstrukcyjny charakteryzuje się takimi samymi właściwościami, natomiast jeżeli robimy niewielkie elementy z betonu wymagające wymieszania jednej czy dwóch betoniarek a charakter naszej pracy nie wymaga powtarzalności naszego materiału ( np. zalanie kilku słupków ogrodzeniowych ) to możemy się zdecydować na przygotowanie betonu samemu za pomocą betoniarki.

Beton gotowy czy z betoniarki?

Jakość betonu używanego do budowy domu, ogrodzenia betonowego czy też tarasu na ogromne znaczenie dla późniejszej wytrzymałości i trwałości konstrukcji budowlanej. Podczas prowadzenia prac budowlanych potrzebny nam beton możemy pozyskać w dwojaki sposób; zamawiając gotowy beton w betoniarni lub przygotowując go samemu na budowie przy pomocy chociażby betoniarki. Jaki zatem beton będzie lepszy czy ten gotowy z betoniarni tzw. gruszki czy może beton przygotowany samemu z betoniarki ?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stan
Stan
2 lat temu

Tylko i wyłącznie z betoniarni, nikt normalny nie miesza tego w betoniarce

Jan
Jan
2 lat temu
Reply to  Stan

Nie przesadzaj, jak masz do umieszania jedną betoniarkę to nie będziesz przecież takiej ilości zamawiał w betoniarni

Daniel
Daniel
2 lat temu

Jak duża ilość betonu to tylko i wyłącznie z betoniarni

Teresa
Teresa
2 lat temu

Jaka jest teraz średnia cena za 1 m3 beton z betoniarni ?

Waldek
Waldek
2 lat temu
Reply to  Teresa

Zależy w jakiej klasie

Arek
Arek
1 rok temu
Reply to  Teresa

Około 300 zł

6
0
Podziel się swoją opiniąx