Zmiany w projekcie domu – jakie zmiany są istotne, a jakie nieistotne
Zmiany w projekcie domu – jakie zmiany są istotne, a jakie nieistotne.
10 sierpnia 2021
Lokalizacja szamba na działce budowlanej
Lokalizacja szamba na działce budowlanej
15 sierpnia 2021
Pokaż wszystkie
Beton gotowy czy z betoniarki

Beton gotowy czy z betoniarki

Beton gotowy czy z betoniarki?

Jakość betonu używanego do budowy domu, ogrodzenia betonowego czy też tarasu na ogromne znaczenie dla późniejszej wytrzymałości i trwałości konstrukcji budowlanej. Podczas prowadzenia prac budowlanych potrzebny nam beton możemy pozyskać w dwojaki sposób; zamawiając gotowy beton w betoniarni lub przygotowując go samemu na budowie przy pomocy chociażby betoniarki. Jaki zatem beton będzie lepszy czy ten gotowy z betoniarni czy może beton przygotowany samemu z betoniarki ?

beton, betoniarnia

Gotowy beton z betoniarni.

Największą zaletą tego rozwiązania będzie wysoka jakość dostarczonego surowca na nasz plac budowy z tego powodu iż betoniarnie produkują gotowy beton według opracowanych i sprawdzonych receptur. Receptury takie dokładnie uwzględniają na przykład wilgotność danego kruszywa co wpływa w procesie produkcji na precyzyjne dozowanie wody. W zależności od od produkowanej klasy betonu, betoniarnia dozuje również precyzyjne proporcje cementu potrzebnego do uzyskania odpowiedniej klasy. W wytwórni betonu można zamówić również odpowiednie dodatki takie jak np. plastyfikatory poprawiające plastyczność gotowej mieszanki, dodatki mrozoodporne które umożliwiają prowadzenie prac w okresie zimowym, dodatki poprawiające wodoszczelność bądź nawet tzw. zbrojenie rozproszone które w znaczący sposób poprawia wytrzymałość konstrukcyjną.

Beton z betoniarki

Beton przygotowany samemu z betoniarki na budowie przygotowuje się mieszając cement, piasek oraz wodę ( czasami dodaje się również różne dodatki poprawiające właściwości tak przygotowanego betonu ) Beton taki produkuje się na tzw. "oko" czyli woda dodawana jest aż do momentu uzyskania pożądanej konsystencji. Największą tego typu wadą jest fakt iż nie jesteśmy wstanie kolejnych partii wykonanych w betoniarce przygotować w identyczny sposób co przy zalewaniu np. stropu gdzie potrzebujemy przygotować kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt betoniarek może znacząco odbić się na wytrzymałości tak wykonanej konstrukcji. Kolejnym minusem będzie znaczne rozłożenie prac w czasie co skutkuje późniejszym rozwarstwianiem się naszej konstrukcji. Produkcja betonu za pomocą betonu pochłania również więcej pracy co przekłada się na ostateczne koszty gdyż po pierwsze musimy zatrudnić dodatkowych pracowników budowlanych oraz po drugie znacznie zapłacić więcej musimy zapłacić im za pracę ze względu na dłuższy czas pracy który należy poświęcić na przygotowanie betonu.

beton, betoniarka

Podsumowując, jeżeli budujemy dom, ogrodzenie lub taras to najlepszym rozwiązaniem będzie zamówić odpowiedni beton w betoniarni będziemy mieli wówczas pewnosc iż cały element konstrukcyjny charakteryzuje się takimi samymi właściwościami, natomiast jeżeli robimy niewielkie elementy z betonu wymagające wymieszania jednej czy dwóch betoniarek a charakter naszej pracy nie wymaga powtarzalności naszego materiału ( np. zalanie kilku słupków ogrodzeniowych ) to możemy się zdecydować na przygotowanie betonu samemu za pomocą betoniarki.

Beton gotowy czy z betoniarki?

Jakość betonu używanego do budowy domu, ogrodzenia betonowego czy też tarasu na ogromne znaczenie dla późniejszej wytrzymałości i trwałości konstrukcji budowlanej. Podczas prowadzenia prac budowlanych potrzebny nam beton możemy pozyskać w dwojaki sposób; zamawiając gotowy beton w betoniarni lub przygotowując go samemu na budowie przy pomocy chociażby betoniarki. Jaki zatem beton będzie lepszy czy ten gotowy z betoniarni tzw. gruszki czy może beton przygotowany samemu z betoniarki ?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stan
Stan
1 miesiąc temu

Tylko i wyłącznie z betoniarni, nikt normalny nie miesza tego w betoniarce

Jan
Jan
25 dni temu
Reply to  Stan

Nie przesadzaj, jak masz do umieszania jedną betoniarkę to nie będziesz przecież takiej ilości zamawiał w betoniarni

Daniel
Daniel
18 dni temu

Jak duża ilość betonu to tylko i wyłącznie z betoniarni

Teresa
Teresa
1 dzień temu

Jaka jest teraz średnia cena za 1 m3 beton z betoniarni ?

4
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x