Jak działa grzejnik olejowy
Jak działa grzejnik olejowy?
26 sierpnia 2020
Vasco Alu-Zen – grzejniki dekoracyjne - K1
Vasco Alu-Zen – grzejniki dekoracyjne
1 września 2020
Pokaż wszystkie
Czym jest chudziak ( chudy beton ) - K1

Czym jest chudziak ( chudy beton ) - K1

Czym jest chudziak ( chudy beton ) ?

W budownictwie można obecnie znaleźć wiele rodzajów betonów, które mają nieco inne właściwości i zastosowanie. Zanim, jednak zaczniemy ich używać, trzeba dowiedzieć się wszystkiego na ich temat. Ostatnio wiele się mówi o chudym betonie, który często nosi nazwę chudziak. Tak, więc do czego on tak właściwie służy oraz jak się sprawuje w budownictwie? Otóż jest to przede wszystkim beton podkładowo-wyrównawczy. Jego klasa jest wyższa niż C8/10, dlatego też jest to beton nienośny.

Czym jest chudziak ( chudy beton ) - K2

Kiedy stosuje się chudy beton czyli tzw. chudziaka ?

Jak już wcześniej wspomniano, chudy beton czyli chudziak ma niską wytrzymałość, dlatego też zalicza się do betonu wyrównawczo-podkładowego. Stosuje się go przede wszystkim podczas wznoszenia fundamentów konstrukcji. Można go również użyć, jako wylewkę betonową do wyrównania podłoża na tarasie, czy też w garażu. Jeśli, chodzi o jego przygotowanie to nie jest takie łatwe.

W większości przypadków lepiej zamówić go w betoniarni, ponieważ będziemy mieć pewność, że jest dobrze zrobiony. Wykonując go samodzielnie nigdy nie mamy pewności, że jego jakość jest taka, jak być powinna. Jest to bardzo istotne, dlatego też należy mieć to na uwadze.

Chudy beton jest stosunkowo tanim materiałem budowlanym. A dlaczego? Otóż przede wszystkim chodzi o jego wytrzymałość, która nie jest wysoka. Jak już wcześniej wspomniano, wykonanie mieszkanki tego betonu musi być bardzo dokładne, aby jego jakość była zadowalająca. Najlepiej zamówić go w betoniarni, chociaż będzie to nieco więcej kosztowało.

Ile powinna wynosić grubość chudziaka?

Bardzo często pada pytanie, dotyczące tego, ile tak właściwie powinna wynosić grubość chudziaka? Ogólnie przyjęło się, że powinna wynosić około ośmiu do dziesięciu centymetrów. Beton ten jest obecny praktycznie na każdej budowie, ponieważ spełnia bardzo ważną funkcję. Stabilizuje on elementy na budowie. Korzystnie z tego betonu przynosi wiele korzyści, które w czasie budowy są niezwykle ważne. Warto o tym pamiętać, ponieważ jest to niezwykle istotna kwestia.
Chudy beton nie ma jednolitej konsystencji, ponieważ może być ona, zarówno wilgotna, jak i również plastyczna, co dobrze wpływa na układanie podbudowy. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że jest on wykorzystywany w budownictwie przemysłowym oraz drogowym. Jak wyżej wspomniano, nie jest to drogi materiał, tak więc swoją ceną tylko przyciąga. Naprawdę warto o tym pamiętać, ponieważ jest to niezwykle istotne. Chudy beton ma nieco inne właściwości, niż na przykład ten gruby beton.

Czym jest chudziak ( chudy beton ) ?

W budownictwie można obecnie znaleźć wiele rodzajów betonów, które mają nieco inne właściwości i zastosowanie. Zanim, jednak zaczniemy ich używać, trzeba dowiedzieć się wszystkiego na ich temat. Ostatnio wiele się mówi o chudym betonie, który często nosi nazwę chudziak. Tak, więc do czego on tak właściwie służy oraz jak się sprawuje w budownictwie? Otóż jest to przede wszystkim beton podkładowo-wyrównawczy. Jego klasa jest wyższa niż C8/10, dlatego też jest to beton nienośny.

Chudy beton musi być wykonywany według specjalnej recepty, której trzeba się ściśle trzymać. Wiadomo, że ma on swoje zalety, jednakże nie nadaje się do wszystkiego. Charakterystyczna jest dla niego mała wytrzymałość na ściskanie. Często pada pytanie, dotyczące tego, czy chudziak to dobry beton? Otóż tak, tylko jego zastosowanie nie jest takie szerokie. Warto, jednak tutaj podkreślić to, że spełnia on kilka bardzo istotnych funkcji, w których świetnie się sprawdza.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *