Koza grzewcza czyli tani sposób na ogrzanie mieszkania lub małego dom
Koza grzewcza czyli tani sposób na ogrzanie mieszkania lub małego domu
28 stycznia 2021
Kupujemy rekuperator czyli na co zwrócić uwagę podczas zakupu centrali wentylacyjnej.
Kupujemy rekuperator czyli na co zwrócić uwagę podczas zakupu centrali wentylacyjnej.
7 lutego 2021
Pokaż wszystkie
Czym jest dylatacja w budynku i kiedy należy ją stosować

Czym jest dylatacja w budynku i kiedy należy ją stosować

Czym jest dylatacja w budynku i kiedy należy ją stosować?

Dylatacja to inaczej specjalna szczelina lub przerwa która ma za zadanie kompensować pracę elementów konstrukcyjnych danego budynku. Prawidłowo wykonana dylatacja jest tym ważniejsza im większe naprężenia ma niwelować, ma to zwłaszcza szczególne znaczenie dla wszystkich konstrukcji wystawionych na bezpośrednie działanie czynnika temperaturowego takich jak tarasy lub balkony.

Plan, budowa

Co to jest dylatacja?

Dylatacja to wykonana przerwa pomiędzy dwoma elementami konstrukcyjnymi, wykonuje ją się w przypadku np. przerw w posadzkę z ogrzewaniem podłogowym za pomocą przegrody ze styropianu lub w przypadku posadzek na zewnątrz z wykorzystaniem sznura dylatacyjnego który jest zabezpieczony uszczelniającym materiałem izolacyjnym np. Sikaflex 11 FC.

Gdzie powinniśmy zastosować dylatację:

- wylewki i posadzki

- robienia dylatacji posadzki betonowej

- posadzki na tarasach i balkonach

- dylatacja pod panele

- podłogi w systemach ogrzewania podłogowego

- stawianiu ścian

Rodzaje dylatacji

Dylatacja konstrukcyjna – jest to oddzielenie od siebie elementów konstrukcyjnych tak by mogły one pracować niezależnie od siebie. Dylatację tą stosujemy np. w przypadku dobudowania budynku do już istniejącej części lub w przypadku elementów budynku będących na różnych poziomach.

Dylatacja technologiczna – ma zastosowanie wszędzie tam tam gdzie może nastąpić pęcznienie lub kurczenie się materiałów, które wykorzystano do budowy, np. przy wylewkach betonowych, posadzkach cementowych itp.

Dylatacja termiczna – dylatacja ta zapobiega odkształcaniu się elementów na wskutek naprężeń spowodowanych temperaturą. Dylatację tą stosujemy przede wszystkim na balkonach, tarasach oraz wszelkiego rodzaju stropodachach.

Dylatację możemy również podzielić ze względu na obszar w którym zostały zastosowane na dylatacje ścian, dylatacje stropów, dylatacje posadzek, dylatacje schodów oraz dylatacje fundamentów.

weber.dry balkon mosaic - system balkonowy z barwionym piaskiem kwarcowym tzw. kamienny dywan

weber.dry balkon mosaic - system balkonowy z barwionym piaskiem kwarcowym tzw. kamienny dywan

Balkon lub taras to nieodłączny element naszej architektury, prawidłowo wykończony potrafi być prawdziwą strefą relaksu szczególnie w mieście. Odwiecznym problemem jaki napotykamy w przypadku tych elementów budowanych to jak wykończyć posadzkę na balkonie lub tarasie.
Czytaj więcej

Czym jest dylatacja w budynku i kiedy należy ją stosować?

Dylatacja to inaczej specjalna szczelina lub przerwa która ma za zadanie kompensować pracę elementów konstrukcyjnych danego budynku. Prawidłowo wykonana dylatacja jest tym ważniejsza im większe naprężenia ma niwelować, ma to zwłaszcza szczególne znaczenie dla wszystkich konstrukcji wystawionych na bezpośrednie działanie czynnika temperaturowego takich jak tarasy lub balkony.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor Kulesza
Igor Kulesza
3 lat temu

Co ile trzeba dylatować posadzkę z ogrzewaniem podłogowym

Aleksander
Aleksander
3 lat temu
Reply to  Igor Kulesza

Pola o powierzchni maksymalnie 40 m2

Izydor
Izydor
2 lat temu
Reply to  Igor Kulesza

Tak

Romek
Romek
3 lat temu

My mamy dylatacje porobione w drzwiach

Robert
Robert
3 lat temu
Reply to  Romek

Jeżeli pomieszczenia w domu są małe to może tak być zrobione

Janusz
Janusz
3 lat temu

Za pomocą czego robicie dylatację w pomieszczeniach

6
0
Podziel się swoją opiniąx