Czym jest dylatacja w budynku i kiedy należy ją stosować
Czym jest dylatacja w budynku i kiedy należy ją stosować?
29 stycznia 2021
Jak zadbać o długą żywotność pralki - K1
Jak zadbać o długą żywotność pralki?
10 lutego 2021
Pokaż wszystkie
Kupujemy rekuperator czyli na co zwrócić uwagę podczas zakupu centrali wentylacyjnej.

Kupujemy rekuperator czyli na co zwrócić uwagę podczas zakupu centrali wentylacyjnej.

Kupujemy rekuperator czyli na co zwrócić uwagę podczas zakupu centrali wentylacyjnej.

Planując w naszym domu lub mieszkaniu instalacje wentylacji mechanicznej czyli tzw. rekuperacji należy przede wszystkim skupić się na sercu tego systemu czyli rekuperatorze. Prawidłowo dobrany rekuperator sprawi iż nasza wentylacja będzie działać optymalnie oraz wydatnie przyczyni się obniżenia rachunków za ogrzewanie budynku. Sprawdźmy więc na czym się skupić wybierając jednostkę centrali wentylacyjnej.

mitsubishi electric - Lossnay - Cyrkulacja powietrza

Wydajność czyli inaczej mówiąc wielkość przepływu powietrza od której zaleźć będzie czy zagwarantujemy odpowiednią ilość wymian powietrza wynikających z projektu wentylacji mechanicznej. Wydajność centrali wentylacyjnej to jednak nie wszystko równie ważny będzie tzw. spręż czyli zdolność pokonywania oporów zarówno w samej centrali jak i w kanałach wentylacyjnych. Należy pamiętać iż im większy spręż to tym mniejsza wydajność.

Sprawność odzysku ciepła która tak naprawdę uzależniona jest od rodzaju zastosowanego wymiennika oraz jest wypadkowa takich czynników jak temperatura zewnętrzna i wewnętrzna, poziom wilgotności oraz wydajności samej centrali wentylacyjnej. Do wyboru mamy następujące wymienniki: krzyżowy, przeciwprądowy oraz obrotowy ( dokładne porównanie zalet, wad i wydajności tych wymienników jest dostępne tutaj).

Bypas czyli tzw. obejście które pozwala na ominiecie przez nawiewane powietrze wymiennika, rozwiązanie to pozwala na przewietrzanie pomieszczeń za pomocą powietrza z zewnątrz w cieplejsze dni, zasada działania bypasu została opisana w artykule dostępnym tutaj.

Filtry powietrza które oczyszczają nawiewane powietrza oraz chronią sam wymiennik przed zanieczyszczeniem, rodzaje dostępnych klas filtracyjnych możemy sprawdzić tutaj.

Grzałki i nagrzewnice które po pierwsze chronią wymiennik przed zamarznięciem a po drugie zwiększają temperaturę nawiewanego powietrza przyczyniając się do obniżenia kosztów p-ogrzewania naszego domu lub mieszkania.

rekuperacja-NK
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Kupujemy rekuperator czyli na co zwrócić uwagę podczas zakupu centrali wentylacyjnej.

Planując w naszym domu lub mieszkaniu instalacje wentylacji mechanicznej czyli tzw. rekuperacji należy przede wszystkim skupić się na sercu tego systemu czyli rekuperatorze. Prawidłowo dobrany rekuperator sprawi iż nasza wentylacja będzie działać optymalnie oraz wydatnie przyczyni się obniżenia rachunków za ogrzewanie budynku. Sprawdźmy więc na czym się skupić wybierając jednostkę centrali wentylacyjnej.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

29 Komentarze

 1. Tomasz pisze:

  Ja zakupiłem rekuperator marki Zehder, jednostka Q350

 2. Igor pisze:

  Ja mam rekuperator Vasco

 3. Tadeusz pisze:

  Mam rekuperator firmy Vaillant kupiłem taki ponieważ mam z tej samej firmy piec gazowy. Oba urządzenia się widzą nie mogą się ze sobą komunikować dlatego też oszczędności na ogrzewaniu powinny być dużo większe niż gdyby to były dwa o dwa produkty dwa urządzenia od osobnych producentów

 4. Bulad pisze:

  Co sądzicie o rekuperatorach Defro mój instalator strasznie mnie namawia na te urządzenia Ja chciałbym zainstalować Zehndera ale cena jest trochę za wysoka

 5. Tobik pisze:

  Mam urządzenie od tego producenta, jak dla mnie ok

 6. Jaki pisze:

  Podzieli się ktoś opinie o rekuperatorze marki Bosch

 7. Paweł pisze:

  Co możecie polecić w budżecie do 5000 zł, urządzenie o wydajności 300 m3/h?

 8. Piotr pisze:

  Warto kupić rekuperator z wymiennikiem entalpicznym ?

 9. Jacek pisze:

  Zdecydowanie tak co prawda odzysk ciepła jest trochę mniejszy ale nie przesusza powietrza w mieszkaniu lub domu

 10. Aleksander pisze:

  Ja kupiłem rekuperator za pośrednictwem strony rekuperatory.pl, wszystko pięknie do czasu montażu później po opłaceniu przez nas faktury doprosić się o cokolwiek graniczy z cudem

 11. Jerzy pisze:

  Spotkał się ktoś z rekuperatorem firmy pe-flex ? Dostałem od nich projekt instalacji z takim właśnie urządzeniem. Proszę o opinię

 12. Jowita pisze:

  Najważniejsze to zwrócić uwagę na poziom odzysku ciepła

 13. Jowita pisze:

  Co możecie polecić w budżecie do 10 000 zł ?

 14. Grażyna pisze:

  Moim zdaniem warto zwrócić uwagę w jakiej klasie ma filtry, w końcu przecież oddychamy tym powietrzem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *