Beton gotowy czy z betoniarki
Beton gotowy czy z betoniarki?
13 sierpnia 2021
Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się w maszynach budowlanych
Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się w maszynach budowlanych?
18 sierpnia 2021

Lokalizacja szamba na działce budowlanej.

Lokalizacja szamba na działce która nie posiada możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej jest ściśle określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 ( Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 ). Przepisy zawarte w tym rozporządzeniu precyzyjnie określają w jakiej odległości od np. ujęcia wody, studni, okien bądź drzwi naszego domu można taki zbiornik na szambo zainstalować.

szambo

Jak wspomnieliśmy na wstępnie naszego wpisu kluczowym warunkiem posiadania szamba jest brak możliwości podłączenia naszej kanalizacji do sieci, natomiast warunkiem wykluczającym budowę własnego szamba jest posiadanie działki budowlanej na terenach zalewowych bądź objętych ochrona środowiska. Należy również pamiętać iż jeżeli zakupimy budynek wpisany do rejestru zabytków to konieczna do budowy szamba będzie zgoda konserwatora zabytków.

Gdzie na działce można zbudować szambo ( lokalizacja i odległości )

- 15 m od ujęcia wody, studni,

- 5 m od okien i drzwi budynków mieszkalnych,

- 2 m od chodnika, granicy działki, ulicy,

- 1,5 od rur z gazem i wodą,

- 8 m od przewodów elektrycznych.

W jaki sposób mierzy się odległość szamba ?

Odległość szamba od granicy i budynku oraz mediów mierzymy zawsze w poziomie i zaczynając pomiar od krawędzi najbliższej celowi.

Co zrobić jeżeli lokalizacja szamba nie mieści się w wymaganych odległościach ?

W sytuacji gdy posiadamy małą działkę budowlaną a potencjalna lokalizacja szamba nie mieści się odległościach wynikających z rozporządzenia to możemy złożyć wniosek do właściwego nam organu administracyjnego. Decyzja o odstępstwie rozpatrywana jest indywidualnie na wniosek właściciela działki a wydanie decyzji jest poprzedzona konsultacjami z wojewódzkim inspektorem sanitarnym.

Lokalizacja szamba na działce budowlanej.

Lokalizacja szamba na działce która nie posiada możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej jest ściśle określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 ( Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 ). Przepisy zawarte w tym rozporządzeniu precyzyjnie określają w jakiej odległości od np. ujęcia wody, studni, okien bądź drzwi naszego domu można taki zbiornik na szambo zainstalować.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Julka
Julka
2 lat temu

O wreszcie ktoś wyjaśnił jak to ma wyglądać z szambem. Bo szczerze miałam z tym duży problem.

Irek
Irek
2 lat temu

Takie same są odległości jeżeli stawiamy oczyszczalnię przydomową ?

Jan
Jan
2 lat temu
Reply to  Irek

Będą podobne

Jakub
Jakub
2 lat temu

Kogo polecacie do budowy szamba z okolic Warszawy ?

Tamara
Tamara
2 lat temu
Reply to  Jakub

Zobacz na OLX jest tam pełno tego typu ofert

Zolza
Zolza
2 lat temu

Nie lepiej zainwestować w oczyszczalnię przydomową ?

6
0
Podziel się swoją opiniąx