Beton gotowy czy z betoniarki
Beton gotowy czy z betoniarki?
13 sierpnia 2021
Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się w maszynach budowlanych
Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się w maszynach budowlanych?
18 sierpnia 2021

Lokalizacja szamba na działce budowlanej.

Lokalizacja szamba na działce która nie posiada możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej jest ściśle określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 ( Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 ). Przepisy zawarte w tym rozporządzeniu precyzyjnie określają w jakiej odległości od np. ujęcia wody, studni, okien bądź drzwi naszego domu można taki zbiornik na szambo zainstalować.

szambo

Jak wspomnieliśmy na wstępnie naszego wpisu kluczowym warunkiem posiadania szamba jest brak możliwości podłączenia naszej kanalizacji do sieci, natomiast warunkiem wykluczającym budowę własnego szamba jest posiadanie działki budowlanej na terenach zalewowych bądź objętych ochrona środowiska. Należy również pamiętać iż jeżeli zakupimy budynek wpisany do rejestru zabytków to konieczna do budowy szamba będzie zgoda konserwatora zabytków.

Gdzie na działce można zbudować szambo ( lokalizacja i odległości )

- 15 m od ujęcia wody, studni,

- 5 m od okien i drzwi budynków mieszkalnych,

- 2 m od chodnika, granicy działki, ulicy,

- 1,5 od rur z gazem i wodą,

- 8 m od przewodów elektrycznych.

W jaki sposób mierzy się odległość szamba ?

Odległość szamba od granicy i budynku oraz mediów mierzymy zawsze w poziomie i zaczynając pomiar od krawędzi najbliższej celowi.

Co zrobić jeżeli lokalizacja szamba nie mieści się w wymaganych odległościach ?

W sytuacji gdy posiadamy małą działkę budowlaną a potencjalna lokalizacja szamba nie mieści się odległościach wynikających z rozporządzenia to możemy złożyć wniosek do właściwego nam organu administracyjnego. Decyzja o odstępstwie rozpatrywana jest indywidualnie na wniosek właściciela działki a wydanie decyzji jest poprzedzona konsultacjami z wojewódzkim inspektorem sanitarnym.

Lokalizacja szamba na działce budowlanej.

Lokalizacja szamba na działce która nie posiada możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej jest ściśle określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 ( Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 ). Przepisy zawarte w tym rozporządzeniu precyzyjnie określają w jakiej odległości od np. ujęcia wody, studni, okien bądź drzwi naszego domu można taki zbiornik na szambo zainstalować.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Julka
Julka
1 miesiąc temu

O wreszcie ktoś wyjaśnił jak to ma wyglądać z szambem. Bo szczerze miałam z tym duży problem.

Irek
Irek
1 miesiąc temu

Takie same są odległości jeżeli stawiamy oczyszczalnię przydomową ?

Jan
Jan
24 dni temu
Reply to  Irek

Będą podobne

3
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x