Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy elektryczne
Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać – wodne czy elektryczne?
22 października 2020
Kredyt na remont domu - czy warto? Jakie są jego koszty
Kredyt na remont domu – czy warto? Jakie są jego koszty? 
24 października 2020
Pokaż wszystkie
Czym jest i jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków

Czym jest i jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków

Czym jest i jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Obecnie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na inwestycję w przydomową oczyszczalnię ścieków. Poza początkowymi dość wysokimi kosztami jej instalacji naprawdę się opłaca. Wbrew pozorom można na niej sporo zaoszczędzić. Wiedzą o tym w szczególności osoby, które przeszły z szamba na oczyszczalnię ścieków.

Oczyszczalnie ścieków

Jej działanie jest chyba znane każdemu, ponieważ nie ma w nim nic skomplikowanego. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to same zalety, które są związane przede wszystkim z tanią eksploatacją, a co najważniejsze wygodą. Dzięki niej regularne wywożenie ścieków nie jest już żadnym problemem, ponieważ ona tego nie wymaga.

Warto, jednak pamiętać o tym, że rozpoczęcie budowy oczyszczalni wymaga spełnienia kilku koniecznych warunków, których w żadnym przypadku nie należy pominąć ( zobaczcie tutaj również nasz wpis czy takie szambo lub oczyszczalnia wymaga pozwolenia budowlanego ). Tutaj załatwienie niezbędnych formalności ma naprawdę ogromne znaczenie, dlatego też trzeba mieć to na uwadze, gdyż nie zastosowanie się do obowiązującego prawa narazi nas na konsekwencję prawne w postaci rozpoczęcia postepowania administracyjnego przez powiatowego inspektora budowlanego.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - dobry projekt to podstawa

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, jak każda inna instalacja potrzebuje odpowiedniego projektu, aby mogła dobrze funkcjonować. Na samym początku należy przede wszystkim określić określić potrzeby gospodarstwa domowego, co jest najistotniejszą kwestią. Chodzi tutaj między innymi o wielkość zbiornika, który musi być dość pojemny, zwłaszcza jeśli rodzina liczy większą ilość osób.

Jak wiadomo, wybór odpowiedniego miejsca na wykonanie oczyszczalni ścieków jest też bardzo istotny. Należy to zrobić we właściwy sposób, ponieważ nie może się ona znajdować w nieodpowiednim miejscu. Decydując się na jakikolwiek rodzaj oczyszczalni, trzeba pamiętać o tym, że jej projekt musi być kompletny oraz właściwie zorganizowany. Wszystko, tak naprawdę zaczyna się od projektu, który w tym przypadku jest najważniejszy. Dzięki niemu, można mniej więcej przewidzieć koszty budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Projekt

Ile tak naprawdę kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? Jakie warunki trzeba spełnić?

Koszt-inwestycji-oraz-koszty-późniejszego-ogrzewania-pompą-ciepła-w-porównaniu-z-kotłem-gazowym-3 NK

Bardzo często pada pytanie, dotyczące tego, ile tak właściwie może kosztować oczyszczalnia ścieków? Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ponieważ koszty te mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane. W ich skład wchodzą przede wszystkim wielkość zbiornika, koszty budowy oraz wiele innych elementów. Każda oczyszczalnia jest nieco inna, ponieważ musi się ona dostosować do odpowiedniej ilości domowników, a także ich potrzeb, co jest kluczowe.

Jak już wcześniej wspomniano, budowa przydomowej oczyszczalni wymaga spełnienia kilku ważnych warunków. Najważniejszym zadaniem przed przystąpieniem do jej budowy jest odpowiednie zgłoszenie. Jest ono bardzo istotne, tak więc nie należy go pomijać. Powinny znajdować się w nim przede wszystkim mapka terenu, na którym ma się znajdować oczyszczalnia, wniosek, a co najważniejsze certyfikat.

Certyfikat taki musi uwzględniać wszystkie wymagane normy jakościowe, dotyczące oczyszczalni. Jednak to nie wszystko, ponieważ będą jeszcze potrzebne oświadczenie o własności działki oraz dokumentacja techniczna.

Czym jest i jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Obecnie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na inwestycję w przydomową oczyszczalnię ścieków. Poza początkowymi dość wysokimi kosztami jej instalacji naprawdę się opłaca. Wbrew pozorom można na niej sporo zaoszczędzić. Wiedzą o tym w szczególności osoby, które przeszły z szamba na oczyszczalnię ścieków.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx