Ogrzewanie podłogowe - jak obniżyć zasilającą temperaturę wody
Ogrzewanie podłogowe – jak obniżyć zasilającą temperaturę wody ?
21 października 2020
Czym jest i jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków
Czym jest i jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
23 października 2020
Pokaż wszystkie
Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy elektryczne

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy elektryczne

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy elektryczne?

Wybór odpowiedniego źródła ciepła dla całego domu jest niezwykle istotny, dlatego też warto dobrze go przemyśleć. Jest to inwestycja na bardzo długie lata, dlatego też nie można w tym przypadku eksperymentować. Ogrzewanie podłogowe jest obecnie bardzo popularne i coraz więcej osób się na nie decyduje. Jednak, przed jego wyborem, należy dokładnie się zastanowić, jaki rodzaj wybierzemy. Ogrzewanie wodne, czy może ogrzewanie elektryczne? Które z nich lepiej się sprawdza?

ogrzewanie

Otóż, zarówno ogrzewanie podłogowe wodne, jak i również elektryczne sprawdzają się świetnie, jednakże posiadają znacznie inne cechy. Ich właściwości nieco różnią się od siebie tak samo, jak w przypadku kosztów, które są naprawdę zróżnicowane. Ogrzewanie podłogowe jest bardzo komfortowe, jednak trzeba o nim wiedzieć nieco więcej, zanim zdecydujemy się w nie zainwestować. Warto o tym pamiętać, ponieważ jest to niezwykle istotna kwestia.

Jak każdy rodzaj źródła ciepła, ogrzewanie wodne oraz elektryczne ma swoje wady i zalety, które go charakteryzują. Największą korzyścią, jaką daje pierwszy rodzaj ogrzewania podłogowego jest oczywiście równomierny rozkład temperatury w całym wnętrzu. Przekłada się to bezpośrednio na komfort mieszkalny, co sprawia, że ogrzewanie wodne jest jednym z najpopularniejszych sposobów na ciepło w całym domu. Z kolei instalacja elektryczna jest niezwykle wydajna oraz oszczędna, dlatego też jest również często wybierana.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe wodne jest tak często wybierane? W jakich budynkach sprawdza się najlepiej?

Jak już wcześniej wspomniano, ogrzewanie wodne jest najczęściej wybieranym, ponieważ nigdy nie zawodzi. Wiadomo, że ma jakieś wady, niemniej jednak jego zalety sprawiają, że nie są one, aż tak istotne. Prawidłowo dobrane ogrzewanie dla danego budynku jest kluczem do uzyskania właściwej temperatury w całym wnętrzu. Warto tutaj podkreślić to, że ogrzewanie wodne jest niezwykle wygodne, ponieważ można go zainstalować w praktycznie każdym pomieszczeniu, bez względu na jego przeznaczenie. Czyni go to oczywiście uniwersalnym, za co ceni się go najbardziej.

Bardzo istotną zaletą tego sposobu ogrzewania jest oszczędność pieniędzy, ponieważ jest ono bardzo tanie w eksploatacji. W Internecie, można znaleźć wiele opinii na ten temat, dlatego też naprawdę warto się z nimi zapoznać. Właściciele domów uwielbiają ogrzewanie wodne za to, że potrafi świetnie dopasować się do każdego wnętrza, nadając mu odpowiedniej temperatury grzewczej.

System Kisan Comfort

Często pojawia się pytanie, dotyczące tego, w jakich budynkach sprawdza się ono najlepiej? Otóż najczęściej instaluje się je przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Należy, jednak pamiętać, że nie trzeba go montować w każdym pomieszczeniu, tylko w niektórych.

Ogrzewanie elektryczne - wady i zalety instalacji

Panele grzewcze na podczerwień, jako świetne źródło ciepła - K2

Do tych najistotniejszych zalet ogrzewania elektrycznego, należy przede wszystkim bardzo proste sterowanie, świetny rozkład temperatury, ogromna trwałość, a co najważniejsze możliwość montażu pod praktycznie każdą powierzchnią podłogi. Jest to niezwykle praktyczny rodzaj ogrzewania, który nie jest, aż tak bardzo wymagający, jak wszystkie inne. Tutaj nie ma nic skomplikowanego, a wręcz przeciwnie wszystko jest bardzo łatwe. Wymaga ono tylko i wyłącznie włączenia sterowników oraz ustalenia odpowiedniej temperatury dla danego pomieszczenia.

Jak widać, ogrzewanie elektryczne jest bardzo korzystne, jednakże warto tutaj wspomnieć także o jego wadach, ponieważ nie do końca jest ono takie idealne. Z całą pewnością koszt eksploatacji tego rodzaju ogrzewania nie należy do najniższych, co przekłada się na wysokie rachunki. Można nawet powiedzieć, że jest on znacznie większy, niż w przypadku wielu innych źródeł ciepła.

Kolejną wadą jest to, że ogrzewanie elektryczne jeżeli nie posiadamy instalacji fotowoltaicznej to przy słabej izolacji termicznej naszego domu może być dość kosztowne ( dotyczy to zwłaszcza budynków budowanych przed 2000 rokiem

Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne - które z nich jest lepsze?

Porównując wady oraz zalety ogrzewania podłogowego wodnego i elektrycznego, można powiedzieć, że są bardzo komfortowe. Jednakże ich przeznaczenie jest nieco inne, ponieważ posiadają różne właściwości, które niekoniecznie są korzystne w każdej porze roku. Ogrzewanie wodne sprawdzi się w praktycznie każdym budynku, który potrzebuje właściwego źródła ciepła. Idealnie nada się w domu jednorodzinnym, który stawia na uniwersalność oraz oszczędność. Natomiast ogrzewanie elektryczne w starszym domu o słabej izolacji termicznej nie zda egzaminu, ponieważ nie daje takiego ciepła, które mogłoby ogrzać cały budynek, zwłaszcza zimą.

Jeśli, jednak chodzi o ich montaż to nie jest on, aż tak bardzo skomplikowany, jednakże warto pozostawić go fachowcom. Wszystko musi być bardzo dokładnie zrobione, aby działało niezawodnie. Tutaj priorytetem jest odpowiedni projekt, który ma naprawdę ogromne znacznie. Dzięki niemu instalacja będzie mogła niezawodnie służyć przez wiele lat.

Dom Reksio N+
Materiał powstał we współpracy z portalem GetHome.pl

Ogrzewanie podłogowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony ogrzewaniu podłogowemu i sprawdź dlaczego to właśnie ten system ogrzewania jest tak popularny.

Zobacz

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać – wodne czy elektryczne?

Wybór odpowiedniego źródła ciepła dla całego domu jest niezwykle istotny, dlatego też warto dobrze go przemyśleć. Jest to inwestycja na bardzo długie lata, dlatego też nie można w tym przypadku eksperymentować. Ogrzewanie podłogowe jest obecnie bardzo popularne i coraz więcej osób się na nie decyduje. Jednak, przed jego wyborem, należy dokładnie się zastanowić, jaki rodzaj wybierzemy. Ogrzewanie wodne, czy może ogrzewanie elektryczne? Które z nich lepiej się sprawdza?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuza
Zuza
3 lat temu

Jeżeli masz fotowoltaikę to ogrzewanie podłogowe elektryczne

Walduś
Walduś
2 lat temu
Reply to  Zuza

Po nowym roku będą zmiany w sposobie rozliczania fotowoltaiki, więc nie będzie to już tak opłacalne

Olek
Olek
2 lat temu

Zdecydowanie wodne ogrzewanie podłogowe

4
0
Podziel się swoją opiniąx