Udekoruj i odśwież swój ogród na wiosnę
Udekoruj i odśwież swój ogród na wiosnę!
12 czerwca 2021
Kuna domowa - skuteczne sposoby na pozbycie się kuny z domu
Kuna domowa – skuteczne sposoby na pozbycie się kuny z domu
16 czerwca 2021
Pokaż wszystkie
Kto to jest prosument - Czy opłaca się być prosumentem w 2021 oraz 2022 roku

Kto to jest prosument - Czy opłaca się być prosumentem w 2021 oraz 2022 roku

Kto to jest prosument? Czy opłaca się być prosumentem w 2021 oraz 2022 roku.

W naszym bieżącym wpisie na naszym blogu wyjaśnimy kim jest prosument oraz czy bycie nim w roku 2021 jest opłacalne oraz jak wyglądać będzie opłacalność bycia prosumentem w związku z planowanymi w 2022 zmianami w obszarze rozliczeń związanych z produkcją prądu z paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika

Kim jest prosument ?

Słowo to powstało z połączenia dwóch wyrazów a mianowicie słowa „producent” oraz słowa „konsument”, więc jak wynika z definicji tych słów prosument to osoba która jednocześnie produkuje oraz konsumuje. Więc jeżeli definicję słowa prosument odniesiemy do fotowoltaiki to taka osoba będzie posiadać własną instalację fotowoltaiczną dzięki której może produkować prąd który odda do sieci a w przypadku braku produkcji lub jej zmniejszeniapobierze wymagana energię z powrotem z sieci energetycznej.

Należy nadmienić iż ustawa definiuje prosumenta w ten sposób; „Prosument to odbiorca końcowy dokonujący zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji, w celu jej zużycia na potrzeby własne.”

Opłacalność bycia prosumentem w odniesieniu do 2021

Na chwilę obecną tj. 2021 prosument za każdy odprowadzony 1 kWh może odebrać za darmo z powrotem z sieci:

- 0,8 kWh przy instalacji o mocy do 10 kW

- 0,7 kWh przy instalacji o mocy powyżej 10 kW

Jeżeli nadwyżka wyprodukowanego prądu nie jest wstanie pokryć zapotrzebowania na energię elektryczną to prosument zapłaci za każdy 1 kWh którego średnia cena na chwilę obecną wynosi około 0,67 zł.

Rozliczenie produkcji energii elektrycznej w takiej formie skutkuje dość dużą opłacalnością gdyż tylko 20 % ( w przypadku instalacji do 10 kW ) jest na potrącane z bieżącej produkcji prądu.

Opłacalność bycia prosumentem w odniesieniu do planowanych zmian na 2022

Jak pisaliśmy w naszym poprzednim wpisie sytuacja prosumentów od nowego roku 2022 zmieni się diametralnie co będzie skutkowało drastycznym spadkiem opłacalności produkcji własnego prądu.

Od nowego roku tj. 2022 maja zostać zlikwidowane tzw. magazyny wirtualne do których oddawaliśmy dotychczas wyprodukowana energię elektryczną a w ich miejsce ma zostać wprowadzone bieżące rozliczenie, które polegać na sprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej. Szkopuł w tym iż sprzedawać nadwyżkę prądu po 26 gr/kWh a odkupywać go później przy braku produkcji po 67 gr/kW.

Takie rozliczenie skutkować będzie potrąceniem w wysokości 60 % co spowoduję niską opłacalność nadprodukcji prądu oraz ponad 2 krotnie wydłuży okres amortyzacji nowo powstałych instalacji fotowoltaicznych.

Kto to jest prosument? Czy opłaca się być prosumentem w 2021 oraz 2022 roku.

W naszym bieżącym wpisie na naszym blogu wyjaśnimy kim jest prosument oraz czy bycie nim w roku 2021 jest opłacalne oraz jak wyglądać będzie opłacalność bycia prosumentem w związku z planowanymi w 2022 zmianami w obszarze rozliczeń związanych z produkcją prądu z paneli fotowoltaicznych.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
Zbyszek
1 rok temu

Czyli po nowym roku nie będzie się opłacać być prosumentem

Danuta
Danuta
1 rok temu
Reply to  Zbyszek

Na własne potrzeby zawsze się będzie opłacało produkować prąd z własnej instalacji fotowoltaicznej

Tomaszek
Tomaszek
11 miesięcy temu
Reply to  Danuta

No nie bardzo, jeżeli grzejesz pompą ciepła to produkujesz prąd wtedy kiedy go nie potrzebujesz

Igor
Igor
1 rok temu

Czyli dobrze ( opłacalnie ) już było

Justi
Justi
11 miesięcy temu
Reply to  Igor

A czego się spodziewałeś po „dobrej zmianie” ?

Zuza
Zuza
10 miesięcy temu
Reply to  Justi

Czego się czepiasz, w końcu jest coś dla ludzi a nie tylko złodzieji

Filip
Filip
1 rok temu

W tym kraju już nie długo nic się nie będzie opłacać

Bożenia
Bożenia
1 rok temu
Reply to  Filip

Dalej głosujcie na pis ….

Bogna
Bogna
1 rok temu

Kto tylko może niech zakłada instalacje fotowoltaiczną w tym roku

Iga
Iga
10 miesięcy temu
Reply to  Bogna

Założenie to jedno ale liczy się przecież podpisanie umowy

Sabina
Sabina
9 miesięcy temu
Reply to  Iga

Można najpierw podpisać umowę a dopiero później założyć instalację ?

Krystyna
Krystyna
9 miesięcy temu

Byłam zainteresowana fotowoltaiczne, niestety obecną sytuacja jest nie jasna i może się okazać nieopłacalna od 2022 roku.

Jerzy
Jerzy
9 miesięcy temu

Przewidują jakieś dofinansowanie na przyszły rok ?

14
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x