Lokalizacja szamba na działce budowlanej
Lokalizacja szamba na działce budowlanej
15 sierpnia 2021
Kupiłeś lub remontujesz mieszkanie - Zmień grzejniki na ogrzewanie podłogowe frezowane z Termolit
Kupiłeś lub remontujesz mieszkanie? Zmień grzejniki na ogrzewanie podłogowe frezowane z Termolit
26 sierpnia 2021
Pokaż wszystkie
Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się w maszynach budowlanych

Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się w maszynach budowlanych

Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się w maszynach budowlanych?

W naszym poprzednim wpisie poruszyliśmy temat wpływy wysokiej temperatury na podzespoły koparki, w bieżącym postaramy się odpowiedzieć w jaki sposób zabezpieczyć stalowe elementy złączne naszej koparki przed samoczynnym odkręcaniem się. Do wyboru będziemy mieli 2 rodzaje nakrętek które zabezpieczają elementy złączne; nakrętki samokontrujące oraz nakrętki samohamowalne, sprawdźmy więc czym różnią się tego typu nakrętki.

nakrętka

Czym się różnią nakrętki samokontrujące od nakrętek samohamownych ?

Nakrętka samokontrująca

Nakrętka taka posiada specjalną wkładkę poliamidową która zwiększa tarcie dzięki czemu zapobiega jej łatwemu odkręceniu. Dodatkową zaletą konstrukcyjną jest fakt iż taka nakrętka jest odporna na wstrząsy i drgania które występują w naszych maszynach budowlanych dzięki czemu przestoje chociażby koparki możemy ograniczyć do minimum.

Z wad tego typu nakrętki należy wymienić iż jest jednorazowego użytku i po wykręceniu taką nakrętkę należy zastąpić nową gdyż dochodzi wówczas do nieodwracalnego uszkodzenia wkładki polamidowej.

Nakrętki samohamowne

Nakrętka taka posiada tzw. gwint odkształcony, którego kąt pochylenia jest mniejszy niż pozorny kąt tarcia, taka konstrukcja nakrętki powoduje iż nakrętka z mniejszym skokiem gwinta będzie posiadać większą samohamowność niż nakrętka o takiej samej średnicy ale z większym gwintem. Ogromną zaletą tego typu nakrętek jest fakt iż są wykonane w całości z metalu a w związku z tym mogą być stosowane w miejscach gdzie występują wysokie temperatury. Do produkcji takich nakrętek używa się trzech gatunków stali a mianowicie stali węglowej, stali nierdzewnej oraz stali kwasoodpornej.

Nakrętki tego typu wraz z pełną ich charakterystyka można zobaczyć na stronie https://stalmut.pl/oferta/nakretki/nakretki-din-985-iso-10511-samohamowne-wkladka-poliamidowa/

Podsumowując nasz wpis, nakrętki samokontrujące to takie które same kontrują natomiast nakrętki samohamowne to takie które ze względu na swoja konstrukcję będą same hamować.

Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się w maszynach budowlanych?

W naszym poprzednim wpisie poruszyliśmy temat wpływy wysokiej temperatury na podzespoły koparki, w bieżącym postaramy się odpowiedzieć w jaki sposób zabezpieczyć stalowe elementy złączne naszej koparki przed samoczynnym odkręcaniem się. Do wyboru będziemy mieli 2 rodzaje nakrętek które zabezpieczają elementy złączne; nakrętki samokontrujące oraz nakrętki samohamowalne, sprawdźmy więc czym różnią się tego typu nakrętki.

 

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x