Lokalizacja szamba na działce budowlanej
Lokalizacja szamba na działce budowlanej
15 sierpnia 2021
Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe
Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe
26 sierpnia 2021
Pokaż wszystkie
Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się w maszynach budowlanych

Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się w maszynach budowlanych

Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się w maszynach budowlanych?

W naszym poprzednim wpisie poruszyliśmy temat wpływy wysokiej temperatury na podzespoły koparki, w bieżącym postaramy się odpowiedzieć w jaki sposób zabezpieczyć stalowe elementy złączne naszej koparki przed samoczynnym odkręcaniem się. Do wyboru będziemy mieli 2 rodzaje nakrętek które zabezpieczają elementy złączne; nakrętki samokontrujące oraz nakrętki samohamowalne, sprawdźmy więc czym różnią się tego typu nakrętki.

nakrętka

Czym się różnią nakrętki samokontrujące od nakrętek samohamownych ?

Nakrętka samokontrująca

Nakrętka taka posiada specjalną wkładkę poliamidową która zwiększa tarcie dzięki czemu zapobiega jej łatwemu odkręceniu. Dodatkową zaletą konstrukcyjną jest fakt iż taka nakrętka jest odporna na wstrząsy i drgania które występują w naszych maszynach budowlanych dzięki czemu przestoje chociażby koparki możemy ograniczyć do minimum.

Z wad tego typu nakrętki należy wymienić iż jest jednorazowego użytku i po wykręceniu taką nakrętkę należy zastąpić nową gdyż dochodzi wówczas do nieodwracalnego uszkodzenia wkładki polamidowej.

Nakrętki samohamowne

Nakrętka taka posiada tzw. gwint odkształcony, którego kąt pochylenia jest mniejszy niż pozorny kąt tarcia, taka konstrukcja nakrętki powoduje iż nakrętka z mniejszym skokiem gwinta będzie posiadać większą samohamowność niż nakrętka o takiej samej średnicy ale z większym gwintem. Ogromną zaletą tego typu nakrętek jest fakt iż są wykonane w całości z metalu a w związku z tym mogą być stosowane w miejscach gdzie występują wysokie temperatury. Do produkcji takich nakrętek używa się trzech gatunków stali a mianowicie stali węglowej, stali nierdzewnej oraz stali kwasoodpornej.

Nakrętki tego typu wraz z pełną ich charakterystyka można zobaczyć na stronie https://stalmut.pl/oferta/nakretki/nakretki-din-985-iso-10511-samohamowne-wkladka-poliamidowa/

Podsumowując nasz wpis, nakrętki samokontrujące to takie które same kontrują natomiast nakrętki samohamowne to takie które ze względu na swoja konstrukcję będą same hamować.

Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się w maszynach budowlanych?

W naszym poprzednim wpisie poruszyliśmy temat wpływy wysokiej temperatury na podzespoły koparki, w bieżącym postaramy się odpowiedzieć w jaki sposób zabezpieczyć stalowe elementy złączne naszej koparki przed samoczynnym odkręcaniem się. Do wyboru będziemy mieli 2 rodzaje nakrętek które zabezpieczają elementy złączne; nakrętki samokontrujące oraz nakrętki samohamowalne, sprawdźmy więc czym różnią się tego typu nakrętki.

 

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx