Kolekcja Elegant Natur
13 stycznia 2016
Sikafloor 400 N Elastic – elastyczna powłoka posadzkowa
16 stycznia 2016
Pokaż wszystkie
Jak uniknąć wilgoci w domu

Jak uniknąć wilgoci w domu

Jak uniknąć wilgoci w domu ?

Wilgoć w domu lub mieszkaniu to poważna sprawa. Na samą myśl już wiemy, że możemy mieć poważne kłopoty, jeśli zagości ona w naszym domu. Jeśli wilgoć rozprzestrzeni się po domu, możemy mieć nie tylko problemy estetyczne, ale także i zdrowotne. Wywołuje alergię i bardzo źle wpływa na drogi oddechowe. Przed kupieniem gotowego domu lub mieszkania, zawsze warto sprawdzić, czy nie ma w nim ognisk wilgoci. Jeśli będzie za dużo wilgoci, od razu warto zdecydować się na jej usunięcie. Dzięki temu, zapobiegniemy późniejszych problemów. Oczywiście, należy podkreślić, że wilgoć w domu, to zjawisko najzupełniej normalne. Raz jest jej mniej, raz więcej, np. gdy pierzemy, kąpiemy się, bierzemy prysznic czy gotujemy.

jak-usunac-plesn

Ważne jest, aby posiadać w swoim domu odpowiednia wentylację. Dzięki temu, będziemy mogli w idealny sposób usuwać z domu nadmiar pary. Unikniemy kondensacji wilgoci w domu i nie dojdzie do osadzania się jej na ścianach naszego budynku.

Jeśli wentylacja w naszym domu będzie niedrożna, w naszym domu na pewno będziemy mieli problem z wilgocią. Przyczyni się to do rozwoju roztoczy i grzybów pleśniowych. Mogą one wywoływać u alergików męczący katar, łzawienie i pieczenie spojówek, a także duszności, kaszel i dokuczliwe bóle głowy.

Grzyb pleśniowy będzie się rozwijał na naszych ścianach szczególnie wtedy, gdy praca wodna będzie skraplała się po naszych ścianach. Grzyby niszczą powłoki malarskie i bardzo nieestetycznie wyglądają na naszych ścianach. Mogą przyczynić się również do gnicia drewna, odpadania tynku, a także do korozji stali.

Przyczyny powstawania wilgoci

Główną przyczyną powstawania wilgoci w domu jest niewłaściwie wykonana izolacja lub jej brak. W efekcie, na ścianach pojawiają się plamy pleśni. Szczególnie będziemy mieć problem w pomieszczeniach, które bezpośrednio graniczą z gruntem. Jest to wynik przenikania wilgoci, deszczu, wód gruntowych w elementy przegród budynku. Kolejną przyczyną powstawania wilgoci jest kondensacja pary wodnej. Jeśli nie może ona swobodnie spływać, skrapla się w chłodnych warstwach przegród zewnętrznych. Szczególnie zdarza się to w domach, które nie mają dobrej wentylacji i nie są odpowiednio ocieplone ( zobacz nasz wpis na ten temat Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu termoizolacji budynku?.

Jeśli chcemy zapobiec wilgoci w pomieszczeniach, należy usuwać jej nadmiar od razu, gdy zauważymy jej symptomy. Szczególnie powinniśmy bacznie obserwować takie miejsca jak kuchnia, łazienka, WC i pralnia. Ważne jest, aby w tym pomieszczeniach znalazła się odpowiednia wentylacja. Możemy wybrać albo grawitacyjną albo mechaniczną czyli tzw. rekuperację. W Polsce prym wiedzie ta pierwsza. Należą do niej np. specjalne otwory w drzwiach, nawiewniki okienne czy nawiewniki montowane w ścianach.

Należy wspomnieć także o awariach bądź nieodpowiednim montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej, uszkodzeniach rynien, złym odprowadzeniu wody z okolicy fundamentów i tak zwanej wilgoci budowlanej.

Profilaktyka najważniejsza

Zdecydowanie, należy wychodzić z założenia, że lepiej zapobiegać niż naprawiać. Dlatego, powinniśmy bacznie obserwować czy w naszym domu nie rozwija się wilgoć. Jeśli będzie się rozwijała, od razu należy reagować.

Niestety, ale remont domu, który jest zawilgocony, to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Często również nie udaje się osiągnąć efektów, jakie były spodziewane, ponieważ pozbywając się jednego skutku, pojawia się inny. Ważne jest więc aby od samego początku dbać w swoim domu o odpowiednia profilaktykę przeciw wilgoci. Warto zadbać już o to na etapie budowy domu. Ważne jest, aby na naszym domu znalazł się odpowiedni dach. Należy przypilnować, aby został w odpowiedni sposób zamontowany. Nieumiejętne wykonane pokrycie, będzie skutkowało wilgocią w domu.

remont budowa

Również warto zadbać o to, aby nie pojawiły się żadne nieszczelności w rynnach lub rurach spustowych. Jeśli będzie źle wykonana izolacja czy obróbka domu, również możemy mieć problem z wilgocią. Należy także zwrócić uwagę na przewody wodociągowe i kanalizacyjne. Ich nieszczelność przyczyni się także do wilgotności w domu.

Problemy z wilgocią w domu - jak się ich pozbyć

Oznaki zawilgocenia domu

Początkowo, gdy wilgoć znajduje się w fazie rozwoju, nic nie wzbudza naszego niepokoju. Jednak, pierwszy niepokój pojawia się, gdy na ścianach pojawiają się zacieki. Niestety, to już oznaka, że wilgoć rozprzestrzeniła się w naszym domu na dobre. Pojawia się zazwyczaj wtedy również pleśniowy meszek czyli białe wykwity, a także nieprzyjemny zapach stęchlizny. Wówczas należy interweniować.

Niepokój powinny w nas wzbudzić również zaparowane okna, szyby, lustra, wilgotne ściany, odklejające się tapety czy listwy, nierówności w posadzkach, wypaczenia. To sygnały, że dom nie jest suchy i należy natychmiast się tym zająć.

Aby zapobiec takim sytuacjom jak opisane wyżej, możemy kupić w sklepie budowlanym wilgotnościomierz. Dzięki temu, będziemy mogli kontrolować ilość pary wodnej, jaka jest zawarta w powietrzu. Wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić od 40-60%. Aby uzyskać wiarygodny pomiar, należy wykonywać go kilka razy dziennie o różnej porze. Wilgotność w domu zależy od wielu czynników. W tym od pogody. Jeżeli wilgotność murów i tynków nie przekracza 5%, elementów konstrukcyjnych 18%, a drewnianych i drewnopodobnych materiałów wykończeniowych 10%, nie mamy powodów do obaw.

Jak obniżyć wilgotność domu ?

Dużo łatwiej jest nawilżyć powietrze niż je wysuszyć. Jednak, oczywiście obniżenie wilgotności również jest możliwe. Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Jednak, warto podkreślić, że sposoby te działają zwłaszcza wtedy, gdy postęp zawilgocenia nie jest bardzo duży. My sami możemy wykonać metodę najprostszą czyli podnoszeniem temperatury w domu. To czasochłonne, aczkolwiek skuteczne działanie. Możemy również zdecydować się na zakup lub wypożyczenie osuszacza powietrza, który pochłania wilgoć i nie podnosi przy tym temperatury. Możemy również zdecydować się na zainstalowanie pochłaniacza wilgoci w swoim domu. Jest to pojemnik ze specjalnym wkładem absorpcyjnym, granulatem chlorku wapnia CaCI2. Pochłania wilgoć, a następnie się rozpuszcza. Gdy takie działania nie przyniosą rezultatów, możemy zdecydować się na zatrudnienie specjalnej firmy, która specjalizuje się w osuszaniu budynków.

Wentylacja-mechaniczna-vasco

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu.

Wilgotność w domu lub mieszkaniu jest bardzo istotna, jej nieprawidłowym poziom może doprowadzić do bólu gardła, problemami skórnymi, alergią czy nawet kaszlem. Jaki więc jest optymalny poziom wilgotności w mieszkaniu lub domu, co wpływa na poziom tej wilgotności oraz jakie są skutki zdrowotne nieprawidłowego jej poziomu.
Czytaj dalej

Jak uniknąć wilgoci w domu ?

Wilgoć w domu lub mieszkaniu to poważna sprawa. Na samą myśl już wiemy, że możemy mieć poważne kłopoty, jeśli zagości ona w naszym domu. Jeśli wilgoć rozprzestrzeni się po domu, możemy mieć nie tylko problemy estetyczne, ale także i zdrowotne. Wywołuje alergię i bardzo źle wpływa na drogi oddechowe. Przed kupieniem gotowego domu lub mieszkania, zawsze warto sprawdzić, czy nie ma w nim ognisk wilgoci. Jeśli będzie za dużo wilgoci, od razu warto zdecydować się na jej usunięcie. Dzięki temu, zapobiegniemy późniejszych problemów. Oczywiście, należy podkreślić, że wilgoć w domu, to zjawisko najzupełniej normalne. Raz jest jej mniej, raz więcej, np. gdy pierzemy, kąpiemy się, bierzemy prysznic czy gotujemy.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
komodo
komodo
8 lat temu

Wilgoc to poważny problem w domu, zarodniki pleśni mogą powodować wiele choróbb

1
0
Podziel się swoją opiniąx