Jonizacja powietrza - czym jest i dlaczego jest taka ważna - K1
Jonizacja powietrza – czym jest i dlaczego jest taka ważna ?
14 maja 2020
Rotenso Aero – Oczyszczacz powietrza z jonizatorem - K1
Rotenso Aero – Oczyszczacz powietrza z jonizatorem
17 maja 2020
Pokaż wszystkie
Ile ciepła z budynku ucieka przez wentylację czyli ile tracę na ogrzewaniu przez tradycyjną wentylację - K2

Ile ciepła z budynku ucieka przez wentylację czyli ile tracę na ogrzewaniu przez tradycyjną wentylację - K2

Ile ciepła z budynku ucieka przez wentylację czyli ile tracę na ogrzewaniu przez tradycyjną wentylację ?

Rosnące koszty ogrzewania naszych domów i mieszkań skłaniają nas do przeanalizowania ile moglibyśmy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jednym z elementów które przeanalizujemy przy okazji tych rozważań będzie strata energii cieplnej powodowana wentylacją.

Ile ciepła z budynku ucieka przez wentylację czyli ile tracę na ogrzewaniu przez tradycyjną wentylację - K1

Czy w ogóle jest nam potrzebna wentylacja ?

Wymiana powietrza wewnątrz budynku jest bardzo istotna ze względu na zapewnienie odpowiedniego komfortu oraz dobrego stanu zdrowia ludzi tam przebywających. Brak wentylacji lub jej nieprawidłowe działanie może doprowadzić do znacznych problemów zdrowotnych a to wszystko przez fakt iż w takie pozbawione środowisko to idealne miejsce do rozwoju wszelkiego rodzaju alergenów, pleśni oraz grzybów.

Jeżeli już wiemy że wentylacja jest nam potrzebna to zastanówmy się ile przez nią możemy stracić energii, jaki może jej być koszt oraz jak zminimalizować te koszty.

Przeciętne straty ciepła dla budynku o zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 60 kWh/m2*rok czyli budynek po przeprowadzonej termoizolacji.

  • Wentylacja60%
  • Okna12%
  • Ściany11%
  • Dach9%
  • Podłoga8%
Z powyższych danych wynika iż prawie 60 % strat energetycznych przeciętnego budynku jest generowana przez wentylację, dzieję się to dlatego iż do wentylowania użyte zostaje zimne powietrze z zewnątrz, które następnie musi zostać ogrzane w budynku by na sam koniec to zużyte aczkolwiek ogrzane powietrze wyrzucić z powrotem na zewnątrz. Przy założeniu iż potrzebujemy na ogrzanie takiego domu dajmy na to 3000 zł to okazuje się iż ponad połowa tej kwoty czyli blisko 2000 zł jest wyrzucane przez komin lub okno.
Zasada działania wymiennika w rekuperacji - K1

Sposób na ograniczenie strat energii powodowanej przez wentylację

Często zadajecie mi pytanie czy można w jakiś sposób „zatrzymać to ciepło wyrzucane z domu przy jednoczesnym zapewnieniu wentylacji ? ”

Odpowiedzią na to pytanie jest rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W tym rozwiązaniu dalej jest pobierane zimne powietrze z zewnątrz z ta jednak różnicą iż przed nawianiem tego powietrza do pomieszczeń jest ono w rekuperatorze a dokładniej wymienniku tego urządzenia ogrzane ciepłym powietrzem które jest wywiewane na zewnątrz.

Oszczędności są spore gdyż nowoczesne rekuperatory takie jak np. Mitsubishi Lossnay LGH, Vasco DX4 lub Zehnder ComfoAir Q 350 potrafią odzyskać od 80 do 90 % ciepła które wyrzucone by zostało na zewnątrz. Jeżeli wcześniej założyliśmy że na tradycyjnej wentylacji tracimy rocznie około 1500 zł to oszczędności w tym zakresie będą znaczne powodujące zarazem dość szybki zwrot z poczynionej inwestycja w ten system wentylacji domu lub mieszkania.

rekuperacja-NK

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Ile ciepła z budynku ucieka przez wentylację czyli ile tracę na ogrzewaniu przez tradycyjną wentylację ?

Rosnące koszty ogrzewania naszych domów i mieszkań skłaniają nas do przeanalizowania ile moglibyśmy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jednym z elementów które przeanalizujemy przy okazji tych rozważań będzie strata energii cieplnej powodowana wentylacją. Wpływ wentylacji na zdrowie.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx