Cechy domu energooszczędnego
Cechy domu energooszczędnego
28 października 2016
Dimplex dhw 300+ – pompa ciepła c.w.u. z regulacją cyfrową
Dimplex dhw 300+ – pompa ciepła c.w.u. z regulacją cyfrową
3 listopada 2016
Pokaż wszystkie
Zasada działania pompy ciepła

Zasada działania pompy ciepła

Zasada działania pompy ciepła

Instalację z pompą ciepła można rozwiązać na wiele sposobów. Wszystko zależy od rodzaju pompy ciepła, sposobu ogrzewania budynku oraz zastosowania dodatkowych źródeł ciepła. Możemy zdecydować się na złożone systemy składające się z pompy ciepła, podgrzewacza pojemnościowego wody użytkowej, zasobnika buforowego wody grzewczej.

Przykładowy schemat kotłowni z pompa ciepła

Schemat kotłowni z pompą ciepła

Schemat kotłowni z pompą ciepła

Na rysunku został przedstawiony cały zakres działania instalacji grzewczej w domu z wykorzystaniem pompy ciepła

Zadaniem pompy ciepła 1 jest przekazanie ciepła za pośrednictwem wody grzewczej, która tłoczona jest przez pompę 4 do zaworu przełączającego 5. Jego zadaniem jest z kolei przepuszczenie ciepła na zasobnik buforowy wody grzewczej 3 lub wężownicę podgrzewacza wody użytkowej 6. To, jaką temperaturę uda się uzyskać sprawdza czujnik 2 u góry, a na dole czujnik 9. Następnie, ciepło z zasobnika buforowego przy pomocy pompy 8 jest przenoszone do instalacji ogrzewania podłogowego C. Temperatura w tym ogrzewaniu regulowana jest przez zawór mieszający 16. To ciepło, które nie zostało odebrane przez podłogówkę, kumulowane jest w zasobniku buforowym. Można je wykorzystać wtedy, gdy pompa ciepła nie będzie pracowała. Temperaturę wody użytkowej kontroluje czujnik 10, a jej dogrzewaniem zajmuje się grzałka elektryczna 11.

Inne użyte w schemacie oznaczenia to: VL – zasilanie, RL – powrót, 12 – elementy zabezpieczające instalacje (zawór bezpieczeństwa, naczynie wzbiorcze, manometr), A – czujnik temperatury zewnętrznej.

Pompa ciepła

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony pompą ciepła i sprawdź dlaczego są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym dla nowy i modernizowanych budynków.

Zobacz

Zasada działania pompy ciepła

Instalację z pompą ciepła można rozwiązać na wiele sposobów. Wszystko zależy od rodzaju pompy ciepła, sposobu ogrzewania budynku oraz zastosowania dodatkowych źródeł ciepła. Możemy zdecydować się na złożone systemy składające się z pompy ciepła, podgrzewacza pojemnościowego wody użytkowejzasobnika buforowego wody grzewczej.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
7 lat temu

Ma ktoś taką pompę ciepła zainstalowaną u siebie w domu, jakie sa oszczędności ?

Tomek
Tomek
6 lat temu

Ja mam pompę ciepła marki tweetop, koszt ogrzania wody to kilkadziesiąt złotych miesięcznie

2
0
Podziel się swoją opiniąx