Jak mądrze wybrać pompę ciepła ?
Koszty związane z pompą ciepła
26 października 2016
Zasada działania pompy ciepła
Zasada działania pompy ciepła
31 października 2016
Pokaż wszystkie
Cechy domu energooszczędnego

Cechy domu energooszczędnego

Cechy domu energooszczędnego

Dom energooszczędny musi zostać zrobiony z nowoczesnych materiałów budowlanych. Konieczne jest stworzenie odpowiedniego projektu, ponieważ każdy budynek spełnia warunki energooszczędności.

Aby można było powiedzieć, że dom jest energooszczędny, musi posiadać zwartą bryłę, prosty w kształt, bez wykuszy, balkonów, ganków. Dzięki temu, straty energii zostaną ograniczone do minimum. Konieczne jest również wybranie odpowiedniej powierzchni dom. Szukając projektu domu energooszczędnego, warto sprawdzić, jaki jest stosunek jego powierzchni przegród zewnętrznych ogrzewanej części budynku do jego kubatury. Im ten współczynnik będzie mniejszy, tym lepiej.

Kształt domu energooszczędnego

Domy energooszczędne budowane są na planie kwadratu lub prostokąta. Muszą mieć kształt sześcianu lub wydłużonego prostokąta. Nie buduje się natomiast domów o rzucie w kształcie litery L czy H. Wraz z ozdobnymi elementami powstają największe starty ciepła. Dlatego dom energooszczędny jest prosty.

Dach domu energooszczędnego

Najlepiej zastosować dach jednospadowy, dwuspadowy lub płaski. Dzięki mało skomplikowanej jego budowie, można zminimalizować starty ciepła. Oczywiście, to na jaki dach się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od naszego gustu oraz wymagań budynku. Jeśli chcemy zastosować w naszym domu panele słoneczne lub fotowoltaiczne, musimy pomyśleć o dachu skośnym.

Dom energooszczędny – parterowy czy piętrowy ?

Dom energooszczędny jest piętrowy i ma poddasze użytkowe. Wtedy ciepło unoszące się  parteru, ogrzeje również górną kondygnację. Nie warto decydować się na domy parterowe, ponieważ dochodzi w nich do dużych start ciepła przez dach. Chcąc wybudować dom o dużej powierzchni, powinniśmy więc rozbudowywać go do góry, a nie w bok.

Photo credit: noona11 via Foter.com / CC BY-NC-ND

 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx