Jak mądrze wybrać pompę ciepła ?
Koszty związane z pompą ciepła
26 października 2016
Zasada działania pompy ciepła
Zasada działania pompy ciepła
31 października 2016
Pokaż wszystkie
Cechy domu energooszczędnego

Cechy domu energooszczędnego

Cechy domu energooszczędnego

Dom energooszczędny musi zostać zrobiony z nowoczesnych materiałów budowlanych. Konieczne jest stworzenie odpowiedniego projektu, ponieważ każdy budynek spełnia warunki energooszczędności.

Aby można było powiedzieć, że dom jest energooszczędny, musi posiadać zwartą bryłę, prosty w kształt, bez wykuszy, balkonów, ganków. Dzięki temu, straty energii zostaną ograniczone do minimum. Konieczne jest również wybranie odpowiedniej powierzchni dom. Szukając projektu domu energooszczędnego, warto sprawdzić, jaki jest stosunek jego powierzchni przegród zewnętrznych ogrzewanej części budynku do jego kubatury. Im ten współczynnik będzie mniejszy, tym lepiej.

Kształt domu energooszczędnego

Domy energooszczędne budowane są na planie kwadratu lub prostokąta. Muszą mieć kształt sześcianu lub wydłużonego prostokąta. Nie buduje się natomiast domów o rzucie w kształcie litery L czy H. Wraz z ozdobnymi elementami powstają największe starty ciepła. Dlatego dom energooszczędny jest prosty.

Dach domu energooszczędnego

Najlepiej zastosować dach jednospadowy, dwuspadowy lub płaski. Dzięki mało skomplikowanej jego budowie, można zminimalizować starty ciepła. Oczywiście, to na jaki dach się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od naszego gustu oraz wymagań budynku. Jeśli chcemy zastosować w naszym domu panele słoneczne lub fotowoltaiczne, musimy pomyśleć o dachu skośnym.

Dom energooszczędny – parterowy czy piętrowy ?

Dom energooszczędny jest piętrowy i ma poddasze użytkowe. Wtedy ciepło unoszące się  parteru, ogrzeje również górną kondygnację. Nie warto decydować się na domy parterowe, ponieważ dochodzi w nich do dużych start ciepła przez dach. Chcąc wybudować dom o dużej powierzchni, powinniśmy więc rozbudowywać go do góry, a nie w bok.

Photo credit: noona11 via Foter.com / CC BY-NC-ND

 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx