Właściwe wykorzystanie energii w domu
25 października 2016
Cechy domu energooszczędnego
Cechy domu energooszczędnego
28 października 2016

Koszty związane z pompą ciepła

Pompy ciepła zyskują coraz większą popularność na świecie oraz w Polsce. Obecnie, w ciągu roku przybywa średnio tysiąc zainstalowanych urządzeń. Niektórzy zrażają się jeszcze kwotą, jaką trzeba ponieść na sam zakup i instalację takiego urządzenia – jest on dość wysoki ze względu na wysoką cenę technologii, dzięki którym można czerpać energię grzewczą z odnawialnych źródeł; może to być jednak mylące, gdyż ten koszt zwraca się z nadwyżką po pewnym czasie użytkowania pompy.

Wydatki za ogrzewanie

Koszty, jakie trzeba będzie ponosić w perspektywie 30 lat, aby ogrzać wodę do odpowiedniej temperatury, i aby ogrzać domy, mogą znacznie się zwiększyć, mówią o tym szacunki wielu ekspertów, ostrożne prognozy szacują aż pięciokrotny wzrost. Może to być ciosem, gdyż obecnie już koszty te są znaczne, czasem sięgając nawet połowy środków wydawanych na utrzymanie domu. Niesie to potrzebę innego podejścia do tematu, szukania sposobów na oszczędność energii. Nie jest to podyktowane tylko ekologicznymi trendami, które nie wszystkich przekonują, czy nowymi kierunkami architektonicznymi, lecz przekłada się to na oszczędność, którą każdy odczuwa bezpośrednio w swojej kieszeni. Niedawno triumfy popularności święciły kolektory słoneczne, dziś coraz popularniejsze są pompy ciepła. Ci, którzy jeszcze się zastanawiają, chcą wiedzieć jak szybko mogą doczekać się zwrotu wydatku na sprzęt i ile będą płacić za ogrzewanie przy jego pomocy na co dzień, chcą też poznać inne korzyści oraz upewnić się czy nie ma tu ukrytych wad.

Eksploatacja pompy ciepła

Korzystanie z pompy ciepła do ogrzewania wody i pomieszczeń opiera się na niewyczerpywalnych źródłach energii, pobierając je z wody, powietrza i gleby, i przekształca je na ogrzewanie. Jest to ekologiczne, i będzie opłacalne, jedyny warunek obserwowania bieżących oszczędności jest prawidłowe wykorzystywanie instalacji grzewczej oraz fachowe opracowanie projektu takiej instalacji. Dzięki stosowaniu pompy ciepła średnia oszczędność, jaką można odnotować przy ogrzewaniu domu jednorodzinnego, to aż 50 procent. Jest to wielkość nie wliczająca opłaty za energię elektryczną zużywaną przez samą pompę, porównywalna ze stosowaniem kosztów generowanych przez kocioł gazowy, dla ogrzania domu tej samej powierzchni.

Budownictwo jednorodzinne w omawianym temacie to jednak nie tylko ogrzewanie, energia zużywana jest także na podgrzewanie wody użytkowej, co również odznacza się na rachunkach, i tu również stosowanie pompy ciepła pozwala odnotować znaczące oszczędności, widoczne w ogólnym rachunku za energię elektryczną. Jest to widoczne zwłaszcza pomiędzy kwietniem a październikiem, czyli paradoksalnie w miesiącach najcieplejszych, bowiem wtedy system grzewczy ma najlepsze możliwości pobierania energii z powietrza do podgrzewania wody. Istotna jest także dobra relacja ze środowiskiem, znacznie bowiem zmniejszona jest emisja dwutlenku węgla, a także wygoda korzystania z pomp ciepła.

Wybór pomiędzy energią pobieraną z powietrza, wody oraz gruntu

Pompa ciepła dimplex

Pompa ciepła dimplex

Wybór pompy ciepła dokonuje się w odniesieniu do trzech kategorii, rozróżnianych ze względu na dolne źródło ciepła, co oznacza przestrzeń, z której pobierane będzie ciepło, jest to powietrze, woda oraz grunt.

– Pompy powietrzne

Pompy czerpiące z powietrze, tj. pompy powietrze-woda dedykowane są inwestorom chcącym zastąpić podgrzewacz wody na produkt znacznie nowocześniejszy, mniejszy w swojej konstrukcji, mający zwartą budowę. Sprawdza się też u osób nie mających warunków do większych zmian w zakresie samej instalacji grzewczej, już zamontowanej w budynku.

Opłacalność zastosowania pompy ciepła dokonuje się i w przypadku nowobudowanych obiektów, jak i w przypadku dokonywania modernizacji systemów grzewczych. Jest to połączenie ekonomii i ekologii, nie stanowiące wyrzeczeń w jednym z aspektów, kosztem drugiego, dlatego zyskuje tak duże uznanie u zwolenników obu kierunków.

– Pompy gruntowe

Pompy czerpiące energię z gruntu są drugimi pompami na liście nie popularniejszych pomp ciepła, ich efektywność umożliwia wypełnienie nawet całkowitego zapotrzebowania na produkcję energii dla pojedynczego domu.

Pompy te nazywane są także pompami solanka-woda. Negatywną stroną tego urządzenia jest związany z nimi koszt. Właściciel domu o średniej wielkości powierzchni musi zainwestować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, aby zakupić i zainstalować pompę, potrzebne bowiem są tu kolektory gruntowe.

Można także rozważyć pompę opierającej się na energii czerpanej z wody gruntowej. Ten rodzaj pomp posiada konstrukcję przypominającą pompy solanka-woda, różnią się one tylko pod jednym względem – w pompach solanka-woda przepływa ciecz niezamarzająca, natomiast w tych pompach jest to woda gruntowa. Dużą rolę mają tutaj układy kontrolne urządzenia, odpowiadające za właściwe działanie urządzenia i jego wyłączenie awaryjne w razie zbyt niskiej temperatury wody dopływającej do pompy ciepła.

Praktyczną kwestią działania obu pomp wykorzystujących wodę jest ich całkowita bezobsługowość. Pompy te ponadto, podobnie jak pompy pozyskujące energię z gruntu, nie potrzebują mieć do dyspozycji oddzielnej kotłowni, jest to więc oszczędność miejsca i ułatwienie, mogą być zamontowane równie dobrze w pralni czy ogólnej części piwnicy. Zastosowanie pomp ciepła, aby generowały energię grzewczą do całkowitego ogrzewania budynku wiąże się jednak z dużym kosztem. Generowany przez to wydatek porównywany bywa to stworzenia nowego domu w surowym stanie, gdyż niektóre rodzaje pomp muszą mieć odpowiednie przystosowania, które są kosztowne – jest tak w przypadku wykopów, potrzebnych by urządzenia zamieścić na odpowiedniej wysokości poniżej gruntu.

Zastosowanie takich urządzeń jest więc racjonalne w przypadku budowy nowego domu, planując to wcześniej. W istniejącym budownictwie bardziej opłacalna jest pompa powietrze-woda, która wymaga znacznie mniejszych nakładach finansowych, liczących tylko kilka tysięcy złotych, co też szybciej się zwróci.

Zalety pomp powietrze-woda do cwu

Choć posiadanie pompy ciepła wiąże się z niemałym wydatkiem, otrzymanie zwrotu z inwestycji jest w sporej mierze zależne od nieutrudnionego procesu instalacji wybranej pompy w danym obiekcie. Najkorzystniejsza pod tym względem jest pompa powietrze-woda, przeznaczona do podgrzewania użytkowej wody – instalacja tej pompy jest najprostsza. Są to tak naprawdę elektryczne podgrzewacze wyposażone w swojej konstrukcji w pompę ciepła, gdy ich koszty jednak zestawi się z tymi tworzonymi przez standardowe podgrzewacze elektryczne, otrzymuje się istotną oszczędność na rzecz nowoczesnych urządzeń. Eksperci ze specjalistycznych firm, funkcjonujących w tym obszarze, wskazują na faktycznie znaczne oszczędności. Wyliczenia dokonane w oparciu o obecnie oferowany, przykładowy produkt (którym jest pompa Nous) wskazują, że oszczędności przy jej użyciu mogą przekroczyć nawet 600 złotych w skali roku, co oznacza, że tylko pięć lat korzystania z pompy wystarczy, aby zwrot z inwestycji całkowicie się zwrócił, potem następuje czysta oszczędność.

Korzystanie z takiej pompy to także gwarancja całorocznej możliwości brania ciepłej kąpieli, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. W spadkowych i niskich tendencjach temperaturowych pompy cały czas czerpią energię z zewnętrznego powietrza, lecz ponadto włączana jest specjalna grzałka wspomagająca uzyskanie odpowiedniej temperatury wody.


Zobacz więcej:

Pompa Ciepła – Budowa i Remont

Pompa Ciepła – Budowa i Remont

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się nowoczesne, ekologiczne systemy grzewcze, takie jak pompa ciepła. Coraz więcej osób chce je mieć w swoich domach. Decydują się na nie przede wszystkim osoby będące na etapie budowy domy. Pompy ciepła świetnie sprawdzają się w nowoczesnych, szczelnych domach

Zobacz: remont.biz.pl/category/pompa-ciepla/

Zobacz ofertę pomp ciepła w naszym sklepie

Pompy Ciepła – Remont

Pompy Ciepła – Remont

Pompy ciepła zyskują coraz większa popularność wśród klientów chcących zmniejszyć koszty ogrzewania domu, jak i wody użytkowej.

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/763-pompy-ciepla

Zobacz jak dobieramy pompę ciepła

Dedykowany dobór pompy ciepła



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
7 lat temu

Instalujac pompę ciepła można rzeczywiście sporo zaoszczędzić

Jonasz
Jonasz
7 lat temu

Oczywiście, że da się zaoszczędzić. Sam kupiłem od a-pic i uwazam ze to byla decyzja w dechę. Rachunki spadają i da sie to odczuc a temperatura jets naprawde ok:)

Kubuś
Kubuś
6 lat temu

Początkowo pompa ciepła to jest jakiś wydatek ale oszczędność z tego jest tak duża, że warto położyć na taką inwestycję. Sporo rozważałem czy warto ale kupiłem

3
0
Podziel się swoją opiniąx