Pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie budowy: co wybrać w 2018 ?
Pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie budowy: co wybrać w 2018 ?
24 lipca 2018
Samowola budowlana- kary, przedawnienie i legalizacja samowoli
Samowola budowlana: kary, przedawnienie i legalizacja samowoli
27 lipca 2018

Pompa ciepła: zasada działania. Jaką pompę ciepła wybrać ?

Pompa ciepła: zasada działania. Jaką pompę ciepła wybrać? Jeżeli zastanawiasz się nad tymi zagadnieniami, przeczytaj ten artykuł.

Jak działa pompa ciepła ?

Działanie pompy ciepła opiera się na przemianach termodynamicznych, które zachodzą w zamkniętym obiegu pompy. Można porównać jej funkcjonowanie do lodówki, z tym że obieg jest tutaj odwrócony, głównie dlatego, że obieg ciepła odbywa się z niższego poziomu temperatury na wyższy. Dochodzi do tego przez cykliczną zmianę stanu fizycznego czynnika termodynamicznego.

Układ zamknięty każdej pompy ciepła składa się ze sprężania, skraplania, rozprężania i parowania. Działanie pompy ciepła odbywa się z pomocą energii elektrycznej, która napędza sprężarkę.

Warto także zaznaczyć cała instalacja może działać dzięki następującym obiegom:

  • dolnym – ciepła pobierane jest z niskotemperaturowego źródła, a następnie przekazywane jest do parownika w pompie,
  • górnym – ciepło odbierane jest od gorącego czynnika termodynamicznego, a następnie jest rozprowadzane do odbiorników.

Rodzaje pomp ciepła do wyboru

  • Pompa ciepła solanka/woda – źródłem ciepła jest grunt powierzchniowy. Najczęściej w naszej strefie klimatycznej wybierane są poziome kolektory gruntowe. Wchodzące w skład instalacji rury wypełnia się płynem niezamarzającym zwanym solanką, aczkolwiek obecnie zazwyczaj wykorzystuje się roztwór glikolu.
  • Pompa ciepła woda/woda – jak wszyscy dobrze wiemy, najlepszym nośnikiem ciepła jest woda. Tym bardziej, że podziemne wody mają przez cały rok stałą temperaturę 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie ma żadnych przeszkód, aby wykorzystać je do zasilania pompy ciepła.
  • Pompa ciepła powietrze/woda – nie ma większych problemów, aby wprowadzić to rozwiązanie do swojego domu, ponieważ dolnym źródłem jest tutaj powietrze. Wymiennik ciepła oraz wentylator należy ustawić poza domem i wszystko gotowe.

Najważniejsza jest efektywność pompy ciepła

Wydajność pompy ciepła określa współczynnik COP, oznacza on stosunek otrzymanej ilości ciepła w skraplaczu do zużytej energii napędowej. Skuteczność instalacji zależy w dużej mierze od warunków, w jakich przyjdzie mu pracować. Najlepsze efekty można uzyskać wtedy, gdy różnice temperatury pomiędzy dolnym a górnym obiegiem nie są zbyt duże.


Zobacz również:

Pompa ciepła – Budowa i Remont

Pompa ciepła – Budowa i Remont

Decydując się na pompę ciepła już na etapie budowy domu, możesz na tym wiele zaoszczędzić. Przede wszystkim w domu z tym systemem nie musi być drogiego przyłącza gazowego, kominów ani pomieszczenia do składowania opału, jeżeli zrezygnujemy z tych rzeczy to okaże się że pompa ciepła jest praktycznie za darmo.

Zobacz: remont.biz.pl/pompa-ciepla/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx