Pompa ciepła: zasada działania. Jaką pompę ciepła wybrać? Jeżeli zastanawiasz się nad tymi zagadnieniami, przeczytaj ten artykuł.
Działanie pompy ciepła opiera się na przemianach termodynamicznych, które zachodzą w zamkniętym obiegu pompy. Można porównać jej funkcjonowanie do lodówki, z tym że obieg jest tutaj odwrócony, głównie dlatego, że obieg ciepła odbywa się z niższego poziomu temperatury na wyższy. Dochodzi do tego przez cykliczną zmianę stanu fizycznego czynnika termodynamicznego.
Układ zamknięty każdej pompy ciepła składa się ze sprężania, skraplania, rozprężania i parowania. Działanie pompy ciepła odbywa się z pomocą energii elektrycznej, która napędza sprężarkę.
Warto także zaznaczyć cała instalacja może działać dzięki następującym obiegom:
Wydajność pompy ciepła określa współczynnik COP, oznacza on stosunek otrzymanej ilości ciepła w skraplaczu do zużytej energii napędowej. Skuteczność instalacji zależy w dużej mierze od warunków, w jakich przyjdzie mu pracować. Najlepsze efekty można uzyskać wtedy, gdy różnice temperatury pomiędzy dolnym a górnym obiegiem nie są zbyt duże.
Zobacz również:
Decydując się na pompę ciepła już na etapie budowy domu, możesz na tym wiele zaoszczędzić. Przede wszystkim w domu z tym systemem nie musi być drogiego przyłącza gazowego, kominów ani pomieszczenia do składowania opału, jeżeli zrezygnujemy z tych rzeczy to okaże się że pompa ciepła jest praktycznie za darmo.
Zobacz: remont.biz.pl/pompa-ciepla/