Pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie budowy: co wybrać w 2018 ?
Pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie budowy: co wybrać w 2018 ?
24 lipca 2018
Samowola budowlana- kary, przedawnienie i legalizacja samowoli
Samowola budowlana: kary, przedawnienie i legalizacja samowoli
27 lipca 2018

Pompa ciepła: zasada działania. Jaką pompę ciepła wybrać ?

Pompa ciepła: zasada działania. Jaką pompę ciepła wybrać? Jeżeli zastanawiasz się nad tymi zagadnieniami, przeczytaj ten artykuł.

Jak działa pompa ciepła ?

Działanie pompy ciepła opiera się na przemianach termodynamicznych, które zachodzą w zamkniętym obiegu pompy. Można porównać jej funkcjonowanie do lodówki, z tym że obieg jest tutaj odwrócony, głównie dlatego, że obieg ciepła odbywa się z niższego poziomu temperatury na wyższy. Dochodzi do tego przez cykliczną zmianę stanu fizycznego czynnika termodynamicznego.

Układ zamknięty każdej pompy ciepła składa się ze sprężania, skraplania, rozprężania i parowania. Działanie pompy ciepła odbywa się z pomocą energii elektrycznej, która napędza sprężarkę.

Warto także zaznaczyć cała instalacja może działać dzięki następującym obiegom:

  • dolnym – ciepła pobierane jest z niskotemperaturowego źródła, a następnie przekazywane jest do parownika w pompie,
  • górnym – ciepło odbierane jest od gorącego czynnika termodynamicznego, a następnie jest rozprowadzane do odbiorników.

Rodzaje pomp ciepła do wyboru

  • Pompa ciepła solanka/woda – źródłem ciepła jest grunt powierzchniowy. Najczęściej w naszej strefie klimatycznej wybierane są poziome kolektory gruntowe. Wchodzące w skład instalacji rury wypełnia się płynem niezamarzającym zwanym solanką, aczkolwiek obecnie zazwyczaj wykorzystuje się roztwór glikolu.
  • Pompa ciepła woda/woda – jak wszyscy dobrze wiemy, najlepszym nośnikiem ciepła jest woda. Tym bardziej, że podziemne wody mają przez cały rok stałą temperaturę 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie ma żadnych przeszkód, aby wykorzystać je do zasilania pompy ciepła.
  • Pompa ciepła powietrze/woda – nie ma większych problemów, aby wprowadzić to rozwiązanie do swojego domu, ponieważ dolnym źródłem jest tutaj powietrze. Wymiennik ciepła oraz wentylator należy ustawić poza domem i wszystko gotowe.

Najważniejsza jest efektywność pompy ciepła

Wydajność pompy ciepła określa współczynnik COP, oznacza on stosunek otrzymanej ilości ciepła w skraplaczu do zużytej energii napędowej. Skuteczność instalacji zależy w dużej mierze od warunków, w jakich przyjdzie mu pracować. Najlepsze efekty można uzyskać wtedy, gdy różnice temperatury pomiędzy dolnym a górnym obiegiem nie są zbyt duże.


Zobacz również:

Pompa ciepła – Budowa i Remont

Pompa ciepła – Budowa i Remont

Decydując się na pompę ciepła już na etapie budowy domu, możesz na tym wiele zaoszczędzić. Przede wszystkim w domu z tym systemem nie musi być drogiego przyłącza gazowego, kominów ani pomieszczenia do składowania opału, jeżeli zrezygnujemy z tych rzeczy to okaże się że pompa ciepła jest praktycznie za darmo.

Zobacz: remont.biz.pl/pompa-ciepla/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx