Pompa ciepła: zasada działania. Jaką pompę ciepła wybrać ?
Pompa ciepła: zasada działania. Jaką pompę ciepła wybrać ?
26 lipca 2018
Skutki braku wentylacji
Skutki braku wentylacji
28 lipca 2018
Pokaż wszystkie
Samowola budowlana: kary, przedawnienie i legalizacja samowoli

Samowola budowlana: kary, przedawnienie i legalizacja samowoli

Samowola budowlana: kary, przedawnienie i legalizacja samowoli

W prawie budowlanym nie ma dokładnej definicji samowoli budowlanej. Zjawisko to jednak istnieje i podlega karze. Samowola budowlana: kary, przedawnienie i legalizacja samowoli – z tego artykuły dowiesz się wszystko na ten temat.

Samowola budowlana polega na prowadzeniu inwestycji budowlanej bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót. Skala tego zjawiska jest bardzo duża, w samym 2016 roku toczyło się ponad 24 tysiące spraw dotyczących samowoli budowlanej. Sprawy te dotyczą zarówno budowy domów jednorodzinnych, rozbudowywania budynków, remontu domu czy budowy garażu. Niektórzy inwestorzy zapominają, że za samowolę budowlaną uznaje się także rozpoczęcie prac przed otrzymaniem ostatecznej decyzji z urzędu o tym, że możemy je rozpocząć. Starosta ma 65 dni na wydanie pozwolenia na budowę, a w razie wymogu zgłoszenia prac należy czekać 30 dni na tak zwaną milczącą zgodę.

Kary za samowolę budowlaną

Samowola budowlana regulowana jest prawem budowlanym, a dokładnie art. 90. I nie jest to jedynie kara grzywny, ale także kara ograniczenia wolności od 1 do 12 miesięcy lub kara pozbawienia wolności do lat 2. Oczywiście do więzienia nie pójdzie inwestor indywidualny, takie kary dotyczą już bardziej deweloperów. Inwestorzy indywidualni mogą jednak otrzymać karę grzywny, która maksymalnie wynosi 720 tysiące złotych, czyli naprawdę bardzo dużo. Postępowanie karne nie zostanie też rozpoczęte, jeżeli minęło 5 lat od popełnienia samowoli budowlanej.

Sposób na zalegalizowanie samowoli budowlanej

Obecnie możliwa jest legalizacja samowoli budowlanej, ale nie jest to na pewno łatwe. Dostępne są tu dwie procedury, zależne od tego, kiedy powstał obiekt będący samowolą budowlaną.

Jeżeli miło to miejsce przed 1995 rokiem, proces legalizacyjny nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat legislacyjnych. Obiekty te są objęte liberalną ustawą z 1974 roku, problemem może okazać się jedynie udowodnienie, że obiekt właśnie przed tym okresem powstał.

Samowola budowlana mająca miejsce po 1995 roku podlega przepisom ustawy z lipca 1994 roku, wszystkie obiekty powstające w ramach samowoli budowlanej podlegają poważnym sankcjom finansowym, ale proces legalizacyjny jest stosunkowo prosty.
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *