Pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie budowy: co wybrać w 2018? Nad tym zagadnieniem na pewno zastanawia się wiele osób, które aktualnie budują domy. Nowelizacja przepisów Ustawy Prawo Budowlane, która weszła w życie pozwala na więcej zwolnień z pozwolenia na budowę.
Działka, czyli teren na którym powstaje dom podlega pewnym ograniczeniom, a obszar jego oddziaływania określa obecnie w dokumentacji architekt. Właściwe określenie przez projektanta zakresu oddziaływania inwestycji na tereny sąsiednie ułatwia urzędowi ustalenie między innymi stron w postępowaniu.
Zadaniem projektanta jest dokonanie analizy, czy projektowana inwestycja będzie miała wpływ na działkę sąsiadów. Architekt sprawdza także, czy projektowany dom spełnia ograniczenia zawarte w rozporządzeniu o warunkach technicznych. Sprawdzane jest, czy powstający budynek nie będzie wpływał na ograniczenie dostępu do światła do istniejącej już zabudowy sąsiada. Określane są także warunki ochrony przeciwpożarowej, czyli czy spełnione zostały odpowiednie odległości. Ważne jest również, aby dostosowanie do wymaganych odległości usytuowanie poszczególnych elementów zagospodarowania terenu, takich jak szambo szczelne, przydomowa oczyszczalnia ścieków, studnia, czy zbiornik na gaz.
Jeżeli zostaną sprawdzone wszystkie przepisy i warunki techniczne, architekt będzie mógł określić, czy inwestor może wybrać zgłoszenie czy pozwolenie na budowę.
W każdym z tych przypadków, inwestor musi uzyskać wpis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego dla działki. Ponadto, należy skorzystać z usług profesjonalnego architekta, który przygotuje cały projekt inwestycji.
Jeżeli wybrana zostanie wersja z pozwoleniem na budowę, należy złożyć stosowny wniosek w celu uzyskania pozwolenia na budowę. W przypadku zgłoszenia budowy, należy do dokumentacji budowy dołączyć specjalny druk zgłoszenia, w którym określony będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych, należy złożyć cztery egzemplarze projektu budowlanego.
Remont Robert Kucharski Drogowców 14 39-200 Dębica
Zobacz: remont.biz.pl/category/budowa/