Budowa i remont
Jaki klimatyzator będzie najlepszy w mieszkaniu ( bloku ) ?
2 kwietnia 2019
Cennik LG Klimatyzatory 2019
Cennik LG Klimatyzatory 2019
6 kwietnia 2019

Podstawowe różnice pomiędzy pompami ciepła SPLIT i MONOBLOK

Sprawdź, jakie różnice występują między pompą ciepła typu split, a wersją monoblokową.

Tweetop EcoHeat Complex

Pompa ciepła typu Split

Powietrzna pompa ciepła została zbudowana z dwóch jednostek: wewnętrznej (skraplacz) oraz zewnętrznej (parownik, sprężarka, zawór rozprężny). Podstawowym działanie pompy jest pobieranie energii cieplnej z powietrza i przekazywanie jej czynniki, czyli gazom chłodniczym. Z jednostki zewnętrznej energia trafia do rur chłodniczych, a następnie przekazywana jest do jednostki wewnętrznej, gdzie ciepło jest oddawane do wody.

Zobacz najlepiej sprzedającą się pompę ciepła typu split klikając w miniaturę obok

bosch 7000 aw

Pompa ciepła typu Monoblok

Tego typu rozwiązanie składa się z jednej jednostki wyposażonej w cały układ chłodniczy. Rury dystrybucyjne doprowadzają bezpośrednio ciepło do budynku. Główną zaleta tego urządzenia jest to że układ jest w pełni hermetyczny dzięki temu nie ma ryzyka wycieku gazu chłodniczego do środowiska . Warto wspomnieć, że obecnie pompy ciepła typu monoblok mogą składać się również z jednostki wewnętrznej i wewnętrznej.

Zobacz najlepiej sprzedającą się pompę ciepła monoblok klikając w miniaturę obok

Jakie korzyści wynikają ze stosowania pomp ciepła typu split ?

Brak ryzyka “zamarznięcia układu” ponieważ medium pomiędzy jednostką wew. A zew. jest niezamarzający gaz. Dodatkowym atutem pompy ciepła typu split jest cena, są one tańszym rozwiązaniem niż pompa ciepła monoblok

Jakie korzyści wynikają ze stosowania pomp ciepła typu monoblok ?

Przede wszystkim hermetyczność, czyli brak konieczności wykonywania prac przez osoby posiadające uprawnienia f-gazowe. Nie trzeba zakładać karty urządzenia oraz wykonywać kontroli szczelności.
pompa ciepła

Pompa ciepła

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony pompom ciepła i sprawdź dlaczego są one coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym

Zobacz

Który rodzaj pompy ciepła wybrać ( co wybrać ) – split czy monoblok? Obydwa rozwiązania mają wady i zalety, a także mogą w każdym calu zostać dopasowane do potrzeb użytkownika. Podstawą jest tu wybranie optymalnego, korzystnego pod wieloma względami rozwiązania, które będzie zapewniało dostęp do energii cieplnej pochodzenia naturalnego. Pompy ciepła dziś są systemami często wybieranymi, ponieważ działają skutecznie, są bezproblemowe w obsłudze, a w dodatku ich instalacja nie jest bardzo skomplikowana. Nowoczesne domy powinny być wyposażone w pompy ciepła.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
3 lat temu

Zdecydowanie pompa ciepła w wydaniu monoblok 🙂

Zimny Lech
Zimny Lech
2 lat temu
Reply to  Iza

Oczywiście że monblok będzie lepszy

2
0
Podziel się swoją opiniąx