Jak zbudować odpowiedni klimat w domu ?
Jak zbudować odpowiedni klimat w domu ?
23 grudnia 2016
Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?
Wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła – potrzebna czy nie ?
28 grudnia 2016
Pokaż wszystkie
Co wybrać – gruntową czy powietrzną pompę ciepła

Co wybrać – gruntową czy powietrzną pompę ciepła

Co wybrać – gruntową czy powietrzną pompę ciepła ?

Każdy marzy o zmniejszeniu kosztów ogrzewania swojego domu. Niektórzy wybierają do tego pompy ciepła, warto zastanowić się czy faktycznie takie urządzenia pomogą obniżyć koszty ogrzewania.

Pompa ciepła do nowych i modernizowanych domów

Z raportu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wynika, że w 2014 roku w Polsce sprzedano o 20% więcej pomp ciepła niż rok wcześniej. Wynik jest tak dobry, ponieważ wiele osób zdecydował się na nabycie urządzeń do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. A te funkcje spełniają właśnie pompy ciepła urządzenia typu split z dwiema jednostkami: zewnętrzną i wewnętrzną.

Popularność tych pierwszych bierze się zapewne stąd, że idealnie nadają się do modernizacji kotłowni na paliwa stałe, których jest w Polsce bardzo dużo. Pompy ciepła typu split mają natomiast uniwersalne zastosowanie i są stosunkowo łatwe do zamontowania. Instalowanie ich w nowych budynkach z ogrzewaniem niskotemperaturowym pozwala uzyskać wysoki współczynnik efektywności. Urządzenia te sprawdzają się również przy modernizacji systemów grzewczych opalanych drogim paliwem.

Pompa ciepła solanka/woda a lokalizacja wymienników w gruntowych i wodnych pompach ciepła

Wymienniki czyli. tzw. kolektory w gruntowej pompie ciepła służą do czerpania ciepła z ziemi. Są do wyboru te poziome lub pionowe. Rury wymiennika poziomego z polietylenu (zwykle PE25 lub PE32) wypełnione cieczą niezamarzającą układa się jedna obok drugiej w odległości uzależnionej od ich średnicy, ale zwykle nie gęściej niż co 0,5-0,8 m. Można również zdecydować się na spiralne rury. Istotne jest to, na jakiej głębokości zostaną zakopane. Muszą się znaleźć mniej więcej 20 cm poniżej strefy przemarzania gruntu, a więc w Polsce na głębokości od 1 do 1,6 m pod powierzchnią.

Wielkość obszaru, który należy przeznaczyć pod poziomy GWC, zależy od zapotrzebowania budynku na energię. Zwykle, musi być on większy czterokrotnie od powierzchni ogrzewanej domu. Musi mieć zapewniony dostęp promieni słonecznych i wody opadowej, aby mógł się regenerować. Można założyć nad nim warzywniak, trawnik lub zasadzić kwiaty albo niewielkie krzewy o płytkim systemie korzeniowym, który nie zniszczy ułożonych w ziemi rur.

Decydując się na wykonanie poziomego wymiennika gruntowego nieco zaoszczędzimy, lecz nie jest to dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy również za pomocą pompy ciepła ochładzać budynek latem. Trzeba również pamiętać, że przy wyborze tego rodzaju wymiennika konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu wiertniczego, ponieważ trzeba dotrzeć na większą głębokość.

Zalety powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła należą do najpopularniejszych, ze względu na łatwy dostęp do źródła energii, w końcu powietrza nigdy nie zabraknie. Przy pompie ciepła nie potrzebne są także wymienniki, co jest zarówno zaletą, jak i wadą. Zainstalowane urządzenie jest tańsze, ale źródło energii mniej stabilne, niż na przykład podczas czerpania energii z gruntu, w którym panują stałe warunki termiczne.

Powietrzne pompy ciepła można jednak również wykorzystać do chłodzenia budynku przy użyciu sprężarki. Wymienniki ciepła pompy są zamieniane funkcjami i wówczas ciepło może być odbierane od wody krążącej w instalacji grzewczej i oddawane na zewnątrz. W układach z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym dobrej klasy pompa ciepła typu powietrze-woda może osiągać efektywność całoroczną przewyższającą 3,6.

Jakie pompy ciepła stosuje się do C.O. i przygotowywania c.w.u.?

Do ogrzewania centralnego i przygotowywania ciepłej wody użytkowej są stosowane powietrzne pompy ciepła typu monoblok lub split. Pierwszy rodzaj nadaje się do zamontowania zarówno wewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Odznaczają się dużą trwałością i możliwością uzyskania wody o temperaturze nawet 65°C.

Budowa modułowa urządzeń typu split zapewnia dużą swobodę w wyborze miejsca montażu, co ma spore znaczenie w modernizowanych budynkach. Odznaczają się one jednak mniejszą efektywnością. Pompy ciepła powietrze-woda mogą pracować również w niskiej temperaturze dochodzącej do -15°C, a niekiedy nawet do -25°C. ( tutaj wyjaśniamy jak to jest możliwe )

Pompa ciepła w nowym budynku

W nowych budynkach źródłem szczytowym jest zwykle grzałka elektryczna. Takie rozwiązanie jest najłatwiejsze do wykonania i najtańsze inwestycyjnie. Niektórych może jednak przerazić konieczność wykorzystania grzałki elektrycznej. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ bardzo rzadko będzie konieczność jej włączania. Może się tak zdarzyć jedynie w przypadku największych mrozów, które od kilku lat do Polski nie docierają. Dobrze dobrana pompa powietrze-woda będzie w stanie zapewnić zapotrzebowanie na energię cieplną w prawie 99%.

W jakich budynkach stosować pompę ciepła powietrze-woda ?

Pompy ciepła powietrze-woda najlepiej instalować w budynkach nowych ogrzewanych płaszczyznowym lub modernizowanym instalatorem grzewczym, który zasilany jest przez kocioł gazowy lub olejowy. Zwykle jest to źródło sztywne, a pompa ciepła przejmuje kontrolę nad całym systemem grzewczym i decyduje o pracy kotła. Kocioł włącza się tylko w okresach występowania niskiej temperatury na zewnątrz. W takich układach można się spodziewać oszczędności sięgających 50%, warunkiem są jednak niskie parametry pracy instalacji grzewczej, nieprzekraczające 55/45 C.

pompa ciepła

Pompa ciepła

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony pompą ciepła i sprawdź dlaczego to właśnie te urządzenia są coraz częściej wybierane jako jedyne źródło ciepła

Zobacz

Co wybrać – gruntową czy powietrzną pompę ciepła? W dużej mierze wszystko zależy od warunków panujących w budynku, a także od Twoich potrzeb. Każdy pragnie zmniejszyć koszty ogrzewania w swoim domu, a właśnie pompa ciepła jest w stanie to marzenie zrealizować, ze względu na ekonomiczne i energooszczędne działanie. Potrzebuje ona niewielkiej ilości energii elektrycznej, aby była w stanie działać w skuteczny i bezproblemowy sposób. Wystarczy zdecydować, czy lepsza będzie gruntowa, czy powietrzna pompa ciepła.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

25 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
7 lat temu

Ja wybrałem powietrzna pompę ciepła ze względu na łatwiejszy montaż oraz brak np. konieczności przeprowadzenia odwiertu

Moniczka
Moniczka
6 lat temu

Cały czas z mężem zastanawiamy się nad zakupem takiej pompy. Po ilu mniej więcej latach można się spodziewać zwrotu z inwestycji?

Adam
Adam
6 lat temu
Reply to  Moniczka

Wszystko zależy jaką tą pompę wybierzecie, może to być 5 lat ale rówie dobrze np. 10 ( maksymalnie )

Annia
Annia
6 lat temu

Jaki jest koszt ogrzewania za pomocą tych pomp ciepła ?

Adam
Adam
6 lat temu
Reply to  Annia

Wszystko zależy jakie będziesz miała urządzenie, inne zużycie dla np. pompy ciepła o mocy 5 KW a inne dla 10 KW

Rewinski
Rewinski
6 lat temu

My mamy akurat gruntową pompę ciepła, ale muszę przyznać, że sprawdza się ona bardzo dobrze.

Adam
Adam
6 lat temu

Powietrzna – mniejsze koszty instalacji

Józef
Józef
6 lat temu

Powietrzna

Józef
Józef
6 lat temu

A ja czekam na wersję przenośną 😀

Igor
Igor
6 lat temu

U mnie z kolei jest zainstalowana pompa ciepła w wersji powietrznej, trochę obawiałem się efektywności ale z perspektywy czasu wiem że nie potrzebnie

Damian
Damian
6 lat temu

Też uważam że powietrzna, gruntowa jest za droga

Iza
Iza
6 lat temu

Zdecydowanie gruntowa jest przede wszystkim stabilniejsza od powietrznej

Czesio
Czesio
6 lat temu

Gruntowa to najlepszy pomysł 🙂

Pawel
Pawel
6 lat temu

Nie patrzcie na początkową różnicę w cenie zakupu urządzenia, warto dołożyć do pompy gruntowej

Pegaz
Pegaz
6 lat temu

No nie wiem, czy warto płacić więcej za gruntową

Pawel
Pawel
6 lat temu

Ja bym nie dopłacał

Edward
Edward
6 lat temu

A ja wiem że warto dopłacić 🙂

Ewa
Ewa
6 lat temu

Zawsze znajdą się zwolennicy jednego jak i drugiego rozwiązania

Agata
Agata
6 lat temu

Jak macie pompę gruntową to macie najtańsze ogrzewanie

Antek
Antek
6 lat temu

Co sadzicie o pompach monoblok ?

Eugeniusz
Eugeniusz
6 lat temu

To taki pośrednik pomiędzy gruntowymi a powietrznymi pompami ciepła

Iwona
Iwona
6 lat temu

Cenowo te monobloki jak wychodza ?

Eugeniusz
Eugeniusz
6 lat temu

Taniej niż gruntowa, drożej niż powietrzna

Alina
Alina
6 lat temu

U mnie właśnie zamontowali gruntową 🙂

Alina
Alina
6 lat temu

Gruntowa

25
0
Podziel się swoją opiniąx