Jak zbudować odpowiedni klimat w domu ?
Jak zbudować odpowiedni klimat w domu ?
23 grudnia 2016
Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?
Wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła – potrzebna czy nie ?
28 grudnia 2016
Pokaż wszystkie
Co wybrać – gruntową czy powietrzną pompę ciepła ?

Co wybrać – gruntową czy powietrzną pompę ciepła ?

Co wybrać – gruntową czy powietrzną pompę ciepła ?

Każdy marzy o zmniejszeniu kosztów ogrzewania swojego domu. Niektórzy wybierają do tego pompy ciepła, warto zastanowić się czy faktycznie takie urządzenia pomogą obniżyć koszty ogrzewania.

Pompa ciepła do nowych i modernizowanych domów

Z raportu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wynika, że w 2014 roku w Polsce sprzedano o 20% więcej pomp ciepła niż rok wcześniej. Wynik jest tak dobry, ponieważ wiele osób zdecydował się na nabycie urządzeń do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. A te funkcje spełniają właśnie pompy ciepła urządzenia typu split z dwiema jednostkami: zewnętrzną i wewnętrzną.

Popularność tych pierwszych bierze się zapewne stąd, że idealnie nadają się do modernizacji kotłowni na paliwa stałe, których jest w Polsce bardzo dużo. Pompy ciepła typu split mają natomiast uniwersalne zastosowanie i są stosunkowo łatwe do zamontowania. Instalowanie ich w nowych budynkach z ogrzewaniem niskotemperaturowym pozwala uzyskać wysoki współczynnik efektywności. Urządzenia te sprawdzają się również przy modernizacji systemów grzewczych opalanych drogim paliwem.

Pompa ciepła solanka/woda a lokalizacja wymienników w gruntowych i wodnych pompach ciepła

Wymienniki gruntowe służą do czerpania ciepła z ziemi. Są do wyboru te poziome lub pionowe. Rury wymiennika poziomego z polietylenu (zwykle PE25 lub PE32) wypełnione cieczą niezamarzającą układa się jedna obok drugiej w odległości uzależnionej od ich średnicy, ale zwykle nie gęściej niż co 0,5-0,8 m. Można również zdecydować się na spiralne rury. Istotne jest to, na jakiej głębokości zostaną zakopane. Muszą się znaleźć mniej więcej 20 cm poniżej strefy przemarzania gruntu, a więc w Polsce na głębokości od 1 do 1,6 m pod powierzchnią.

Wielkość obszaru, który należy przeznaczyć pod poziomy GWC, zależy od zapotrzebowania budynku na energię. Zwykle, musi być on większy czterokrotnie od powierzchni ogrzewanej domu. Musi mieć zapewniony dostęp promieni słonecznych i wody opadowej, aby mógł się regenerować. Można założyć nad nim warzywniak, trawnik lub zasadzić kwiaty albo niewielkie krzewy o płytkim systemie korzeniowym, który nie zniszczy ułożonych w ziemi rur.

Decydując się na wykonanie poziomego wymiennika gruntowego nieco zaoszczędzimy, lecz nie jest to dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy również za pomocą pompy ciepła ochładzać budynek latem. Trzeba również pamiętać, że przy wyborze tego rodzaju wymiennika konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu wiertniczego, ponieważ trzeba dotrzeć na większą głębokość.

Zalety powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła należą do najpopularniejszych, ze względu na łatwy dostęp do źródła energii, w końcu powietrza nigdy nie zabraknie. Przy pompie ciepła nie potrzebne są także wymienniki, co jest zarówno zaletą, jak i wadą. Zainstalowane urządzenie jest tańsze, ale źródło energii mniej stabilne, niż na przykład podczas czerpania energii z gruntu, w którym panują stałe warunki termiczne.

Powietrzne pompy ciepła można jednak również wykorzystać do chłodzenia budynku przy użyciu sprężarki. Wymienniki ciepła pompy są zamieniane funkcjami i wówczas ciepło może być odbierane od wody krążącej w instalacji grzewczej i oddawane na zewnątrz. W układach z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym dobrej klasy pompa ciepła typu powietrze-woda może osiągać efektywność całoroczną przewyższającą 3,6.

Jakie pompy ciepła stosuje się do C.O. i przygotowywania c.w.u.?

Do ogrzewania centralnego i przygotowywania ciepłej wody użytkowej są stosowane powietrzne pompy ciepła typu monoblok lub split. Pierwszy rodzaj nadaje się do zamontowania zarówno wewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Odznaczają się dużą trwałością i możliwością uzyskania wody o temperaturze nawet 65°C.

Budowa modułowa urządzeń typu split zapewnia dużą swobodę w wyborze miejsca montażu, co ma spore znaczenie w modernizowanych budynkach. Odznaczają się one jednak mniejszą efektywnością. Pompy ciepła powietrze-woda mogą pracować również w niskiej temperaturze dochodzącej do -15°C, a niekiedy nawet do -25°C. ( tutaj wyjaśniamy jak to jest możliwe )

Pompa ciepła w nowym budynku

W nowych budynkach źródłem szczytowym jest zwykle grzałka elektryczna. Takie rozwiązanie jest najłatwiejsze do wykonania i najtańsze inwestycyjnie. Niektórych może jednak przerazić konieczność wykorzystania grzałki elektrycznej. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ bardzo rzadko będzie konieczność jej włączania. Może się tak zdarzyć jedynie w przypadku największych mrozów, które od kilku lat do Polski nie docierają. Dobrze dobrana pompa powietrze-woda będzie w stanie zapewnić zapotrzebowanie na energię cieplną w prawie 99%.

W jakich budynkach stosować pompę ciepła powietrze-woda ?

Pompy ciepła powietrze-woda najlepiej instalować w budynkach nowych ogrzewanych płaszczyznowym lub modernizowanym instalatorem grzewczym, który zasilany jest przez kocioł gazowy lub olejowy. Zwykle jest to źródło sztywne, a pompa ciepła przejmuje kontrolę nad całym systemem grzewczym i decyduje o pracy kotła. Kocioł włącza się tylko w okresach występowania niskiej temperatury na zewnątrz. W takich układach można się spodziewać oszczędności sięgających 50%, warunkiem są jednak niskie parametry pracy instalacji grzewczej, nieprzekraczające 55/45 C.

pompa ciepła

Pompa ciepła

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony pompą ciepła i sprawdź dlaczego to właśnie te urządzenia są coraz częściej wybierane jako jedyne źródło ciepła

Zobacz

Co wybrać – gruntową czy powietrzną pompę ciepła? W dużej mierze wszystko zależy od warunków panujących w budynku, a także od Twoich potrzeb. Każdy pragnie zmniejszyć koszty ogrzewania w swoim domu, a właśnie pompa ciepła jest w stanie to marzenie zrealizować, ze względu na ekonomiczne i energooszczędne działanie. Potrzebuje ona niewielkiej ilości energii elektrycznej, aby była w stanie działać w skuteczny i bezproblemowy sposób. Wystarczy zdecydować, czy lepsza będzie gruntowa, czy powietrzna pompa ciepła.

Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

25 Komentarze

 1. Tomasz pisze:

  Ja wybrałem powietrzna pompę ciepła ze względu na łatwiejszy montaż oraz brak np. konieczności przeprowadzenia odwiertu

 2. Moniczka pisze:

  Cały czas z mężem zastanawiamy się nad zakupem takiej pompy. Po ilu mniej więcej latach można się spodziewać zwrotu z inwestycji?

 3. Annia pisze:

  Jaki jest koszt ogrzewania za pomocą tych pomp ciepła ?

 4. Rewinski pisze:

  My mamy akurat gruntową pompę ciepła, ale muszę przyznać, że sprawdza się ona bardzo dobrze.

 5. Adam pisze:

  Powietrzna – mniejsze koszty instalacji

 6. Józef pisze:

  Powietrzna

 7. Józef pisze:

  A ja czekam na wersję przenośną 😀

 8. Igor pisze:

  U mnie z kolei jest zainstalowana pompa ciepła w wersji powietrznej, trochę obawiałem się efektywności ale z perspektywy czasu wiem że nie potrzebnie

 9. Damian pisze:

  Też uważam że powietrzna, gruntowa jest za droga

 10. Iza pisze:

  Zdecydowanie gruntowa jest przede wszystkim stabilniejsza od powietrznej

 11. Czesio pisze:

  Gruntowa to najlepszy pomysł 🙂

 12. Pawel pisze:

  Nie patrzcie na początkową różnicę w cenie zakupu urządzenia, warto dołożyć do pompy gruntowej

 13. Pegaz pisze:

  No nie wiem, czy warto płacić więcej za gruntową

 14. Pawel pisze:

  Ja bym nie dopłacał

 15. Edward pisze:

  A ja wiem że warto dopłacić 🙂

 16. Ewa pisze:

  Zawsze znajdą się zwolennicy jednego jak i drugiego rozwiązania

 17. Agata pisze:

  Jak macie pompę gruntową to macie najtańsze ogrzewanie

 18. Antek pisze:

  Co sadzicie o pompach monoblok ?

 19. Eugeniusz pisze:

  To taki pośrednik pomiędzy gruntowymi a powietrznymi pompami ciepła

 20. Iwona pisze:

  Cenowo te monobloki jak wychodza ?

 21. Eugeniusz pisze:

  Taniej niż gruntowa, drożej niż powietrzna

 22. Alina pisze:

  U mnie właśnie zamontowali gruntową 🙂

 23. Alina pisze:

  Gruntowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up