Wentylacja budynku pozwala na usunięcie z niego substancji szkodliwych i nadmiernej wilgoci. Całkowita wymiana powietrza w pomieszczeniach powinna następować co najmniej jeden raz na dwie godziny. Instalacja takiego systemu zapewni skuteczną wentylacje powietrza, jak i zminimalizuje koszty ogrzewania.
Najbardziej znany sposobem wentylacji pomieszczeń jest wentylacja grawitacyjna. Jednak jest on niemożliwy do kontrolowania i powoduje znaczne straty ciepła, co wpływa na zwiększenie kosztów ogrzewania.
Instalując wentylację mechaniczną z odzyskaniem ciepła możemy kontrolować usuwanie zużytego powietrza. Świeże powietrze przedostaje się przez wymiennik ciepła znajdujący się w centrali wentylacyjnej. Dochodzi tam do jego ogrzania przez powietrze usuwane z budynku. Ogrzane i oczyszczone świeże powietrze rozprowadzane jest następnie przewodami do pomieszczeń stałego przebywania.
Wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła zapewnia odpowiednia cyrkulację powietrza oraz zapewnia obniżenie stężenia CO2 w pomieszczeniach mieszkalnych poniżej 0,1%. Można usunąć wilgoć i nieprzyjemne zapachy z kuchni, łazienki i WC. Dodatkowo dochodzi do oczyszczenia świeżego powietrza, co jest niezwykle przydatne, gdy w domu jest alergik. Zapewnia również niższe koszty ogrzewania. Przez cały rok możemy mieć zamknięte okna, a w domu i tak będzie przyjemnie.
Dzięki temu systemowi może zaoszczędzić ok. 20 kWh/m² energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń w ciągu roku. W budynku o powierzchni mieszkalnej 150 m² odpowiada to około 300 litrom oleju opałowego względnie 300 m³ gazu ziemnego rocznie.
Zobacz naszą ofertę rekuperatorów
Rekuperacja, inaczej zwana wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w każdym nowoczesnym domu. Główne działanie systemu polega na mechanicznym ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator.
Mogę jedynie potwierdzić, rekuperacja obniża koszty ogrzewania budynku
Niedosc że obiża koszty to jeszcze poprawia komfort mieszkania