Co wybrać – gruntową czy powietrzną pompę ciepła
Co wybrać – gruntową czy powietrzną pompę ciepła ?
27 grudnia 2016
OZE – odnawialne źródła energii w domach jednorodzinnych
OZE – odnawialne źródła energii w domach jednorodzinnych
10 stycznia 2017
Pokaż wszystkie
Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?

Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?

Wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła – potrzebna czy nie ?

Wentylacja budynku pozwala na usunięcie z niego substancji szkodliwych i nadmiernej wilgoci. Całkowita wymiana powietrza w pomieszczeniach powinna następować co najmniej jeden raz na dwie godziny. Instalacja takiego systemu zapewni skuteczną wentylacje powietrza, jak i zminimalizuje koszty ogrzewania.

Najbardziej znany sposobem wentylacji pomieszczeń jest wentylacja grawitacyjna. Jednak jest on niemożliwy do kontrolowania i powoduje znaczne straty ciepła, co wpływa na zwiększenie kosztów ogrzewania.

Instalując wentylację mechaniczną z odzyskaniem ciepła możemy kontrolować usuwanie zużytego powietrza. Świeże powietrze przedostaje się przez wymiennik ciepła znajdujący się w centrali wentylacyjnej. Dochodzi tam do jego ogrzania przez powietrze usuwane z budynku. Ogrzane i oczyszczone świeże powietrze rozprowadzane jest następnie przewodami do pomieszczeń stałego przebywania.



Korzyści z zainstalowania wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła zapewnia odpowiednia cyrkulację powietrza oraz zapewnia obniżenie stężenia CO2 w pomieszczeniach mieszkalnych poniżej 0,1%. Można usunąć wilgoć i nieprzyjemne zapachy z kuchni, łazienki i WC. Dodatkowo dochodzi do oczyszczenia świeżego powietrza, co jest niezwykle przydatne, gdy w domu jest alergik. Zapewnia również niższe koszty ogrzewania. Przez cały rok możemy mieć zamknięte okna, a w domu i tak będzie przyjemnie.

Minimalizacja kosztów ogrzewania

Dzięki temu systemowi może zaoszczędzić ok. 20 kWh/m² energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń w ciągu roku. W budynku o powierzchni mieszkalnej 150 m² odpowiada to około 300 litrom oleju opałowego względnie 300 m³ gazu ziemnego rocznie.


Zobacz naszą ofertę rekuperatorów

Rekuperacja – Remont

Rekuperacja – Remont

Rekuperacja, inaczej zwana wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w każdym nowoczesnym domu. Główne działanie systemu polega na mechanicznym ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator.

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/1158-rekuperatory



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Wienio
7 lat temu

Mogę jedynie potwierdzić, rekuperacja obniża koszty ogrzewania budynku

Jan
Jan
7 lat temu

Niedosc że obiża koszty to jeszcze poprawia komfort mieszkania

2
0
Podziel się swoją opiniąx